За много от вас това име може и да не говори нищо, но Empire Of The Sun наистина са уникални в своя стил музиканти, които тепърва ще блеснат на световната сцена. Дуото се състои от Luke Steele, участвал в групата The Sleepy Jackson, и Nick Littlemore от доста по-познатата и популярна Pnau, а музикалните любители ги определят като австралийската версия на MGMT, други новаци на сцената с обещаващо бъдеще, които вече ви представихме. Без съмнение стиловете на двете групи се пресичат и Empire Of The Sun също могат да се причислят към този мечтателен, дори романтичен синт поп, чиято сила се крие в уникалния вокал на Luke Steele и завладяващите мелодии на групата.
Дуото се среща още през 2000 година и двамата музиканти веднага разбират, че трябва да работят заедно. Те подготвят няколко проекта, но спират съвместната работа, след като Steele решава да не включва първото им общо парче в албума на своята група The Sleepy Jackson, което може би ядосва Littlemore. Въпреки това обаче, когато през 2007 техните пътища отново се пресичат при работата върху две парчета на Pnau, те осъзнават, че трябва да се пробват заедно като група. Двамата се разбират да направят съвместен проект, но живеят в различни градове – Steele в Пърт, а Littlemore в Сидни (буквално на двата края на Австралия, двата града отстоят на почти 4000 км един от друг!), и решават да пишат поотделно парчетата си като от време на време се срещат в Сидни, където коментират стила и насоката, която трябва да поеме групата, както и свършената до момента работа. И така, след няколко месеца труд, те се събират в студиото на Peter Mayes, където записват дебютния си албум – Walking On A Dream.
Именно едноименното парче, което е пилотно за албума, ги изстрелва право в сърцата на феновете. Мелодичната и меланхолична Walking On A Dream става сравнително известна, като не може да се каже, че има големи успехи в класациите, но хората, които са я слушали, я заобичват веднага. Тя е от онези песни, които като чуеш разбираш, че ще запомниш, че ще прочетеш текста й, че ще се поинтересуваш за нейните създатели. С нея дуото излиза на сцената и не е изненада, че и следващото им парче We Are The People носи точно същото релаксиращо и радостно чувство, този път обаче малко по-надъхващо заради текста си и в същото време много романтично. Последват и други два сингъла от албума – Without You и Standing On The Shore, които обаче не успяват да развълнуват така меломаните.
Името на бандата поражда доста дискусии, тъй като много хора решават, че то е взето от едноименната книга на J.G.Ballard или пък от филмовия й вариант на Спилбърг (бг. – „Империя на слънцето”), докато Littlemore дава съвсем различно обяснение, казвайки, че името на бандата е свързано с тяхната идея, намираща място във видеоклиповете им, да пътуват по света и да посещават местата на древни цивилизации и империи, които имат едно общо нещо – всички те са почитали Слънцето. А клиповете им са много, много качествени. Те са снимани на едни от най-уникалните места на света – в дворец в Пекин например (Walking On A Dream) или в пустините на Мексико (We Are The People), които двамата изпълнители посещават в странните си костюми. Доста по-разчупени клипове от повечето в днешно време. В тях се забелязват ясно и нотките от културата на 80-те години в стила музика, обличане и държание – периода, на който двамата австралийци са явни почитатели и който те се опитват да посъживят в своите парчета.
Групата е доста обичана на електронната сцена, защото We Are The People и особено Walking On A Dream имат по няколко много достойни ремикса, като втората е дори може би по-популярна в някоя от многото си миксирани версии, появяващи се във филми и по телевизиите. По отношение на наградите, Empire Of The Sun все още нямат с какво да се похвалят, но бъдещето е пред тях. През 2009 те изнасят куп големи участия, като несъмнено най-важното от тях е появата им на Big Day Out – най-големият фестивал в Австралия, на която сцена всяка година излизат най-големите световни банди. За момента обаче, за съжаление, те не работят по нищо, тъй като Littlemore е зает в турне със своя проект Pnau. Без съмнение обаче скоро Empire Of The Sun ще започнат отново да правят слънчеви хитове и си струва с нетърпение да очакваме как ще се развие тяхната кариера. А дотогава – Walking On A Dream… How Can I Explain?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Компанията за електрически тротинетки Lime подаде документи за IPO
Мусалем от Фед за това какво се случва с инфлацията в САЩ
Търговията на дребно в България е нараснала с над 12% през март на годишна база
Европейски медии: Румен Радев поема властта с обещание за стабилност в България
Промишленото производство в Германия се свива за втори пореден месец през март
Световните цени на храните се повишават за трети пореден месец през април
Обедна емисия
Министерският съвет стартира с ключови назначения и реформи
България е с най-високата инфлация в Еврозоната – какви са причините
Сър Дейвид Атънбъро: Една жива легенда на 100 години
"Берое" остана без лиценз за Първа лига
В "Опорни хора" на 9 май от 19:30 часа: Радев прие управлението от служебния кабинет - какво е наследството?
Весела Лечева със силни и надъхващи думи
Шефът на Ботев Пловдив с грандиозно обещание
Страхотен успех за наш национал в Италия
Лаутаро Мартинес обяви дали си тръгва от Интер
Христо Янев с важно решение за ЦСКА
Кметът на Несебър даде старт на 109-ото издание на Обиколката на Италия
За 3 китайски зодии животът става по-лесен от 9 май
VARTA и Day Off: Family Time – енергия за най-ценните семейни моменти
Педикюри за пролет-лято 2026: В красиви цветове и с блясък (+Снимки)
„Резерватът Куба“: живописните кътчета в Стара Хавана с нейните легендарни кръчми и магазините с купони
Спатифилум – как да се грижим за цветето „женско щастие“
Истории, които не губят нишката: Storytel идва с интелигентни функции за по-плавно слушане
Престрелката във Варна била между двама рускоговорящи. Простреляната нямала нищо общо
Новият кабинет внася проектобюджета до месец
Започва обследване и паспортизация на близо 50 подлеза във Варна
Официално: БФС отряза Берое за лиценз
Песков: Путин е готов да преговаря с всички
Съдът във Варна отхвърли жалбата срещу решението на РИОСВ за изграждане на международен конгресен център
Първата частна индийска ракета Vikram-1 ще бъде изстреляна през юни
Междузвездната комета 3I/ATLAS изчезна от полезрението на астрономите
НАСА тества революционен двигател, който може да отведе хора до Марс
„Афелион“: Европейската космическа агенция влиза в света на видеоигрите
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси