За да бъде една страна силна и успяваща, нейните граждани трябва да бъдат здрави и образовани. България не е сред най-силните и успяващи. Може би точно защото най-много са проблемите в образованието и здравеопазването.
Реформа след реформа, при които гражданите до голяма степен са превърнати в опитни зайчета. Е, когато се прави една реформа, резултатите не могат да се очакват още на другия ден.
Но и в двете основни области не само, че не се забелязва прогрес, а напротив. Колкото правителства се смениха, толкова промени в съответните закони се направиха. И докато тези, които коват законите се карат, потърпевши остават хората.
Дали случайно в последно време сме свидетели на ескалираща агресия сред най-младите? И изобщо - кое провокира тъмните страни у хората? И дали случайно тези, които са призвани да се грижат за здравето ни, загърбват Хипократовата клетва?
Признаваме правото им да протестират, защото и те са потърпевши от същите тези реформи. А как да протестират другите, изпаднали в ситуация да потърсят помощ? Примери на противопоставяне - много. И един конкретен.
Във фоайето на бургаската болница се набива в очи лозунг "Вашето здраве е наша грижа". Унили хора търпеливо чакат някой да им обърне внимание. Майки с деца, възрастни, млади... Часът е малко след 17.30.
Пациентът Х е изпратен от личния си лекар с висока температура и проблем със сърцето за консултация със специалист. Докато чака съответния специалист, минават 3 часа. Междувременно лекарите в приемно отделение се сменят.
Пациентът Х продължава да чака. И все пак пита - кога ще дойде специалистът? Обещаните 5-10 минути се превръщат в 30, после в час...
Милостиво му предлагат да си полегне в отворена стая. Трите легла във въпросното помещение са свободни. И как иначе! Кой би легнал върху чаршафи с петна от кръв, урина и какво ли още не...
Сърдита и на себе си лекарка се кара на хората, че проявяват нетърпение и обвинява системата. Оказва се, че един лекар отговаря за три отделения.
Сестрата на регистратурата пък отговаря на въпрос защо са заключени тоалетните с уточнение, че не е отговорник по тоалетни.
Пациентът Х така и недочакал консултацията със специалист, отново търси личния си лекар. Който се отзовава веднага, изписва лекарства, назначава изследвания, даже организира среща със специалист. Но докато всичко това стане, положението на пациента се влошава.
Диагнозата вече е ясна - пневмония, която е дала отражение и върху сърцето. Сърдечна недостатъчност, че и анемия. Тогава вече е приет по спешност във вътрешно отделение на болницата и веднага започва ударно лечение.
Което вероятно не би се наложило, ако диагнозата бе поставена своевременно. Ден след приема е преместен в кардиология. И още след ден - изписан. С подобрения! Поне така е означено в епикризата.
Без да са направени нови изследвания, без дори да е измерена температурата. Изписани са и други пациенти, приети предишния ден... Пациентът Х отново е прехвърлен на личния лекар, който, както колегите си, получава по 50 ст. на пациент от здравната каса. По-малко от билетче за градския транспорт! И основателно недоволства. Все пак - той е денонощно на разположение.
За изписаните лекарства пациентът Х плаща една минимална заплата. Но щом е на зор... Намира сили и да се пошегува. "От клиничната пътека ще хвана пътеката".
Това е частен случай, ще кажат някои. Но нали на мястото на пациентът Х всеки ден попадат различни хора! И всеки от тях пита - кой е виновен лекарите да се превръщат в чиновници? За какво се плащат здравните осигуровки?
Здрав да влезеш в болница, болен ще излезеш! Сещам се за един абсурден лозунг от миналото, който ми звучеше много смешно. "Българският болен - най-здравият болен!" Много актуален в случая с пациента Х. Щом една пневмония се лекува за два дни...
А че и обществото ни е болно - спор няма. Здравната ни система почти агонизира. Време е господата - реформатори да й влеят разум и човеколюбие, освен медикаменти.
Защото сърдечната недостатъчност се лекува и с достатъчна сърдечност!
А иначе, докато редя тези мисли, в бургаската болница върви подписка за стачка. Дали едно повишение на заплатите ще рефлектира и върху отношението към пациентите? Иска ми се да вярвам....
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nasdaq отчете четвърта поредна сесия на червено въпреки подкрепата от Micron
Мариана Трифонова: Европа преценява тона си с Китай
Ще изнасяме ли пшеница за Китай
Проектът на Бюджет 2026 влиза за разглеждане в Министерския съвет на 1 юли
Кадър на деня за 25 юни
Берлин: Русия няма да спечели тази война
Бягство на хладно и уикенд туризъм: Накъде пътува Европа през лятото на 2026 г.
Късна емисия
Каубойско шоу и забавни игри преди 250-годишнината на САЩ (СНИМКИ)
Бивш вътрешен министър: По стария начин ще се избират членовете на ВСС
Еквадор обърна Германия и май излезе от групата
Кот д'Ивоар подчини и изхвърли симпатичния отбор на Кюрасао от Мондиал 2026
ПО МИНУТИ: Еквадор - Германия 2:1
ПО МИНУТИ: Кюрасао - Кот д'Ивоар 0:2
28 точки на Алекс Николов не стигнаха! България загуби спечелен мач в Словения
Нойер изпревари Марадона и вече е №6 в историята
Дневен хороскоп за 26 юни, петък
5 модела бански за всеки тип тяло
Сивата коса може да ви направи по-елегантни – ако знаете как
Марс преминава в Близнаци на 28 юни: Постигаме успехи, но внимаваме и за заблуди
Таро карти за юли за всяка зодия
5 техники за самомасаж, които облекчават болката и отоците
България между бума и капана на догонването – икономика на растящи цени, строителство и услуги
Най-богатите 10% от потребителите нанасят най-тежките щети на планетата - и вероятно сте сред тях
Морето в Гърция срещу родното море: Вечният спор къде е по-евтино
ЕЦБ: България вече е в еврозоната, докато останалите кандидати изостават
След началото на сезона: Прогнози за туризма по Черноморието
Европейците се страхуват да харчат пари и това вреди на икономиката
Светът е по-близо до ядрена катастрофа от всякога, предупреждава виден физик
Представиха първия в света теснолинеен влак на водород
Астероид ще прелети край Земята този уикенд
Кометата 3I/АTLAS може да е сред най-древните обекти, преминавали през Слънчевата система
Марсоходът на НАСА откри вещество, което е в основата на живота на Земята
Откриха изгубен фрагмент от труд на Архимед: Може да възстанови древно знание