Днес министри и техни заместници от 14 държави от басейна на река Дунав – Австрия, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Германия, Унгария, Черна гора, Молдова, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения и Украйна, официално приемат Плана за управление на Дунавския речен басейн за следващите 5 години.
Планът посочва конкретните мерки до 2015 г., които да допринесат за доброто състояние на Дунав и притоците му и да постигнат устойчиво използване на водите.
Планът, който се подготвя от седем години, предлага нова надежда за оживяване на пъпната връв на Европа, но амбициозността му може да бъде помрачена от планираните инфраструктурни проекти за подобряване на корабоплаването.
Много инфраструктурни проекти, планирани от отделни държави, не са включени в Плана за управление на Дунавския речен басейн и ако се осъществят, могат да имат сериозно отражение върху екосистемните услуги, които реката предоставя.
Навигационни проекти в Унгария могат да увредят речното легло и да смъкнат нивото на подпочвените води.
Подобни планове по течението на Дунав в България и Румъния могат да доведат и до изчезването на застрашената дунавска есетра.
"Повече от 100 000 граждани от дунавските страни подписаха петиция за балансирани навигационни проекти”, каза Хуберт Вайгер, президент на "Бунд Натуршуц” ("Приятели на Земята Германия”):
"Тази сутрин ние връчихме на министрите сериозно доказателство за обществената тревога и ги призовахме да насочат усилията си към един жив Дунав”.
Натискът за строителство на нови водноелектрически централи също заплашва Дунав. Въпреки че те са възобновяем източник на енергия, вецовете, включително малките, могат да нарушат крехките речни системи.
Затова трябва да бъдат планирани внимателно, като част от по-широка енергийна стратегия, която включва и енергийна ефективност.
Планът за управление на Дунавския речен басейн се изисква от Рамковата директива за водите на Европейския съюз, което е най-амбициозното европейско законодателство, целящо постигането на "добро състояние” на европейските сладководни екосистеми.
Препоръчва се и повторното свързване на страничните ръкави на реката и премахването на някои диги срещу наводнения, за да се възобновят влажни зони.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Върхът в българския футбол: Отличиха най-добрите в спорта у нас (СНИМКИ)
Радев: Нагледахме се на сглобки, хора в сянка ръководят разпределянето на обществения ресурс
"Локомотив" (Пд) си тръгна с трите точки след обрат над "Ботев" (Вр)
Доц. Людмил Георгиев: Криминалните случаи като "Петрохан" разделят обществото
Илия Груев е Футболист №1 на България
Рома се върна в битката за Топ 4
Голям провал за Десподов и ПАОК, наш национал си заши автогол
Вижте всички победители в анкетата "Футболист на годината"
Десподов е детрониран! Груев е Футболист №1 на България
Мъри Стоилов е „Треньор №1 на България“ за 2025 г.
Ман Сити триумфира с Карабао Къп, младок разплака Арсенал
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 - 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Войната в Иран коства 53 млрд. долара на най-големите авиокомпании в света
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната