Държавното финансиране на партиите е в някаква степен алтернативата на обръчите от фирми, обясни зам.-председателят на ПГ на Коалиция за България и БСП Янаки Стоилов пред БНТ.
Той отново потвърди, че най-вероятно субсидиите на партиите ще бъдат намалени с 10 процента през следващата година. Решението беше взето на семинара на Коалиция за България с ДПС и правителството в Боровец.
Стоилов обясни, че отделянето на политиката от бизнес и корпоративните интереси е един дълъг процес.
Аз не искам да издигам този лозунг, че с идването на новото правителство на власт този въпрос е бил окончателно решен. Това е един болезнен мъчителен процес, по който наистина е въпрос на критична енергия, в обществото и в самите партии, тъй като и за нас това решение не е лесно. Не е лесно наистина партиите да бъдат зависими изцяло от своите членове и от своите избиратели, каза Стоилов.
По негови думи за всяко едно решение трябва да се прави внимателен анализ дали то не обслужва едни или други икономически интереси.
Според Стоилов у нас е приет принципа за по-скоро държавно финансиране и самофинансиране на партиите чрез средства, които отделят техните членове и симпатизанти. По негови думи целта е така изцяло да се изключи корпоративното финансиране и да се премахнат странични зависимости. Това не е станало изцяло, но ако рязко бъдат намалени субсидиите, отново ще трябва да се търсят други заобиколни пътища, каза Стоилов.
По думите на Стоилов семинарът на властта в Боровец е бил полезен, за да се сближат позиции.
Оценката на всяко управление се прави от хората, които могат да преценят резултатите от политиката. Още в първите 100 дни бяха предприети редица мерки и от социален, и от икономически характер. Следващата поредица са заложени в Бюджета за 2014 г. и ще продължат да се реализират през целия този период, каза Стоилов. По думите на зам.-председателя на БСП този семинар е допринесъл и за взаимното доверие между двете партии, защото е имало и противоречия и различни виждания.
Стоилов коментира и темата за новите мощности на АЕЦ Козлодуй и строителството на АЕЦ Белене.
Нашата позиция е, че България се нуждае от нови мощности и те трябва да бъдат както в Козлодуй, така и в Белене. Тук не трябва да има противопоставяне, заяви той. По негови думи трябва да се направи цялостна икономическа стратегия за енергийното развитие на страната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.