По традиция денят преди избори е определен за „ден за размисъл“. Такава е и днешната събота, в която са забранени всякакъв род политически агитации.
На утрешните кметски избори ще се гласува с две интегрални бюлетини – за кмет и общински съветници.
В някои общини бюлетината е дълга повече от метър заради огромния брой желаещи да станат общински съветници.
Избирателите ще получават толкова бюлетини, колкото избори има - за кмет на община, за кмет на район, за кмет на кметство и за общински съветници. Бюлетините трябва да са подпечатани.
„Трябва да поставите хиксче, чавка или черта в квадратчето на вашия избраник без да засягате съседните полета. Всякакви знаци, поставени извън определеното място, ще направят бюлетината недействителна“, обясняват от ЦИКМИ.
Накрая, преди да пуснете бюлетината си, тя трябва да бъде подпечатана от избирателната комисия. Без този печат няма да бъде приета за действителна.
Избирателният ден започва утре в 6,00 часа при наличие на повече от половината от членовете на секционната избирателна комисия.
Той ще продължи до 19,00 часа като има възможност да бъде удължен до 20,00 часа в случай, че пред изборните помещения има гласоподаватели.
Около 60 000 са кандидатите за кметове и общински съветници. ЦИКМИ е анулирала 48 претенденти за кметове и общински съветници, защото се е оказало, че 34 от тях нямат постоянен или настоящ адрес на територията на общината, където се кандидатират, а останалите 14 имат и друго гражданство извън територията на страните от Европейския съюз.
Ако някой от тези кандидати обаче присъства във вече отпечатаните бюлетини, СИК ще обяви, че той е анулиран в помещението, където се гласува.
Има и кандидати, които сами са се оттеглили, но срокът за това изтече на 7 октомври. В момента вече партиите не могат да оттеглят свои кандидати. Избори за общински съветници в неделя ще има в 234 общини, за районни кметове – в 35 района в София, Пловдив и Варна, за кметове на кметства – 2914 населени места и за кметове на общини – във всичките 264.
Втори тур на изборите ще се проведе на 4 ноември в населените места, където нито един от кандидатите не е получил повече от половината от гласовете на избирателите.
С промените в Закона за местните избори вече има възможност единият от двамата кандидати, получили най-много гласове на първи тур, да се откаже от участие на балотаж. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Мадяр инициира отстраняването на унгарския президент чрез поправка в Конституцията
Кристин Лагард не вижда нужда от по-решителен отговор на войната в Иран от ЕЦБ
Майкъл Блумбърг: Диверсификацията може да се справи с глобалната енергийна криза
Европа балансира между дългова дисциплина и зелен преход след COVID
Оптимизмът за разрешаване на конфликта в Близкия изток тласна нагоре европейските борси
Експерт: Трябва да се промени бизнес моделът на търговия на българско розово масло
Зодиите, които притежават вродени мениджърски умения
Съдът вписа партия "Прогресивна България" с лидер Румен Радев
Проф. Константинов: Смяната в "Информационно обслужване" е нормална
Киселова: Радев да спази предизборното обещание и да разгради модела Борисов-Пеевски
Достъпна Витоша: Лифтовете се използват за натиск от частни собственици
Ново шоу на Меси! Лео влезе в историята, а Аржентина надви и Австрия
Станимир Стоилов отказал оферта от Фенербахче и останал верен на проекта в Гьозтепе
Голяма промяна в кариерата на Десподов
Заплатата на Стефано Сенси в ЦСКА стана ясна – ще прибира по 66 000 евро на месец
Лео Меси с още едно легендарно постижение на световни първенства
Лионел Меси стана №1 в историята на световните първенства по голове
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Дневен хороскоп за 23 юни, вторник
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
„Лятна буря“ от Сандра Браун
Италианска торта Camilla с моркови и бадеми
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения