Мнозинството български граждани определят икономическата ситуация в страната като лоша, но с тенденция към подобряване, като всеки втори е по един или друг начин засегнат от кризата.
Това показват данните от социологическо изследване на "Отворено общество", направено в началото на годината.
Оценките за управлението се влошават, като за първи път негативните оценки за развитието на страната при управлението на Бойко Борисов /41 на сто/ надвишават позитивните /36 процента от анкетираните/.
Над половината от запитаните - 52 процента - смятат, че правителството действа хаотично.
Други 24 процента са хората на мнение, че управляващите имат ясни позиции и действа организирано и целенасочено.
За една година електоралната подкрепа за ГЕРБ е спаднала от 33 на 28 процента, но това не води до увеличаване на подкрепата за останалите партии в страната.
Засега ефектът се свежда до нарастване на броя на заявилите, че няма да гласуват - от 37 на 42 на сто, сочат данните от изследването.
Над половината от анкетираните - 58 процента, определят положението в страната като "непоносимо" и смятат, че икономическата ситуация се е вложила през изминалата година.
Забелязва се тенденция на постепенно нарастване на дела на тези, които смятат, че има подобрение на ситуацията /повишението на дела им е от 6 на 13 процента/ и постепенно намаляване на тези, които смятат, че икономиката продължава да се влошава /от 39 на 31 процента/.
Доверието в стабилността на финансовата и банковата система остава високо. По-голяма част от анкетираните не одобряват евентуална смяна на българския лев с еврото /45 на сто са несъгласните срещу 34 процента съгласни/.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.