В интервю за "24 часа" лидерът на АБВ Георги Първанов заявява: "За провала на българския "Южен поток" вина носят 6 правителства, най-малко сегашното. От тройната коалиция, която забави и не направи необратим този и проекта "Белене", през предишното правителство на ГЕРБ, и особено кабинета "Орешарски", който дори формално затвори работата по "Южен поток". Въпросът обаче не е само и не толкова в "Южен поток". Серията от изявления на руски държавници от последните дни по адрес на България показва срив на доверието. Такъв срив между двете страни не се помни. Дори по времето на Костов беше по-поносимо."
Според Първанов в момента най-работещото предложение е да имаме 2 в 1 - "Южен поток", стъпвайки на територията на Турция, да продължи по трасето "Набуко", което е разработено. "И тук е голямата вина на европейските институции, които с лека ръка се отказаха от "Набуко" и преместиха трасето по на юг, в рамките на трансадриатическия газопровод. Сега всичко онова, което виждам в Брюксел и около европейските институции, е просто една имитация", казва още Първанов.
"Докато има "народно творчество" в търговете, ще има и глоби от Брюксел" е заглавието над интервю в "Сега" с Иван Бойков, изпълнителен директор на Камарата на строителите в България. От браншовата организация са започнали разговора за типизацията на договорите по обществените поръчки. "Има готови типови договори, които ние, въпреки съпротивата на администрацията, съгласувахме с европейската комисия. Те са тук, в България, от 3 години, но не се прилагат", алармира Бойков. Друга добра практика са електронните търгове, но пък ние нямаме електронно правителство.
"Не е толкова сложно - когато се публикува в интернет един търг, винаги през регистрите се вижда кои могат да играят", аргументира се експертът. Той посочва, че въпреки промяната на модел на оценяване /от най-ниската цена към икономически най-изгодната - б.а./ все още има неточности. "Има 3 компонента - цена, финансови и технологични възможности. Тук е заровено кучето - последните два компонента всеки ги разбира както си иска. В нашия ЗОП е записано, че възложителят може да дописва условия, затова там се развихри "народното творчество". В резултат имаме наложена директна глоба по "Околна среда" от 10 на сто, следва глоба по "Регионално развитие", ще има глоби и по други програми, тъй като има изкривяване на насочващи показатели", категоричен е Бойков.
"Нямаме партийна метла сред чиновниците", казва пред "Преса" Ивелина Василева, министър на околната среда и водите. "За нас е важно администрацията да изпълнява основната си функция - да е в услуга на гражданите. За мен професионализмът, не политическата принадлежност, е водещият критерии. В министерството ще се работи и в почивните дни, за да не загубим пари по програма "Околна среда", допълва Василева.
От страниците на "Труд" съдията Димитър Гочев коментира: "За мен е непонятно защо се настоява Висшият съдебен съвет да бъде разделен на две камари. Промяната няма да реши проблемите в съдебната система. Тя е противоконституционна. Разделянето не оправдава никаква цел." "Всички противници на съдебната реформа - недейте да търсите оправдание за нея, защото тя е абсолютно необходима", призовава в друг коментар националният омбудсман Константин Пенчев. "Все по-лошо става и няма да стане по-добре, когато нямареформа. Моят призив е - свършете си работата, депутати и политици, проявете воля, а недейте да слагате измислени спирачки", казва още Пенчев. "Обезглавяването на Темида ще разклати държавата", смята Богдана Желявска, председател на Българската съдийска асоциация. В отговор на въпрос за "Стандарт" тя пита: "Кой има интерес да обезкърви съдебната система?"
Във водещата си новина "Сега" посочва: Частните пенсионни фондове ще имат 6 месеца да прехвърлят натрупаните средства по индивидуалните партиди на хората, пожелали да се осигуряват само в НОИ. Това ще става по искане на НОИ. Как ще става това - ред, начин и срокове, ще бъде допълнително разписано в акт на Министерския съвет. Това предвиждат законовите промени в Кодекса за социално осигуряване, които предлага ГЕРБ преди второ четене на законопроекта за Държавното обществено осигуряване.
Пет семейства са обречени да прекарат трета зима във фургони 2 г. след земетресението в Пернишко. Над 1000 души пък очакват пари от междуведомствената комисия по бедствия и аварии, съобщава бившият кмет на Перник Росица Янакиева пред "Сега". Депутатът от АБВ и зам.-шеф на парламента е внесла питане към вътрешния министър Веселин Вучков за обезщетението на пострадалите от майското земетресение през 2012 г. Вучков трябваше да отговори на него още миналия петък, но времето за контрол не стигна.
Туристическите услуги за предстоящите коледни и новогодишни празници са поскъпнали с 3,5 на сто в сравнение в миналата година. Въпреки това броят на хората, които ще стегнат куфарите и ще тръгнат на път, се запазва. Това казва Румен Драганов, шеф на Института за анализи и оценки в туризма, отразява на първа страница "Монитор". Очаква се около 720 000 българи да напуснат домовете си за Коледа и Нова година и да се отправят на гости при роднини и приятели у нас или в чужбина, да отседнат в хотел тук или зад граница.
"Нямаме добра структура в средното образование, учебниците са претрупани с фактология за сметка на логическите задачи, има общо изоставане спрямо другите страни в училищното обучение. Не трябва само да упрекваме кандидат-студентите, трябва да им помогнем да реализират максималния си потенциал", призовава в интервю за "Монитор" Николай Денков, зам.-министър на образованието
"Екстремизмът се ражда в несправедливост, бедност и невежество", заявява пред "Труд" архиепископ Теодосии Севастийски. Според него хората се включват в подобни организации, защото са неосведомени, необразовани и невежи в религията. "Ако хората имат добър стандарт на живот и добро образование, трудно биха се включили в екстремистки движения", смята Севастийски.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.