450 лекарства са били дефицит и са търсени за една година на онлайн платформата за сигнализиране на недостиг от пациенти. Това съобщи изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) Боряна Маринкова.
През последните две седмици сигналите зачестиха поради нарушена ритмичност на вноса и изчерпване на наличностите, които са в процес на спиране на продажбите в България.
Активно се търсят и продукти, които са със заличени досиета през последните години у нас, поясни Маринкова, цитирана от „Монитор“.
Повечето от лекарствата, за които има сигнали, че вече не се намират в аптеките, имат аналози.
Според лекари има и такива, които се предпочитат от болните, защото са евтини и дават много добри резултати. Сред тях са соли, прилагани при невралгии и хапчета, ползвани при тревожни състояния и паник атаки. Те могат да се намерят все още в съседни държави като Сърбия и Македония, опаковка от 30 хапчета се търгува на цени, равностойни на 2.00 – 3.50 евро.
По отношение на изтегляните лекарства от нашия пазар единствена възможност за пациентите е да си ги купуват чрез близки или да пътуват лично, ако са в състояние, в съседните държави, коментираха от БАРПТЛ.
При 62% от случаите причините за недостиг на лекарства са свързани с временно или трайно преустановен внос на лекарства по искане от страна на производителя. В 20 на сто те са изтеглени, след като компанията е оттеглила регистрацията в България, каза още Боряна Маринкова.
Като един от основните проблеми за достъпа до лекарства у нас, потвърден от реакцията на крайните потребители, е продължаващият процес на дерегистрация на редица лекарства от България, подчертаха от асоциацията.
158 лекарства са изтеглени от българския пазар през 2018 г. по данни на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти. За 2014 – 2017 година броят на дерегистраните продукти е 1512, сочи годишният доклад Изпълнителната агенция по лекарствата. В документа на ИАЛ се посочва още, че само за 2017 година са били изтеглени 327 лекарства, без нито едно от тях да има проблем с лекарствената безопасност. Това е станало по искане на производителя.
Ето защо от БАРПТЛ призовават за нормативни промени, с които да се създаде режим за достъп на българските пациенти до лекарства, които са с доказана лекарствената безопасност, но вече дерегистрани в страната ни поради липса на икономически интерес.
Асоциацията също така предлага да бъде регламентиран паралелният внос при установяване на временен недостиг поради производствени или други причини, които възпрепятстват производителите да осъществяват ритмични доставки и достатъчни количества лекарства за българските пациенти.

Рим въведе такса за посещение на фонтана „Треви“
Израел набра 6 млрд. долара от първата продажба на дълг след примирието в Ивицата Газа
Биткойнът си върна позицията над 90 хил. долара, но трейдърите още са в отбрана
Отстраняването на Мадуро не е единствено лоша новина за Русия
Tesla размени електромобилната си корона за още по-грандиозни обещания
Средният месечен размер на пенсията за ноември е 1024 лева
"Спаси София" иска Терзиев да обяви бедствено положение заради кризата с боклука
Мъж заплаши жена си в София: "Ще ти размажа черепа и изтръгна гръкляна"
Плащаме в евро: Как да проверяваме рестото и да следим цените
Себастиан Корда е на 1/4-финал в Бризбън след успех над Иржи Лехечка
Спира ли с футбола? Неймар взе окончателно решение!
Соле се закани: Вече съм част от армията на ЦСКА! + ВИДЕО
Чуковете беснеят след загуба заради дузпа
Лейкърс вече е отборът на Лука, категоричен е ЛеБрон
Голям обрат с излишен в Левски!
Няма да е в Байерн, но Бонман все пак се връща в Германия
Изберете цвете и вижте посланието на ангелските числа
6 задължителни ястия за Ивановден
7 продукта и процедури, които наистина имат смисъл след 40
Годишен хороскоп за зодия Телец за 2026
Как да се облечем в цвета на 2026 Cloud Dancer (+Снимки)
Черна ряпа и мед при кашлица и настинки
Над 19 900 души празнуват днес имен ден във Варна
НАП и КЗП продължават засилените проверки заради въвеждането на еврото
Проблем в аптеките: Не се изпълняват рецепти от НЗОК
Ето къде няма вода във Варна днес
Арестуваха варненец за шофиране без книжка и номера
Ръст на потребениет на ток във Варна по Коледа - с 9% спрямо 2024 г.
Илън Мъск: 2026-та ще бъде годината на изкуствения интелект
Solar Orbiter стана свидетел на най-мощното слънчево изригване от 20 години насам
Неуловим 10-метров „призрак“ е заснет в океана (видео)
Обявена е годината, в която всички коралови рифове по света могат да изчезнат
За първи път учени наблюдават сблъсък на астероиди в далечна звездна система
Откриха следа от неуловимия спътник на Бетелгейзе