След падналите дъждове през изминалите денонощия нивото на реките Осъм и Вит в Плевенско се е повишило с повече от 2 метра, съобщи за БТА Георги Линков, директор на Областната дирекция "Гражданска защита". При с. Садовец р. Вит излезе от коритото и заля къщи и дворове, зеленчукови градини, посеви, пасища.
Не е отминала опасността нивото на Вит да стигне до моста. Вчера пътят в западната индустриална зона в Плевен в района на Циментовия завод бе във вода. Река Осъм е похабила селскостопански площи. Днес се наблюдава покачване на нивото на Вит край Садовец, на останалите места има оттичане на водата.
Екипи на "Гражданска защита" поддържат непрекъснато наблюдение на състоянието на реките, а кметовете от всички селища по поречието им са предупредени за тази опасност и са задължени да вземат необходимите спешни предохранителни мерки.
От държавния резерв има заделени достатъчно средства, за да бъдат подпомогнати пострадалите селища от поройните дъждове и придошлите реки през последните дни, заяви днес в Плевен финансовият министър Милен Велчев.
Повече от 10 села в Ловешка област са наводнени вследствие на двудневните валежи. Най-много - 30 къщи, са залети в луковитското село Ъглен, където няма и ток, и вода. Пет от трафопостовете около него са залети и затова няма електричество. Вода вероятно ще бъде подадена едва след 7 дни, е съобщил кметът на селото д-р Стефан Стойков.
От рано тази сутрин служители на РЗПАБ и на Областната дирекция "Гражданска защита" разчистват огромни дървета, паднали в р.Осъм. Нивото й от 2.10 м. вчера, днес е вече 3,70 метра, казаха от "Гражданска защита". Водата е заляла мост при с.Деветаки и пътя към селата Александрово и Дойренци. Край
с.Александрово има опасност от скъсване на дигата и тя се укрепва.
В Тетевен засега положението е овладяно. Залети са къщи в с. Български извор,
Рибарица и в града. Около Рибарица има място, където водата е дълбока 1,5 метра, обясни тя. Общината е поискала около 250 хиляди лева от Националния фонд за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи.
Опасно е положението по пътя Ловеч-Тетевен, където има паднала скална маса и има опасност от ново срутване на нацепените льосови скали. Там пожарната, полицията и служители на пътно управление разчистват пътя в момента.
Има активизирани свлачища. Областната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи заседава в момента, след като цял ден бе на оглед в засегнатите райони, съобщи нейният председател заместник-областният управител Добри Атанасов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Поверия за здраве, късмет и пари на Благовещение
Джошуа със силни думи от Украйна след тренировките с Усик
Александър Иванов: Младите са пълна развалина - с паник атаки, закачени за хазарт
Циклон на 26-28 март: Дъжд, сняг и студено време у нас до дни
Рюте: НАТО проверява дали Иран може да удари европейски градове
Интер забрави как се бие! Само 1:1 с Фиорентина
Реал взе по драматичен начин дербито на Мадрид
Саръбоюков с исторически медал за България
Светльо Вуцов иска титлата с Левски, не му пука за „сухите мрежи“
Груев с първи думи като Футболист на годината, каза и истината за турнето в Индонезия
Рома се върна в битката за Топ 4
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната