Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро, се повиши през тази седмица с 1,61 на сто, до 1,453 пункта, съобщава Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ).
Базовото нивото на индекса от 1.000 пункта е от 2005 година. За две седмици ИТЦ се повиши с 3,49 на сто.
Цената на оранжерийните домати се повиши тази седмица с 14,6 процента, до 1,65 лева за килограм, а оранжерийните краставици поскъпват с 8,1 процента и се продават по 1,20 лева за килограм. Цената на картофите пада с 2,8 на сто и те се продават по 0,70 лева за килограм. Морковите поевтиняват с 3,8 процента и се търгуват по 0,76 лева за килограм. Цената на зелето се понижава с 7,8 на сто, до 0,59 лв./кг. Червените чушки поевтиняват с 5,2 на сто, средно до 1,84 лева за килограм. Цената на зелените чушки се повишава с 2,4 на сто до 1,29 лева за килограм.
Ябълките поевтиняват с 8,5 на сто, до 1,72 лв./кг. Лимоните се продават по 2,85 лева за килограм. Кайсиите се търгуват по 2,16 лева с 4,9 на сто по-скъпо от предишната седмица. Прасковите поскъпват с 10,1 на сто до 1,42 лева за килограм.
Кравето сирене поскъпва с 0,1 на сто и се търгува по 6,81 лв./кг; кашкавалът, тип "Витоша", поскъпва с 3,2 процента и се купува по 11,00 лв./кг. Олиото поскъпва с 2,9 процента до 2,12 лева за литър. Пакетче краве масло от 125 грама поевтинява с 1,5 на сто и се продава по 1,94 лева в края на седмицата. Пилешкото месо поскъпва с 3,0 на сто и се търгува по 4,12 лева за килограм.
Захарта поскъпва с 2,2 на сто и се продава по 1,40 лв./кг. Брашното, тип "500", поевтинява с 1,0 процент и се продава по 0,99 лева/кг. Цената на ориза се вдига с 2,2 процента и той се продава по 2,32 лева за килограм. Яйцата се продават средно по 0,17 лева за брой на едро.

Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
"Олимпиакос" и Везенков надиграха "Панатинайкос" в битката за върха
Радев: Споразумението с Украйна рискува националната сигурност на България
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Германия тотално надигра Гана, но спечели трудно в края
ВИДЕО: Яник Синер – Иржи Лехечка
Стилияна Николова: Конкуренцията със сигурност не спи
Обявиха важна новина за Левски
България спечели първи трофей от половин век
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята