Общият брой на местата за настаняване, функционирали през май, намалява с 52.6%, а броят на леглата в тях - със 74.1%, по данни на НСИ. Данните са в сравнение с май 2019 г. и са във връзка с извънредното положение и последвалата извънредна епидемична обстановка в страната. Работели са 1 103 обекта с над 10 легла.. Броят на стаите в тях е 30.5 хил., а на леглата - 61.1 хиляди.
Общият брой на нощувките във всички места за настаняване, регистрирани през май 2020 г., е 116.1 хил., или с 92.0% по-малко в сравнение със същия месец на предходната година, като най-голям спад на нощувките (с 97.5%) се наблюдава в местата за настаняване с 4 и 5 звезди.
През май 2020 г. в хотелите с 1 и 2 звезди са реализирани 41.1% от общия брой нощувки на чужди граждани и 54.4% - на българи. В местата за настаняване с 4 и 5 звезди са осъществени 34.9% от нощувките на чужди граждани и 15.4% - на българи, докато в останалите места за настаняване (с 3 звезди) те са съответно 24.0 и 30.2%.
Броят на пренощувалите лица в местата за настаняване през май 2020 г. намалява с 91.7% в сравнение със същия месец на 2019 г. и достига 48.9 хиляди. Регистриран е срив както при чуждите граждани - с 97.9%, така и при българските - с 86.1%. Българските граждани, нощували в местата за настаняване през май 2020 г., са 43.1 хил. и са реализирали средно по 2.1 нощувки. Чуждите граждани са 5.8 хил. и са реализирали средно по 4.1 нощувки, като 67.3% от тях са нощували в хотели с 4 и 5 звезди.
Общата заетост на леглата в местата за настаняване през май 2020 г. е 6.8%, като намалява с 14.5 процентни пункта в сравнение с май 2019 година. Най-висока е заетостта на леглата в местата за настаняване с 1 и 2 звезди - 8.7%, следват местата за настаняване с 3 звезди - 6.3%, и хотелите с 4 и 5 звезди - 4.6%.
Приходите от нощувки през май 2020 г. достигат 5.4 млн. лв., или с 92.9% по-малко в сравнение с май 2019 година. Регистриран е срив на приходите както от чужди граждани - с 96.6%, така и от български граждани - с 85.8%.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китайските автомобилни марки разширяват присъствието си в Европа с нови модели
"КонтурГлобал" се отказва от соларната си централа в Маришкия басейн заради разходите
GSK повиши прогнозата за печалбата и продажбите преди оттеглянето на изпълнителния директор
КНСБ: 2785 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство
Цените на жилищата са твърде високи за повечето гърци
И. Николов: Дигиталното евро ще се бори с фрагментираната разплащателна инфраструктура в Европа
Сигнали за бомби в посолствата на САЩ и Франция у нас
КНСБ: Скандално е минималната заплата за 2026 г. да е 605 евро
Бюджет 2026: По-ниска минимална заплата, замразено майчинство и още лоши новини
Лена Бориславова: Държавата не осигурява неонатален скрининг за тежки заболявания
Разбраха се за изграждането на Националната детска болница в София
Начална заплата от 1860 евро за младите лекари в България
Черно море писа тройка на Миньор и е на 1/8-финал
Ненаситни за още милиони: Барса се мести в... Перу!
Намигане от съдбата? Хебър е спирка на Левски към Купата
НА ЖИВО: Севлиево – ЦСКА 0:1
Чистка: Лудогорец спешно търси и нов вратар
Янев зачеркна бек, халф и крило в ЦСКА
„Следващият разговор“ от Джеферсън Фишър
Цюрих – градът с аромат на шоколад и прелестни коледни базари
6 неща, които ще ви помогнат да живеете по-добре
Хапвайте райски ябълки за щитовидната жлеза и при високо кръвно
3 рецепти за лесен протеинов обяд
6 напитки за баланс на кръвната захар
Евростат: Мит е, че цените на тока за бита в България са най-ниски в ЕС
Черно море рагроми Миньор в мач за Купата
Заплашиха с бомби посолствата на Франция и САЩ у нас
За Halloween: Прожектират филми на ужасите в Регионалната библиотека във Варна
НАП обедини над 400 ученици в борбата срещу дрогата и хазартната зависимост
На Слънцето се появи зловеща усмивка: Поток от заредени частици се насочи към Земята
Спътници на SpaceX излъчват мистериозен сигнал
Микроби от облаците ще помагат в търсенето на живот на други планети
Повечето пластмаса, попаднала в океана, не плава на повърхността: Къде изчезва?
Загадъчно: Свързват появата на ярки точки в небето с периодите на ядрени опити
За първи път заснеха изхвърляне на плазма от звезда – аналог на Слънцето