32-годишна българка е арестувана при първата операция на Европейската прокуратура. Става дума за Софка Божилова от Пещера.
Акцията беше проведена на 19 октомври на територията на три държави – Германия, Италия и България и касаеше кражба на ДДС при търговия с автомобили. В схемата са замесени членове на калабрийската Ндрангета, съобщиха от офиса на германската полиция, която е водеща в разследването.
Софка Божилова също има италианска връзка. Преди няколко години е сключила брак с италианеца Габриеле Биньоти, пише „24 часа“.
На нейно име през 2014 г. е регистрирано и дружеството “Аурора сървис”, което е с предмет на дейност търговия с коли и резервни части. През 2015 г. го прехвърля на бившия си вече мъж. Тогава регистрира нова фирма за търговия с автомобили и транспорт, но и двете дружества нямат официална дейност.
Освен с бизнес Софка Божилова се занимава и с политика. През 2011 г. е кандидат за общински съветник в родния си град на неизбираемото 11-о място в листата на ДПС, показват данни от ЦИК. През 2014 г. е един от 212-те регистрирани застъпници за партията за предсрочните парламентарни избори. През 2017 г., когато още е женена за италианеца Биньоти, Софка е член на секционна избирателна комисия в града.
По време на акцията, разпоредена от Европейската прокуратура, е претърсен адресът на Божилова в Пещера и тя е прибрана в ареста, където Окръжният съд в Пазарджик я оставя за постоянно. След това отново съдът ще реши дали да я предаде на Германия по обвинение за участие в престъпна група за данъчни престъпления. Мярката е потвърдена и от Апелативния съд в Пловдив.
“Невинна съм. Искам да се грижа за детето си,както винаги съм го правила. По 24 часа съм с него, защото няма кой друг да ми помага”, казва Софка в съда, разкрива протоколът от заседанието.
Младата жена от Пещера има дете на година и 3 месеца. Мъжът до нея е международен шофьор. По думите ѝ се прибира за ден-два вкъщи и отново тръгва на път. Съдът обаче контрира, че тя има близки и роднини, които могат да се грижат за детето, и я оставя в ареста, защото може да се укрие.
Според адвоката на Софка в Европейската заповед за арест, пристигнала у нас, пише само, че е уличена за престъплението и не се налага да стои в ареста до екстрадицията. Преди това никой и по никакъв повод не я е търсил. Заповедта за арест на Софка е подписана от европейски делегиран прокурор в Германия и е одобрена от съда в Мюнхен.
Софка Божилова е попаднала в разследването на Европейската прокуратура по първия сигнал, изпратен до институцията още през юни. Става дума за търговия с луксозни автомобили и ощетяване на бюджета на ЕС. По време на операцията на 18 октомври са претърсени общо 46 адреса. 28 от тях са в Италия, 17 в Германия и този на Божилова в Пещера.
Доказаните злоупотреби са за 13 млн. евро. Престъпната група е действала в германския град Айхщат и в Милано. Членовете ѝ купували луксозни автомобили от германски автокъщи. Продажбата ставала с мним италиански дилър. Обявявали, че колите ще се изнасят в Италия, и затова сделката се освобождавала от плащане на ДДС в Германия.
Покупките ставали чрез фиктивна компания в Германия. Частният купувач от Милано фалшифицирал продажбата на първоначалния дилър, който след това продавал колите на други италиански търговци на автомобили или физически лица на доста по-ниски от стойността им цени.
За схемата са използвани верига от кухи дружества в страни от ЕС за препродажба на автомобилите.Според разследващите са подавани фалшиви декларации за платени данъци върху продажбите, които след това са им били възстановявани.
Променяйки пазарната цена на колите, групата получавала огромни печалби. Част от средствата са прехвърляни в чужбина. Преводите били за по над 70 хил. евро.
Трима от десетте арестувани италианци имат връзки с мафиотската организация Ндрангета, съобщиха от Европейската прокуратура и полицията в Германия ден след арестите. Покрай разследването за колите са арестувани още четирима души за трафик на наркотици.
Иззети са 7 кг марихуана и хашиш. При обиските са събрани много доказателства и няколко луксозни автомобила. Операцията е ръководена от европейския делегиран прокурор в Германия, който е издал и заповедта за арест на Софка Божилова.
Втората операция на Европейската прокуратура е от 4 ноември в Чехия, Словакия и Румъния, когато също е разбита схема за кражба на ДДС за 23 милиона евро.

S&P 500 и Nasdaq с нови рекорди благодарение на надеждите за мир в Близкия изток
Инвеститорите предупреждават Mercedes за риск в плана за възстановяване в Китай
Ръководството на "Елхим Искра" е приело план за преструктуриране на дейността
Балин Балинов: Трябва да се промени моделът за енергийна общност у нас
Ярдени: Инвеститорите гледат отвъд войната и се фокусират върху фундаменталните фактори
МВФ сви прогнозите за растеж на петролните страни от Персийския залив
Храната, която лекарите препоръчват при високо кръвно
Разкриха адреса на къщата на Шекспир в Лондон
Късна емисия
Рецепта от тефтера на баба: Руска салата с яйца
Синди Алварес Гарсия
"Орела" вярва, че ще спаси Монтана от изпадане
Фрайбург е първият полуфиналист в Лига Европа
Бомба от "Армията": Стоичков води нов шеф в ЦСКА
Гьоко каза дали Спартак Варна ще изпадне
Яница Динева стана шампионка в многобоя
Дневен хороскоп за 17 април, петък
Задължителни ястия за Томина неделя на 19 април
5 тренда от 90-те, които са хит тази пролет
Технополис стартира „Пролетен супер уикенд“ с до - 40% на топ оферти
Защо листата на мушкатото пожълтяват?
Не е само за мускули: Най-добрите източници на протеин за жени
Неочакваната варненска следа в историята на "Титаник"
"Мяра": Общественото напрежение в българското общество остава високо
Нападат автомобили на улица във Варна
Принудителните разселвания ще нараснат с 4,2 милиона до 2027 г.
Ренета Инджова: Нашите избори са като игра на сляпа баба!
Отношението на поколението Z към AI тревожи технологичната индустрия
НАСА и Voyager Technologies сключиха договор за нова частна мисия до МКС
Китай стартира масово производство на летящи автомобили (видео)
Астероид с размерите на три футболни игрища ще прелети край Земята през 2029 г.
След 400 години: Откриха точния адрес на изгубения лондонски дом на Шекспир
Трогателно писмо на 10-годишно момиче до НАСА развълнува света: Отнася се до Плутон
Астронавт от „Артемида 2“ наруши протокола на НАСА, за да спаси талисмана на мисията