За Коледа и Нова година голяма част от хората заминават извън мястото си на живеене и оставят домовете си без надзор за по-дълго време. За съжаление това време е и любимо за крадците. Как да се предпазим?
"Няма мярка за сигурност, която да не може да се преодолее. Въпросът е да забавим крадците и те да се откажат. Ако жилището е мишена от по-дълго, то се наблюдава. Много уязвими са ниските етажи", каза председателят на Българската камара за охрана и сигурност Николета Атанасова в студиото на "България сутрин".
Според нея крадците имат изключителна интуиция за това къде си съхраняваме ценностите и следвайки статистиката, която е оповестена, отбеляза, че тенденцията е към ръст на кражбите предимно в големи градове. Атанасова съветва да не оставяме отворени прозорци, когато ни няма, и да се включи СОТ-ът.
Препоръчва да оставим светната някоя лампа, а съседите да наблюдават жилището. Председателят на Българската камара за охрана и сигурност ни напомни и че е важно да спрем водата централно, за да не сме наводнени, когато се върнем.
"Най добрата защита е да има СОТ, който да е свързан с мониторинг център. Няма непреодолима ключалка. Има такива, които се пробиват по-трудно. Ключалките с пръстов отпечатък също могат да бъдат преодолени, но отнема повече време, става рисково и крадците се отказват", коментира Атанасова в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ сигурността е 80% превенция и 20% реакция - разумните хора взимат мерки предварително. Тя подчерта, че ценните лични вещи трябва да бъдат в нас под постоянно наблюдение, когато пазаруваме, а по отношение на автомобилите отбеляза, че основното правило е да не се оставят видими вещи вътре - трябва да бъдат скрити.
Гледайте целия разговор във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Revolut: Българските потребители са сред най-щедрите дарители в ЦИЕ
Малки населени места са с най-голям спад на сделките с имоти у нас в началото на годината
Приятелството на Русия с Мадагаскар има нови измерения след кризата с Ормузкия проток
Временното примирие между САЩ и Иран тласка Dow с над 1300 пункта нагоре*
Финансовият министър очаква спад на цените по бензиностанциите в обозримо бъдеще
Гърция въвежда забрана за ползване на социални мрежи за деца под 15 години
Радев: Трябва ускорен икономически растеж за по-високи заплати
БАБХ разкри втора незаконна кланица в Дебелец
Руднични води замърсиха река Маданска заради скъсана дига
Задържаха над 100 000 недекларирано евро на "Капитан Андреево"
Откриха части от човешко тяло в контейнер в Пловдив
МЗ прекратява обществена поръчка за обработка срещу комари заради нарушения
Огромно име поема Италия
НА ЖИВО: Монтана - ЦСКА (Съставите)
Футболна легенда и трофеите на УЕФА пристигат в София за ексклузивно събитие
Холанд обяви голямата цел на Манчестър Юнайтед
Нови проблеми за Кирил Десподов
ПСЖ – Ливърпул
Поверия за Велики четвъртък
Спектакълът на Театър „София“ с участието на Гринго – Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Тест: Изберете си перо и вижте посланието на вашите ангели пазители
Агент на DEA изнесе лекция за дрогата пред 80 ученици-доброволци във Варна
БАБХ установи втора незаконна кланица в Дебелец (СНИМКИ)
Клошарят, открил трупa в Пловдив: Имаше глава, беше млад мъж
След примирието: Първи кораби преминаха през Ормузкия проток
Клошар откри човешки останки в чувал за боклук в Пловдив
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?
Учени твърдят, че са намерили доказателства за възкресението на Исус Христос
Мистериозни звуци от тъмната страна на Луната: Какво чуха астронавтите на НАСА?
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват