Заплатите ще продължават да растат, макар и не с големия темп, който се наблюдаваше по време на резкия скок на инфлацията, каза в интервю за БТА финансистът и преподавател в УНСС доц. Емил Хърсев. Той коментира декларацията на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), която поиска пенсиите и заплатите да бъдат замразени от 2025 г. като мярка срещу неконтролираното нарастване на бюджетните разходи и на бюджетния дефицит.
Според Хърсев това искане на работодателите е от същия вид като издиганите от синдикатите искания за приравняване на работната заплата на тази в Германия или в Австрия. "Намаляване на заплати или замразяване при положение, че не сме в ситуация на природно бедствие или война, не вярвам някой да обсъжда. Инфлацията влияе върху всички, а всички ние имаме своите доходи, имаме нужда от тях и от увеличение, за да можем да поддържаме стандарта, който имаме и той, Слава богу, не е толкова нисък, колкото е общоприето да се наскърбяваме непрекъснато", каза той.По думите му подобна мярка може да касае единствено държавните служители и минималната работна заплата, която е един регулатор, който отдавна би трябвало да бъде отменен. Хърсев акцентира, че заплатите в частния сектор се определят от възможностите на работодателя и ситуацията на съответния сектор.
"Има сериозно търсене на работна сила в България, защото просто няма хора и това обуславя едно непрекъснато повишаване на доходите, включително далеч надхвърлящо ръста на брутния вътрешен продукт. Ние се конкурираме с другите страни на същия пазар в Европейския съюз (ЕС) и ако България и работодателите тук не са в състояние да платят съответните работни заплати спрямо условията и издръжката на живота в България, работната сила ще вземе влака, самолета и други превозни средства, за да се придвижи към по-конкуренти части от общия пазар на труда", посочи финансистът.
Той е убеден, че заплатите ще растат и никой няма да е в състояние да ги замрази, особено пък да подкрепи такова искане преди парламентарни избори.
"Инфлацията все още я има. Цените растат и при едни и същи доходи ние получаваме по-малко потребление, така че доходите трябва да растат, за да се запази стандартът. Ето защо твърдя, че е невъзможно някой да си поставя за задача да замразява заплати", посочи Хърсев.
Той припомни, че през последните 10 години заплатите се увеличават непрекъснато, включително с двуцифрени проценти от над 10 на сто годишно. Според него възнагражденията ще продължават да се покачват у нас, а в същото време в повечето страни от ЕС се понижават.
"Средните работни заплати в почти всички страни от ЕС намаляват. Прогнозите за Германия например са за намаление горе-долу с такъв процент в следващата година, с какъвто ще се увеличават заплатите в България. Тази година имаме минимално, но все пак превишаване с 57 000 души на завърналите се в страната спрямо тези, които са трайно отпътували, а догодина ще имаме удвояване на тази бройка, защото при нас заплатите растат, а в Европа те намаляват. Това има своето обяснение и то се нарича рецесия, която е налична в по-голямата част от ЕС, но при нас я няма поради ниското развитие на икономиката. Ние сме далеч от потенциала на българската икономика, но страните, изчерпали този потенциал, влизат в рецесия", обясни финансистът.
За представената рамка на държавния бюджет за следващата година от служебния министър на финансите Людмила Петкова той коментира, че какъвто и да е резултатът от изборите, това правителство няма да изпълнява този бюджет и следователно да носи отговорност. По думите му сериозен проект на бюджета ще имаме тогава, когато имаме правителство, което ще го изпълнява финансовия закон.

Правителството одобри тригодишна Стратегия за управление на държавния дълг
Иран продава петрола си с премия от 20% и е изнесъл 40 млн. барела след края на блокадата
Производственият сектор в САЩ продължава да се разширява, но с по-бавен темп
Токът за бита поскъпва средно с 3%, топлата вода и парното – с 4,5%
АЦБ: AI агентите биха могли да засилят волатилността в стресови ситуации
Оборотът на БФБ за полугодието почти се удвои на годишна база
Проверяват версия за отвличане по случая с изчезналото дете във Варна
Централна прогноза
Тежка катастрофа с жертва в Анталия: Кола се вряза в автобус с полски туристи
Терзиев и синдикатите с ключово споразумение за транспорта: По-високи заплати и държавно финансиране
МВР с мащабни проверки по пътищата, десетки са хванати с алкохол и дрога
Оливър Лангуа-Рос срещу Майлс Симсон: само един продължава напред
Предлагат Арне Слот за треньор на Нидерландия
НА ЖИВО: Англия – ДР Конго (СЪСТАВИТЕ)
Левски взриви феновете с нова загадка! Задава се нов голям трансфер на 6 юли
Кой лъже? Лапорта потвърди за оферта към Атлетико за Паяка
Расистки обиди и заплахи за нидерландците изпуснали дузпи
Скандал! Разследват играч на Интер за секс с непълнолетна
3 зодии със заслужен късмет на 2 юли 2026
3 цвята, с които всяка жена над 40 изглежда добре
10 трика, които ни пазят от ретрограден Меркурий до 23 юли
5 подправки, които можете да гледате на балкона
Бърза баница с майонеза
Дневен хороскоп за 2 юли, четвъртък
Официално: Лудогорец се раздели с Пер-Матиас Хьогмо
Утре ограничават за 1 час движението по едното платно на Аспарухов мост
Черно море Тича стартира с гостуване на Левски в новия сезон на НБЛ
Двама младши съдии встъпиха в длъжност в Окръжен съд-Варна
Условна присъда за строителен работник, причинил телесна повреда на свой колега
Оливър Лангуа-Рос срещу Майлс Симсон: само един продължава напред
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
В Австралия откриха най-бързия паяк в света, който може да настигне бягащ човек
„Извънземно оръжие“? Странен обект на снимка от Марс разпали дебати
Екзопланета с размерите на Нептун може да е оставила магнитен отпечатък върху своята звезда
Германската RFA разработва ракета за многократна употреба, вдъхновена от Starship
Най-странният вулкан в света се крие в Антарктида, златото там прави нещо невиждано