Президентът Росен Плевнелиев заяви, че отмененото посещение на турския външен министър Ахмет Давутоглу у нас е заради разминаване в графиците и се е случило по технически причини.
„Очаквам в следващите часове турската страна да обясни какви са те, но те нямат нищо общо с напрежението на българската граница между български и турски превозвачи”, заяви пред журналисти в Панагюрище държавният глава.
Ахмет Давутоглу е отменил визитата си в България, планирана за утре и вдругиден, като според дипломатически източници е отхвърлил поканата от колегата си Кристиан Вигенин, след като от българското президентство му дали да разбере, че няма да може да се срещне с президента Росен Плевнелиев, пише турското издание "Тудейс Заман".Плевнелиев подчерта още, че отношенията между България и Турция са много добри.
Идването на Давутоглу е целяло организирането на съвместно заседание между българското и турското правителство, което трябва да се състоя през месец април, каза още Плевнелиев.
„Аз приветствам съвместното заседание, защото то е важно за високоскоростната линия София-Истанбул и за интерконекторната връзка от България за Турция, която ще даде възможност за доставка на газ”, заяви още Росен Плевнелиев.
Той вярва, че тези технически причини ще бъдат преодолени много скоро.
Президентът коментира отново и темата с тефтерчето на Филип Златанов, като призова също така прокуратурата да извади наяве цялата истина.
„Вие видяхте още в пресконференцията на прокуратурата преди няколко месеца, които самите те я нарекоха пресконференция тип „Биг Брадър”, странно защо от всички инициали в това тефтерче се обърна внимание на името на президента”, заяви държавният глава в Панагюрище.
Той е категоричен, че репутацията на институцията страда от съмнения, че президентът е замесен в конфликт на интереси. „Моят апел е към прокуратурата е, моля, покажете всичко, защото това, че някой си служител в някаква комисия е решил да не се произнесе по същество, не облагодетелства, а точно обратното - ощетява българския президент”, заяви държавният глава.
Той поиска още нещо. „Повече от ясно е, че президентът не е бил в конфликт на интереси – излезте и го кажете публично”, призова Плевнелиев.
Държавният глава е категоричен, че трябва да се покажат всички страници от това тефтерче.
„Ще бъде много интересно на българския народ да види всичко в тефтерчето, а не само избрани страници”, заключи президентът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Столична община мести "временния" трамвай по бул. "Скобелев"
Спални за продажба вместо цели жилища показват дълбочината на жилищната криза в Европа
Украйна е изнасяла петрол през "Дружба", след като Русия унищожи всичките ѝ рафинерии
Пътуванията на българи зад граница са нараснали с 4% през януари
Възобновяемата енергия в САЩ расте до рекордно ниво въпреки натиска на Тръмп
VW е получила оферти за звеното за дизелови двигатели, които го оценяват на 8 млрд. евро
Затварят пътя към Шипка за Националния празник още от 2 март
50 км българска традиция: Видин в очакване на Баба Марта и нов рекорд (+ВИДЕО)
Бракът е в историята? 60% от българските деца се раждат без подпис
Служебното правителство е готово да съдейства на ЦИК за параваните за изборите
Централна прогноза
Гонят националите по щанги от „Спортпалас“ във Варна
420 бойци от 27 държави се включиха в първия SENSHI лагер за годината
Любимец на агитката на Левски сложи край на кариерата си
Вавалис посочи какво липсваше на Монтана срещу Ботев Пд
Бивш „болярин“ влиза в затвора в Англия
Тенисист изгоря за почти седем години за уреждане на мачове
5 рецепти за Баба Марта
Сияние отвътре и отвън – перфектният подарък за 8 март
„Любов и други аварии“ – новата комедия на Театър „София“
Мария Грация Кюри с първа колекция за Fendi – кожени детайли и животински принтове (+Снимки)
Хормонален баланс при жените: как да подготвим организма за пролетта
Пера и цветя от Etro за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Евродепутатите искат семейства с деца между 2 и 4-годишна възраст да не плащат места в самолетите
Смениха шефовете на 3 областни дирекции на МВР
Какво време ни очаква през уикенда?
ЦИК назначи състава на РИК – Варна
РЗИ затвори принудително варненски басейн
Оставиха четирима ало измамници в ареста
Прогноза за магнитни бури за 28 февруари – 1 март
Има ли извънземен живот на популярната екзопланета K2-18b
Заболявания, които могат да предскажат появата на Алцхаймер 10 години по-рано
Пълно лунно затъмнение на 3 март 2026 г.: Как да наблюдаваме Кървавата луна?
ОАЕ влязоха успешно в космическата надпревара
Магнитното поле на Луната някога може да е било по-силно от земното – какво се е променило