Работниците от България, Румъния и Молдова в "ничията земя" на Европа

Заради COVID-19 те остават без работа, много от тях не могат да се приберат
21 апр 2020 14:15, Нели Христова
36
Работниците от България, Румъния и Молдова в "ничията земя" на Европа
Снимка: БГНЕС

Да останат на работа и да рискуват да се заразят или да се върнат у дома, оставайки без работа и сочени с пръст - това е изборът, пред който много българи и румънци, които работят в чужбина, са изправени. Много работници, от най-бедните части на Европа, сега се намират блокирани в ничия земя заради пандемията от коронавирус.

Границите са затворени, полети до дома почти няма. Някои работници са останали без работа и с малко спестявания, без достъп до социалните помощи в страната, в която се намират. И ако все пак тези работници успеят да се приберат, те ще са подложени под съмнение от обществото, че са донесли вируса със себе си.

"С голяма тъга моля румънската диаспора да не се прибира у дома за Великден", заяви президентът на Румъния Клаус Йоханис. Неговите съграждани, които живеят в чужбина, са близо 5 милиона. И все пак досега "диаспората" бе възхвалявана като прогресивна политическа сила и източник на толкова необходими икономически парични преводи.

Въпреки условията на карантина, както в Румъния, така и в България, десетки хиляди работници и от двете страни избират да заминат на Запад и да започнат работа в нископлатените ферми на Европа. В Германия правителството е отменило разпоредбите за заетост, за да спаси скъпоценната реколта от бели аспержи - германските производители на храни не е необходимо да правят вноски за социално осигуряване за мигрантите, стига те да бъдат върнати обратно в родината си в рамките на 115 дни.

През това време Австрия реши да пренебрегне спирането на полетите, за да успее да доведе хиляди социални работници от България и Румъния, които да се грижат за възрастните и уязвими хора. Близо 200 души, повечето от които жени от румънския град Тимишоара и от столицата на България, София, кацнаха във Виена. Пред The Guardian някои от тях признават, че по време на полета не е имало възможност за спазване на социална дистанция, а паспортите им са взети веднага щом са пристигнали в Австрия. Ако решат, те не можеха да се върнат в родината си, поне докато местна медия не разказа историята им.

Близо 40 хил. румънци вече работят в Австрия като 24-часови социални работници. Повечето от тях обаче са на договори за самостоятелна заетост. Заради пандемията от коронавирус, тяхното бъдеще е несигурно. С въвеждането на извънредното положение Румъния забрани както пътуването в страната, така и полетите до много държави.

Когато границите се затвориха, много работници останаха блокирани - някои в домовете на пациентите си, други - в Румъния или България, където нямат работа и приходи. Техните договори изискват те да прекарат половин месец в дома на пациента си в Австрия и половината в Румъния. За тази работа получават 11 хил. евро годишно - над този праг данъчната декларация пред австрийските органи по приходите става задължителна - повечето болногледачи работят чрез посреднически агенции и брокери. И въпреки че са граждани на Европа, много от тях нямат нито застрахователна полица, нито банкова сметка в Австрия. Това означава, че те не отговарят на условията за помощ нито от австрийската, нито от румънската държава.

"Чувстваме се изоставени и от двете държави", заяви Маринел Дагадита, социален работник и активист, пред The Guardian.

Някои от работниците, които искат да се върнат при децата си, споделят, че трябва да наемат скъпо такси, с което да стигнат до границата и да я преминат пеша. Повечето от тези жени не успяват да упражнят своите права, било то заради дезионформация, законите в Австрия или незнанието на немски език.

"Ако могат да организират полети, с които да докарат социални работници тук, защо не могат да организират и такива, които да ги приберат щом смяната им свърши. Те знаят колко ценни сме за тях", пита Елена Попа, която е директор на група, представляваща правата на работниците. Тя иска по-добро регулиране на сектора и по-стабилни трудови договори. Нейната колежка Джанина Кулда, която се грижи за пациент с тежка деменция от февруари, без да има почивка и шанс да се върне у дома, за да види дъщеря си, е по-малко оптимистична.

"Политиците ни възприемат само като работещи инструменти, войници на фронтовите линии, но без "оръжие", нямаме никакви права, само задължения", казва тя.

Игор Додон, президентът на Молдова, една от най-бедните страни в Европа, също помоли работниците да "останат там, където са". От 3,8 милиона молдовци 1 милион работят в чужбина и изпращат парични преводи, които представляват 1/5 от БВП на страната. И все пак те могат да се върнат вкъщи - само ако си купят медицинска застраховка на стойност 200 евро преди да се качат на самолета. Но нищо не приключва тук - в рамките на три дни след като пристигнат в Молдова, те трябва да сключат още една частна медицинска застраховка.

4000 молдовци, които са изгубили работата си заради пандемията от коронавирус, са се прибрали у дома. Но много повече, много от тях се деца, все още чакат позволение.

"За това ли работих целия си живот?", пита Наталия Болдеску, чистачка в Рим. Тя работи в Италия 15 години, но губи работата си в началото на епидемията от COVID-19. Наталия има диабет и други здравословни състояния и отчаяно иска да се върне в Молдова при съпруга си и двамата си сина. Болдеску се регистрира в два списъка, организирани от правителството на Молдова още преди месец. Но до този момент никой не я е потърсил, за да я прибере у дома.

Дали масовото завръщане на източноевропейската диаспора в родните им страни е за добро е трудно да се каже. Заради по-лошите системи за медицинско и социално подпомагане източноевропейските страни вероятно ще претърпят тежки икономически и социални кризи, предупреди програмният директор Марин Лесенски на организацията "Отворено общество", базирана в София.

Близо 900 хил. българи живеят в други европейски страни. Над 100 хил. от тях се завърнаха у дома в рамките на 10 дни - от 13 до 23 март.

Някои от работниците са без документи и работят в сивата икономика. Счита се, че близо един милион недокументирани хора са изложени на риск от нищета само във Великобритания. Някои страни действат прагматично и отделят здравето от законния статус. Португалия предложи временно гражданство на търсещите убежище, Испания отслаби режима си на задържане на имиграция, Германия преустанови използването на регламента от Дъблин - законът, който определя кои държави от ЕС са отговорни за разглеждането на молба за убежище. Ирландия заяви, че всички без документи, които търсят здравни или социални услуги по време на пандемията ще бъдат обслужени и няма да бъдат докладвани на полицията. Принудителните депортации също намаляват.

Но Гърция, Белгия, Холандия, Кипър, Унгария и Словения временно преустановиха достъпа до убежище поради "рискове, свързани с разпространението на COVID-19".

Заразната природа на коронавируса създава парадокс за общественото здраве - ако работещите мигранти, с или без документи, не са в състояние да потърсят медицинска помощ или социална помощ, когато са болни, те ще продължат да работят, излагайки здравето на широката общност в риск.

"Не бихте ли искали хората да получат правилното здравеопазване, за да останат здрави и така цялото общество да е здраво", пита социологът от Бирмингамския университет Джени Филимор, специалист по миграция и обществено здраве. Сега ЕС се опитва да установи общ подход за излизане от карантината така, че икономическите последици от пандемията да не са големи. Експерти призовават и за общ подход към мигрантите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


36
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 31 до 27 Какво надници от 25 ст през 1961 г. бълнуваш, бе, оланкоулу. Заплатите в Бг са се движели така - през 1939 г; - средна работническа заплата - 1500 лв, средна чиновническа заплата - към 3500 лв. През войната има голяма инфлация и след нея повечето заплати се от 70-80 000 лв до 160 000 лв. После има няколко смени на парите - полследната миля, че е през 1961 г. и масовите заплатите стават от 80 до 160 лв някъде. Надница по 25 ст - ха ха ха. Посмали малко
25
0
 
0
 
! Отговори
147 преди 4 години
До 147(Продължение)после издържали войската им. Аз обичам Балканите и балканските народи.Не сме оставили такива следи по света като "богатите европейски държави".
24
0
 
3
 
! Отговори
147 преди 4 години
До екипа на днес.бг: моля избягвайте да цитирате (продиктувано ви от големите в ЕС) тези думи България, Румъния и Молдова - най-бедните части на Европа. А защо не сме като Нидерландия, като Белгия, като Англия и Франция? Извличали ресурсите на Африка и Южна Америка. И използвали местното население. Аз се радвам да кажа, че съм от България, от слънчева България, страната на розите. И престанете дса си ближете раните, че някй фалирал държавата ни и заграбил дори националния архив, после издържал..
23
0
 
0
 
! Отговори
Листопад преди 4 години
Модерните роби на Европа какво ще правят без работа?
22
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да, през шейсетте години на м.в. наистина една шкембе чорба струваше 10 ст, едно кебапче - 12 ст, 1 кг грозде - 18 ст, 1 кг диня - 5 ст, 1 кг домати - 12 ст, баничка - 10 ст, кифла - 6 ст, едно яйце - 8 ст, 1кг риба - 64 ст, една лимонада - 5 ст, литър олио - 1,20 лв, литър бензин - 6-7 ст и т.н. Това е истината
21
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До StalinistaИ какво като твоят труд е ценен и квалифициран.ми нищо, ще си живее човека, а ти ще целуваш портрета на Сталин и ще въздишаш, че една боза по соц времена била 6ст.
20
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да са се прибрали до края на март. Какви са тези глупави статии? Стига сте внасяли болни от чужбина! Вече повече пт месец се разбива икономиката, а самолетите не спират да докарват гастъриии. Ако бяха затворили всичко досега вируса да е изчезнал! Явно управляващите нямат сметка да сме здрави! Ооо забравих вече и започнаха да пращат гастъриии по Ирландия. Значи в Ирландия може да си работи човек а тук до лозето не те пускат!
19
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Големи пръдльовци пишат големи пръдни.Повечето от българите работят на позиции, които са нужни за икономиките на Европа.Такива за които пишете са джебчии, сводници, гешефтари, мошеници, измамници и ***.Те правят същото и в България и за тях няма място нито там, нито тук и тежкО им.
18
11
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
С мъка на сърцето ви казвам - 90% от българските, румънските и особено молдовските гастарбайтери НЕ стават за нищо. Недисциплинирани, мързеливи и НЕГРАМОТНИ. Дори не можете да си представите колко. За езикови познания изобщо не говоря. И тези 1800 нето са им много. Австрийците вече не искат да чуят за българи.... Жалко, много жалко! С бяхме свестен народ...
17
4
 
20
 
! Отговори
Педя човек преди 4 години
Какво е искал да каже авторът?:Главни герои в сълзливата приказка са сезонни селскостопански работници, които извън сезона стоят на НИЧИЯТА земя на помощи. Ако покрай карантината, помощите са спрели/намалели, зор за връщане!Част от плачещите са и останалите там (все още) джебчийки, врачки и от други женски професии....
16
6
 
17
 
! Отговори
Една преди 4 години
На мен ми предложиха работа като болногледачка в Австрия, трябваше да летя на 17.04, но отказах, защото трябваше да стоя затворена 2 седмици в хотел, стигаха ми 2 седмици у дома(на 18.03 се върнах от кораб). Даже не попитах, дали този хотел има градина, двор или фитнес. Сега може би съжалявам малко, защото си си разхождам из Варна, но пари и работа нямам.
15
2
 
22
 
! Отговори
панчо преди 4 години
каква е тази глупост НИЧИЯ ЗЕМЯ?земята е нечия
14
11
 
13
 
! Отговори
бай ганю преди 4 години
90% от написанато е измислица,преиначено,и пресилено
13
8
 
32
 
! Отговори
Германия преди 4 години
Тази ничия земя ми е много по мила от обора БГ , защото там в града никога не съм чул някой да почине в птп в град , най-малко да стоиш на червено и да те отнесат с над 120 ...
12
10
 
11
 
! Отговори
V преди 4 години
,,румънския град Тимишоара,, - Аз пък казвам унгарския гред който беше подърен на Румъния от великите сили .Еми токова струва ,,европейския проект,,
11
4
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
сит на гладен не вярва, но не бъдете самодоволни, само защото имате възможности, които много българи нямат ... утре може вие да сте на борсата или при контейнерите.
10
5
 
14
 
! Отговори
а╚&#96 преди 4 години
Абе оставете ги тия да лъжат че са в Германия и не знам си къде.Гола вода са.
9
10
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Западният трудов лагер е временно затворен.Робите не могат да се приберат по родните си места.А на господарите не им пука.
8
14
 
17
 
! Отговори
House M.D. преди 4 години
1. Никой не им е опрял пистолет в слепоочника да напускат родните си държави. 2. Социалните работници са добре платени. Ерго, нагло е да се оплакваш, предвид горните две точки.
7
14
 
20
 
! Отговори
L. преди 4 години
Никой не им е "бил" телеграма да ходят там!