Цветана Манева и Меглена Караламбова с почетен "Аскеер"

Ясни са и номинираните
Обновена: 9 май 2022 16:37 | 9 май 2022 16:22, Петя Славова
0
Цветана Манева и Меглена Караламбова с почетен "Аскеер"
Снимка: БГНЕС

Най-старите театрални награди в България "Аскеер" ще се проведат на 24-и май – Празникът на българската писменост, духовност и култура, в Театър "Българска армия". Вече са ясни и номинациите за постиженията в театралното изкуство през изминалия сезон.

Отличията са разпределени в 11 категории като включват  представленията и техните творци с осъществена премиера в периода от 1 май 2021 г. до 30 април 2022 г. Тази година обект на внимание бяха над 90 представления.

За съвременна българска драматургия номинации имат: Александър Секулов за "НАРОДЪТ НА ВАЗОВ" в Народен театър "Иван Вазов",  Теодора Иванова – ДОДО за "Цветята" – Общински културен институт Театър "София" и Яна Борисова за  "Господин нощ" – Театър 199 "Валентин Стойчев".

В категорията Изгряваща звезда участват в надпреварата екипът на "Морфин" от Михаил Булгаков - "Ялта Арт Руум",  Зафир Раджаб за режисурата на "Стая за гости" от Петер Турини – Общински културен институт Театър "Възраждане", Сдружение "Суматоха" за "Въпреки живота, всичко е любов" по Виктор Пасков – Драматичен театър "Рачо Стоянов"– Габрово.

Александра Василева ще се състезава за Поддържаща женска роля за ролята й на Мунчо в "Народът на Вазов" от Александър Секулов – Народен театър "Иван Вазов". В надпреварата влизат Бойка Велкова за ролята й на Гинка Илиева в "Големанов" от Ст. Л. Костов – Народен театър "Иван Вазов" и Лили Шомова за ролята й на Кристин в "Госпожица Юлия" от Аугуст Стриндберг - Общински културен институт Театър "Възраждане".

Йордан Ръсин е номиниран за Поддържаща мъжка роля за ролята му на Серж в "Господин нощ" от Яна Борисова – Театър 199 "Валентин Стойчев", Малин Кръстев за ролята му на Докторът и мисис Басет в "Лято и дим" от Тенеси Уилямс – Общински културен институт Малък градски театър "Зад канала", Юлиан Вергов за ролята му на Иван Вазов в "Народът на Вазов" от Александър Секулов – Народен театър "Иван Вазов".

Елена Атанасова е номинирана за Водеща женска роля за образа на Елена в „Липсващите 5“ от Алексей Кожухаров – Сити Марк Арт Център. Номинации имат още Мария Каварджикова за ролята й на Пилар в „Една испанска пиеса“ от Ясмина Реза – Общински културен институт Малък градски театър „Зад канала“ и Светлана Янчева за ролята й на Аурелия в "Една испанска пиеса" от Ясмина Реза – Общински културен институт Малък градски театър "Зад канала".

Боян Младенов е номиниран за Водеща мъжка роля за ролята му на Жан в „Госпожица Юлия“ от Аугуст Стриндберг - Общински културен институт Театър „Възраждане“. В същата категория участват Ириней Константинов за ролята му на Пер Гюнт в „Пер Гюнт“ от Хенрик Ибсен - Общински културен институт Театър "София" и Малин Кръстев за ролята му на Мариано в „Една испанска пиеса“ от Ясмина Реза – Общински културен институт Малък градски театър „Зад канала“.

В категорията Моноспектакъл се състезават "Ива е онлайн"  от Ива Тодорова, режисура Стоян Радев, сценична среда Момчил Алексиев и Елица Георгиева, музика Емилиян Гацов, с участието на Ива Тодорова - Театър 199 „Валентин Стойчев”, "На живо" по текст на Яна Борисова, режисьор Димитър Коцев- Шошо, сценография Никола Тороманов – Фичо, композитор Милен Кукошаров, с участието на Александра Сърчаджиева и Радена Вълканова – Продуцент „Контра план“ и "Полетът на къртицата" от Полина Христова, стихове Веселка Кунчева, режисура Веселка Кунчева, сценография и кукли Мариета Голомехова, музика Милен Апостолов, хореография Надежда Дичева, с участието на Полина Христова - спектакъл на Puppet`s lab, съвместно със Общински културен институт „Столичен куклен театър“.

В категорията Режисура отличието може да иде при Бина Харалампиева от Ясмина Реза – Общински културен институт Малък градски театър "Зад канала" или при Диана Добрева за „Коприна“ по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов – Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив, или при Стайко Мурджев за „Амадеус“ от Питър Шафър –Театрално-музикален продуцентски център – Варна – Драматичен театър "Стоян Бъчваров" – Варна и „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир – Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив.

За Най-добро представление са номинирани "Бурята" от Уилям Шекспир – Народен театър „Иван Вазов“, „Една испанска пиеса“ от Ясмина Реза – Общински културен институт Малък градски театър „Зад канала“, „Опашката“ от Захари Карабашлиев – Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен.

Дават се още отличия за Сценография, Костюмография, Театрална музика

Меглена Караламбова получава почетен "Аскеер", а  актрисата Цветана манева е удостоена с Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство "Аскеер".

Традиционно връчването на наградите е под почетния патронаж на Министъра на културата и на Министъра на отбраната.


0
Още по темата: номинацииАскеер
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари