Ако в Украйна не започне да се гради доверие, може да се стигне до въпроса за запазването ѝ като държава, заяви в сутрешния блок на Bulgaria On Air дипломатът Любомир Кючуков.
Бившият заместник-министър на външните работи припомни, че напрежението не нараства само в Крим, а и в други региони, като Донецк, Харков и Одеса. Последната информация от Донецк разкрива, че стотици протестиращи с руски знамена са нахлули в сградата на областната управа на града и са превзели два етажа от нея.
От друга страна, огледални действия се забелязват от страна на Лвов, който прекъсна икономическите си връзки с Киев. Дипломатът смята, че всяко разделение на Украйна би било равносилно на някаква форма на катастрофа.
Кючуков твърди, че е трудно да се намери такъв изход от кризата, при който всички страни да бъдат доволни. По думите му въпросът е да се намери такъв баланс, при който разпадът и дестабилизацията на Украйна да бъдат спрени и напрежението да спре да ескалира.
Относно позицията на България по отношение на Киев бившият заместник-министър подчерта, че тя трябва да е в рамките на ЕС, но е задължително гласът на страната да се чуе и да звучи самостоятелно.
"България е сред страните, които трябва да търсят диалога и стабилизацията", категоричен е Кючуков.
Той посочи, че сега е ред на дипломацията и Германия до голяма степен е балансиращият фактор в създалата се ситуация. В самия Европейски съюз има различни позиции, а част от европейските държави имат твърда позиция по въпроса, поясни той.
Според него динамиката на събитията показва, че най-лоша е ситуацията за украинците, а позитивен сценарий в така създалата се ситуация е почти невъзможен за самата нея.
"Русия безспорно се опита през последната година да се превърне в незаобиколим фактор в международната политика", подчерта Кючуков, пояснявайки, че сега тя се опитва да навлезе силово в отношенията си с Украйна. По думите му от самото начало позицията на Москва е контрапродуктивна спрямо нейните интереси.
Дипломатът посочи, че един от основните козове на Русия е енергийната дипломация и той очаква, че е възможно съвсем скоро да бъде преразгледано споразумението, което Путин и Янукович подписаха за намаляването на цената на газа, който Киев получава от руската страна.
"Ако няма диалог, няма начин да се стигне до споразумение в тази разделена държава. Ключовият дефицит в Украйна и в световен план е свързан с доверието", обобщи Любомир Кючуков.
Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Гуверньорът на централната банка на Китай защити търговския излишък
Референдумът за съдебната реформа подлага на тест коалицията на Мелони
Мъск: Проектът за чипове между Tesla, SpaceX и xAI ще стартира в Тексас
Тръмп дава на Иран 48 часа за Ормузкия проток, заплашва да удари електроцентралите
Войната с Иран заплашва да разтърси веригата на доставки на чипове
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Откритие на 7 млн. години поставя Балканите в началото на човешката история
22-годишна жена блъсна пешеходец на тротоар в Стара Загора
Ритуалите за късмет, здраве и успех преди и сега - говори етнологът Лилия Старева
Чудесна новина за Малена Замфирова!
Мачовете по телевизията днес, 22 март
"Червена мощ": ЦСКА не е бил толкова силен от 19 години
Христо Янев с крути мерки в ЦСКА
Левскар сложи Христо Янев в малкия си джоб
Ето защо ЦСКА изостава толкова от Левски и Лудогорец
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Над 120 шахматисти се събират във Варна днес
Делян Добрев: Асен Василев уби и самоуби всички лица на промяната
Тръмп със заплаха към Иран: Или отваря Ормузкия проток, или удря електроцентралите му
Френската гимназия във Варна празнува 68-годишнина
Словения гласува на важни парламентарни избори
Цените на повечето основни хранителни стоки отново скачат
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната