Колумбия няма да е домакин на конкурса Мис Вселена, а Мексико отказа да участва в надпреварата в знак на протест срещу скандалните изказвания на милиардера Доналд Тръмп, който се кандидатира за президент на САЩ, предадоха световните информационни агенции.
Оттеглянето на Колумбия като домакин на конкурса е поредната от серия реакции срещу изказванията на Тръмп по адрес на мексиканските имигранти. В речта при обявяването на кандидатурата си за президент на 16 юни, 69-годишният милиардер и предприемач заяви, че "когато Мексико изпраща в САЩ своите хора, не изпраща най-добрите си елементи, а проблемните".
По думите на Тръмп мексиканските имигранти са "изнасилвачи", които "носят със себе си наркотици и престъпления". Той призова за построяване на стена по южната граница на САЩ. По-късно Доналд Тръмп заяви, че коментарите му са били насочени към американските политици, а не към правителството или народа на Мексико.
В понеделник американската компания Ен Би Си съобщи, че прекратява деловите си отношения с магната Доналд Тръмп, и няма да излъчва конкурсите Мис Вселена и Мис САЩ. Ден по-късно кметството на Богота, столицата на Колумбия, която се кандидатира за домакин на конкурса Мис Вселена 2015 през март, оповести, че оттегля кандидатурата си заради "непочтителните изявления" на Тръмп.
Междувременно много колумбийски интернет потребители отправиха призив към настоящата Мис Вселена, сънародничката им Полина Вега, да се откаже от короната си. Гневната си реакция не спести и бившата Мис Вселена, представителката на Мексико Лупита Джоунс, удостоена с титлата през 1991 г.
"Като мексиканка се чувствам твърде засегната и гневна. Доналд Тръмп вреди на организацията ни. Поведението му е срамно. Заради него можем да изгубим всичко, което сме градили и защитавали години наред - мирна и хармонична атмосфера между нациите ни. И за да приключа - ние няма да участваме в конкурса Мис Вселена", написа в Туитър Джоунс, която понастоящем е директор на националния конкурс за красота на Мексико и го организира съвместно с "Групо Телевиса" - най-големия испаноезичен медиен холдинг в света. От там оповестиха, че за тях е "неприемливо" да продължат бизнес отношенията си с Тръмп - човек, "оскърбил цялото мексиканско население".
Междувременно Контактмюзик съобщи, че известният пуерторикански певец Рики Мартин, оскърбен от изказванията на Доналд Тръмп и в знак на солидарност с латиноамериканската общност, ще организира годишния си благотворителен турнир поголф през август на друго място, а не както беше планирано в един от курортите на милиардера.
Оттеглянето на Колумбия като домакин и отказът за участие на Мексико са сериозен удар по конкурса на континент, на който съревнованието се радва на голяма популярност и често е повод за национална гордост.
Американската телевизионна мрежа "Унивисион", която предава на испански език, миналата седмица също обяви, че отменя излъчването на конкурса Мис САЩ. Тръмп контраатакува, като заведе дело за 500 милиона долара срещу "Унивисион".
Доналд Тръмп заяви, че договорът му с Univision не включва възможност за едностранно прекратяване и по силата на клаузите в него, медията няма право да спира излъчването на конкурсите.
"Не може просто да решаваме и да правим каквото си искаме. Аз имам контракт с тях, който не може да бъде прекратяван просто така, със прессъобщение. И то заради това, че съм говорил остро срещу случващото се на границата с Мексико. Но въпросът не е само в мексиканците. Хора от всички краища на света влизат в САЩ точно оттам", каза Доналд Тръмп.
В интернет бяха публикувани внесените от Доналд Тръмп документи във Върховния съд в Ню Йорк. Искът е от 19 страници.
Обвинението гласи, че Univision прави опит да ограничи свободата на словото на Доналд Тръмп, което да даде тласък на конкурентите му в президентската надпревара. Визира се най-вече Хилари Клинтън, тъй като собственикът на мeдийната група Haim Saban е сред най-големите дарители за кампанията на кандидата на Демократическата партия.
Вижте още по темата във видеото на bgonair.bg
Гледайте още видео материали от "Свят" на bgonair.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Тренд“: В следващото Народно събрание ще има пет сигурни формации
Паричната и лихвената статистика ще са на фокус през седмицата
Петролът поевтинява, пазарът оценява перспективите за ядрено споразумение с Иран*
Шефът на SK Hynix се ангажира да увеличи производството на AI чипове за памет
Анимацията „Шампион по природа“ поведе боксофиса в САЩ
ЕК не приема увеличение на американските мита: „Сделката си е сделка“
Анализатори: Цицелков го сготвиха, Радев няма да повтори Борисов и Царя
Кола пламна на АМ "Тракия" и блокира движението (+ВИДЕО)
Река Марица наводни райони в Северна Гърция
Почти половината европейци нямат шанс или желание да закупят жилище
Официално! Изгонен от ЦСКА си намери нов отбор
Огромен призив! Искат новата звезда на ЦСКА да играе на Мондиал 2026
Купа „Странджа“ стартира с 10 битки с българско участие
Право в десетката! Зимната селекция на ЦСКА е тотален хит
Страсбург сложи край на успешната серия на „хлапетата“
ЦСКА 1948 плаща огромна сума за родните стандарти за звезда от Първа лига
Започват Великденските пости
Ретрограден Меркурий в Риби на 26 февруари – връщаме се към стари мечти
Експресът Токио-Париж: „Поп-арт луксът“ на Kenzo от Nigo есен/зима 2026
Кекс с шоколад и канела
Киноа със сладък картоф
Нумерологична прогноза за 23 февруари
Зърнопроизводители алармират: 200 000 тона съмнителен слънчоглед пътуват към България
7 варненски ватерполисти с повиквателни за Olympic Talent Team
„Тренд“: 1/3 от избирателите ще гласуват за Радев
Виц на деня - 23 февруари
Мачовете по ТВ днес (23 февруари)
Хороскоп за 24 февруари 2026
Учени: Границите на човешкото дълголетие все още не са достигнати
В Канада откриха вода на 2,6 млрд. години
Експерти коментират: Възможно ли е Земята да е единствената обитаема планета
Ново изследване сочи, че слънчевите изригвания може да са свързани със земетресенията
В мантията на Земята откриха мистериозни „потънали светове“
Повторното влизане на ракета е замърсило горните слоеве на атмосферата