В петък театър "София" балет "Арабеск" ще посвети два от своите спектакли на 105-годишнината от рождението на Мария Димова /1901- 1944/ - именита балерина, хореограф и педагог.
Юбилейната вечер включва "Вкусът на твоето тяло" - музика Йохан Себастиан Бах, хореография Мила Искренова, и "Двойнственост" - музика Астор Пиацола, хореография Лиз Лий. Художник на костюмите и на двете миниатюри е Цветанка Петкова-Стойнова.
Мария Димова е талантлива изпълнителка, хореограф и балетен педагог, последователка и разпространителка на немския свободен изразен танц. Тя изиграва голяма роля за налагането на модерния танц в България, обучава стотици млади хора, запознава ги с новото, прогресивното и актуалното в изкуството.
Родена в град Фердинанд /днес Монтана/, тя завършва Врачанската гимназия, след което заминава за Германия, където следва немска филология в Берлинския университет. В Германия Мария Димова получава професионално образование в областта на модерния танц - ученичка е на Мери Вигман в Дрезден, на Берте Трюмпи и Вера Скоронел в Берлин, а по-късно - и на Айсидора Дънкан в Париж.
Завръщайки се в родината си през 30-те години, Мария Димова активно концертира и си спечелва славата на експресивна и силно въздействаща изпълнителка. В своята хореографска дейност тя се насочва към българската традиция и фолклор. Автор е на великолепните миниатюри "Българска елегия", "Селски ритъм", "Задушница", "От лудо по-лудо", "Магии" и други.
През 1937 г. Димова е назначена първоначално като помощник-балетмайстор, а по-късно - и балетмайстор в Софийската опера. Прави танците в оперите "Цар Калоян" на Панчо Владигеров и "Дъщерята на полка" на Доницети.
Тя е първият български хореограф, който поставя танцовата "Нестинарка" по музика на композитора Марин Големинов на сцена - премиерата е на 4 януари 1942 г. в Софийската опера.
В своите последни работи Мария Димова продължава да следва избрания успешен път - на 4 октомври 1943 г. в Софийската опера е премиерата на трите й едноактни балета по симфоничните творби "Тракия" и "Приказка" на Петко Стайнов и "Герман" на Филип Кутев
Мария Димова умира при бомбардировка във Виена на 10 септември 1944 г. С нейната кончина българското и световното съвременно танцово изкуство губят една изключително талантлива изпълнителка и хореографка, отбелязват от трупата.

Германия увеличава своя фонд за суровини, за да ограничи зависимостта си от Китай
2026-та се превръща в най-важната година за Украйна в защитата ѝ срещу Русия
Пътят към Крим през окупираните територии е под огневия контрол на Украйна
S&P 500 записа осма поредна седмица на ръст
Илия Кръстев: Причините за инфлацията у нас са породени от грешни политически решения
Собственикът на Zara залага на диверсификация и изкуствен интелект за растеж
Проливни валежи: Габрово и Дряново обявиха частично бедствено положение
Повече от 80 миньори загинаха след взрив в мина в Северен Китай
Европейска нощ на музеите в София 2026 - програма и специални събития
Левски отписа звезда
ЦСКА обяви важна новина
Стоичков с любопитно посещение
Веласкес търси решение по гореща тема за Левски
Куршума с огромно признание след триумфа на Левски с титлата
Лудогорец е бил шута на Хьогмо?
Любовен хороскоп за 25 – 31 май
„Картие. Мечтата за диаманти“ от Софи Вияр
Нумерологична прогноза за 23 май
Киноа с грах, моркови и зелени зеленчуци
4 ползи от алкалната вода (и как да си я приготвим)
Дневен хороскоп за 23 май, събота
Дъжд и гръмотевици на много места в страната днес
Потоп във Велико Търново, десетки домове са наводнени
Мачовете и спортът по ТВ днес (23 май)
Виц на деня - 23 май
Времето във Варна на 23 май 2026
Гьоко: Струваше си, това е най-великото чувство в живота
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Бъдещите колонисти на Марс ще могат да си принтират инструменти на място
НАСА изпрати първия имейл от най-мощния космически процесор в историята
7 скрити заплахи: Какво се случва с човешкото тяло в космоса
Разсекретените файлове за НЛО: Учен коментира липсата на доказателства