В първата среща, проведена с ГЕРБ-СДС беше предложено служебният министър-председател да бъде избран от народните представители, но президентът Илияна Йотова отхвърли тази възможност.
“Уважаеми колеги, убедена съм, че съзнаваме важността на тези дни и седмици. Трябва да отговорим на очакванията на българските граждани - добра организация на честни и прозрачни избори. Вее е приключено заседанието на Избирателната комисия - една от най-важните теми ще бъде какво трябва да се направи до деня на изборите и в самия изборен ден. След промените в Конституцията, НС ще продължи да работи”, каза в началото Йотова.
Тя подчерта, че работата е непрекъсваема, правителството в оставка не е в отпуск и продължава да работи. Дейността ще продължи до ново редовно правителство. Йотова подчерта, че промените отредиха да се избира межди 10 лица, един от които да заеме поста служебен премиер.
“Тези хора носят отговорност - отстояват не само собствения си авторите, но и авторитета на Народното събрание”, каза Йотова и подчерта, че ако промените в Конституцията не са били направени, то нейният избори за служебен премиер би бил различен. Йотова все пак подчерта, че тези разговори с парламентарните групи са важни.
“Днес няма да говорим за определени имена, всеки има право на избор”, каза още Йотова и каза, че се води от интересите на страната.
“Ние сме в голям състав, защото имаме много аргументи”, започна Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.
“За да бъдат проведени честни избори, на първо място трябва да има вътрешен министър, който да ги проведе. На второ място ни трябва министър на правосъдието, който да осигури главен прокурор. На трето място трябва да бъде направено така, че парите, които се отпускат на общините, не трябва да отиват за купуване на гласове, както прави модела Борисов-Пеевски”, каза още Мирчев.
“Служебният кабинет трябва да спре и източване на здравеопазването. Основната цел на служебното правителство е да спре кранчето на корупционния модел Борисов-Пеевски”.
“В България няма Антикорупционна комисия. Това е изключително опасно и трябва да се водят разговор. Смяната на главен прокурор е стъпка в правилната посока”, каза Василев и открои няколко основни проблема, които трябва служебният кабинет да изчисти.
“Страната не може да спре и трябва да погледнем и към другите тежки задачи, които това правителство най-вероятно ще трябва да изнесе поради факта, че е в този период. Една от тях, която има огромен ефект върху българските финанси, здравеопазване, образование и регионалната политика и транспорта, е изпълняването на критериите за останалите 3 млрд. евро по плана за възстановяване и устойчивост”, каза още бившият финансов министър.
“Това, което имаме като времеви хоризонт - изтича дерогацията на “Лукойл”. Служебният кабинет или ще трябва да договори удължаване на дерогацията, или рафинерията да оперира под друга форма. Осигуряването на нормално фукциониране на бизнес средата и средата на живот е другото важно, а парламентът е надробил нещата. Цените се изстреляха в небесата”, добави Василев.
Лидерът на ПП подчерта, че служебният кабинет трябва да работи с европейските партньори.”Задачата не е лесна”, на мнение е Василев.
“Първата задача на служебния кабинет са честните избори”, каза още Василев.
“Ако Ви слушат кандидатите, ще се откажат, господин Василев”, каза с усмивка Йотова.
“България трябва да остане коректен партньор в Европа”, подчертаха от ПП-ДБ.
Денков обясни, че в един идеален свят служебното правителство трябва да отговаря за едни честни избори, но в един реален трябва да гледа и какви бомби и капани са заложени във всяко едно от министерствата.
“Моят призив е служебният кабинет да разбере, че се намира на “бойното поле” и да си свършат задачата”, добави акад. Николай Денков, а Йотова отговори, че това е отговорност на служебния министър-председател.
Атанас Атанасов подчерта, че купуването е продаването на гласове са тежки престъпление, а ДАНС има ангажименти към сигурността на държавата. “ДАНС в момента се управлява от “изпълняващ длъжността”, няма председател, а сегашният изпълняващ длъжността е отговорен за провала на предишния вот. Служебното правителство трябва да предприеме необходимите промени”, добави Атанасов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Бумът на пазарите прикрива по-мрачна истина за Европа
AI компанията Databricks набра 5 млрд. долара финансиране
Бизнесът трябва да адаптира етикети и производство при повторна употреба на опаковки
Охлаждането на инфлацията в САЩ изведе S&P 500 на рекордно високо ниво
Кадър на деня за 13 август
От септември осигурените лица ще избират подфонд от универсалния си фонд
6 зодии усещат най-силно влиянието на ретроградния сезон през лятото на 2026 г.
Времето днес, 14 август: Слънчев и горещ ден, температурите достигат 34°
Църковен празник на 14 август и защо денят е благоприятен за сватовство
Скандал след ЦСКА – Макаби: "Смешен отбор и дърводелци", "червените" отвърнаха: "Убиецът на шампиони"
Валентин Илиев след успеха на ЦСКА: Никой не е обещал, че ще е лесно
Тиджани Райндерс напуска Манчестър Сити за 61 млн. евро
Брахими след успеха на ЦСКА: Не трябва да ме подценяват
Кени Милър след отпадането от ЦСКА: Много малко не ни достигна
ВИДЕО: ПСЖ – Астън Вила
7 признака, че може би имате сънна апнея
„Не разравяй пръстта“ от Дженифър Макмеън
Нумерологична прогноза за 14 август
Сьомга със зеленчуци на фурна
Какво значи името Мария
Таро карта за 14 август, петък - Кралица на жезлите
Ласа треска – ендемичната хеморагична треска на Западна Африка и разликите ѝ с Ебола
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Транзиторна глобална амнезия – внезапната загуба на памет, която отминава за часове
ЦСКА се докопа до плейоф в Лига Европа след драматичен мач с Макаби
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско