Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че не се отказва да работи с Доналд Тръмп, въпреки спора с американския президент относно войната в Близкия изток, предадоха Франс прес и ДПА.
"Не се отказвам да работя за трансатлантическите отношения. И не се отказвам да работя с Доналд Тръмп", заяви Мерц в интервю за обществената телевизия A Ер Де, излъчено тази вечер.
Канцлерът се опита да омаловажи напрежението с американския президент, като изтъкна например, че внезапното обявяване на изтеглянето на 5 000 американски войници от базите в Германия не е било изненадващо и не трябва да се възприема като ответна мярка.
Критиките срещу започнатата от САЩ и Израел война срещу Иран очевидно раздразниха Доналд Тръмп, отбелязва АФП.
Смята за малко вероятно САЩ да доставят на Германия ракетите със среден обсег "Томахок"
Мерц добави, че в момента смята за малко вероятно САЩ да доставят на Германия ракетите със среден обсег "Томахок", обещани от тогавашния президент Джо Байдън през 2024 г.
"Както виждам нещата в момента, обективно погледнато, вероятността САЩ да доставят оръжейни системи от този вид е почти нулева", заяви канцлерът. "Ако не се лъжа, американците сами в момента не разполагат с достатъчно", добави той. Въпросът се обсъжда от месеци, "досега без никакъв ангажимент от страна на САЩ".
На срещата на върха на НАТО преди две години Байдън обеща на Германия, че за първи път от времето на Студената война в Германия ще бъдат разположени оръжия със среден обсег и конвенционални бойни глави като средство за възпиране, способни да достигнат чак до Русия, припомня ДПА.
Обещаните по-високи мита
Мерц добавви, че планираните от американския президент Доналд Тръмп по-високи мита върху вноса на автомобили от ЕС са насочени към Европейския съюз като цяло, а не конкретно към Германия.
Тръмп "с право е малко разочарован", че споразумението за митата от август 2025 г. между САЩ и ЕС не е било сключено. Съпротивата срещу споразумението в Европейския парламент продължава, отбеляза канцлерът. Според него президентът на САЩ става все по-нетърпелив, тъй като от европейска страна продължават да се поставят нови условия.
Възможно споразумение
"Американците са готови, а европейците – не", каза той. "Ето защо се надявам, че ще успеем да постигнем споразумение възможно най-бързо."
Освен това Мерц заяви, че САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията и омаловажи напрежението с президента Доналд Тръмп, след като Вашингтон обяви намаляването на военния си контингент във Федералната република, отбелязва Ройтерс.
"Оставам убеден, че американците са най-важният партньор за нас в Северноатлантическия алианс", заяви Мерц пред А Ер Де.
Според Мерц "Няма връзка" между плановете на САЩ да намалят военното си присъствие в Германия и неговия спор с Тръмп относно стратегията спрямо Иран.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия обстрелва денонощно Украйна с дронове и ракети, дрон падна на 6 км от Кремъл
Скъп петрол днес, свръхпредлагане утре: новата реалност на глобалния следвоенен пазар
Русия е получила повече пари от скъпия петрол и спря да продава злато
Време е съюзниците да изградят различен вид НАТО
Кремъл търси баланса между контрола върху интернет, защитата на парада и рейтинга на Путин
В свят на война и съперничество технологиите са победител
Нещата най-накрая се нареждат за 3 зодии след 4 май
Хантавирус на круизен кораб в Атлантическия океан взе 3 жертви
Поверия, обичаи и забрани на празника на 4 май
Бурно лято в Разград: Лудогорец свива бюджета
Обещаха му трансфер: Левски търси заместник на бразилец
Герой за Левски: "Крали" Марко отпрашва към Азия
Божинов със силни думи за титла №27 на Левски
Левски вади 5 000 000 евро за лятна селекция
Мачовете по телевизията днес, 4 май
Нумерологична прогноза за 4 май
Дневен хороскоп за 4 май, понеделник
DARA тръгна за Виена с два куфара и пет човека екип
3 кето рецепти за Гергьовден
Проф. Донка Байкова съветва: Айрян, таратор и ферментирали зеленчуци за здрави черва
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
Честваме паметта на светата мъченица Пелагия от Тарс Киликийски
Ученици от Варна с първо място на турнир по математика
САЩ изпращат 15 000 военни за ескорт на кораби през Ормузкия проток
ИПИ: България е в най-лошата си фискална позиция от началото на хилядолетието
Проф. Герджиков: Крайно време е страната да се успокои, гарант за това е Румен Радев
Румънци напират да работят в морските ни хотели това лято
Учени разкриха генетичния код на хилядолетно дърво в търсене на „ключа към безсмъртието“
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?