В месеците преди цената на петрола да достигне рекордни стойност в средата на 2008 г., 15 от най-големите световни банки са залагали, че тя ще падне, става ясно от документи, предоставени от американския сенатор Барни Сандърс, съобщава Bloomberg.
Нетните позиции на банките поставят под съмнение аргументите на Сандърс, че спекулативната търговия на Wall Street е повишила цената на петрола, казва Крег Пиронг, директор на Global Energy Management Institute към Хюстънския университет. На 11 юли 2008 г. цената на петрола достигна 147,27 долара за барел.
„Ако вярвате, че банките си играят с пазара и индексите завиват в посоката, в която те търгуват, (през първата половина на 2008 г.) цената на петрола със сигурност трябваше да се понижава“, казва Пиронг.
Данните за петролните фючърси и деривати, търгувани през първата половина на 2008 г., са компилирани от Комисията за търговия с фючърси на суровини (Commodity Futures Trading Commission, CFTC) и са публикувани на 19 август от Сандърс.
Повечето големи банки, включително JPMorgan Chase & Co., Morgan Stanley и Credit Suisse, Citigroup и Bank of America са притежавали заедно нетно 229 460 къси позиции срещу 101 537 дълги. От къси позиции се печели, когато цените падат.
Според Сандърс данните на CFTC подчертават необходимостта Комисията да въведе правилата за така наречените ограничения на позициите. Приетият миналата година закон за регулиране на финансовия сектор, известен като закон Дод-Франк, изисква от CFTC да въведе ограничения на позициите на трейдърите при борсово и извън борсово търгуваните петролни деривати, дериватите за природен газ, пшеница и редица други суровини.
В писмо до Комисията от 22 август Сандърс посочва, че данните от 2008 г. илюстрират как банките и другите спекуланти са навредили на икономиката. „Сега ние знаем, че безконтролните спекулации с петролните деривати са основна причина за резкия скок на цената на суровината“, пише той.
Данните, публикувани от Сандърс, включват сделки на повече от 200 пазарни участници. Документът предлага архивен, но в същото време и доста екзотичен поглед върху иначе непрозрачния пазар.
Когато през 2008 г. Комисията обяви пред Конгреса, че нейното разследване не е открило доказателства за това, че спекулативната търговия е довела до скока на цените, трима конгресмени демократи се усъмниха в заключенията и поискаха да бъдат събрани данни за компаниите и техните позиции.
Събраните от CFTC данни останаха конфиденциални до публикацията им от Сандърс на 19 август. Джон Дамгард, президент на Futures Industry Association, определи публикуването на данните като „изключително притеснително“. Според него това може „сериозно да застраши способността на CFTC да събира информация от пазарните участници, както и да извършва надзорната си мисия“.
До есента на 2008 г. пазарът на фючърси и деривати до голяма степен беше нерегулиран. В последствие обаче стана ясно, че именно този вид сделки са една от причините за избухването на кредитната криза.
Законът Дод-Франк, който влезе в сила миналата година, има за цел да понижи рисковете, да повиши прозрачността и да предостави достъп на регулаторните органи до информация, както за борсовата, така и за извън борсовата търговия.
Противниците на предложението за въвеждане на ограничения за позициите при търговията с фючърси настояват, че Комисията не е доказала, че прекомерните спекулации са причина за покачването на цените, както и че няма как да разполага с необходимото количество данни, за да приложи ограниченията.
„Комисията не е доказала, че предложеният режим за ограничения на позициите е 'необходим' и 'адекватен'“, казва Крейг Донохю, изпълнителен директор на CME Group Inc., най-голямата борса за търговия с фючърси в света.
Комисията е критикувана и от редица сенатори демократи, но натискът е точно обратният. „CFTC нарушава закона, като не е въвела новите правила до 17 януари – крайният срок, посочен в закона Дод-Франк“, казва Сандърс.
Комисията би могла да въведе новите правила още на 22 септември, но за момента нейните петима членове, сред които има както републиканци, така и демократи, остават разединени по въпроса.
Всички банки, за чиято търговия има данни в документите, публикувани от Сандърс, имат както дълги, така и къси позиции, като ако те се съпоставят, предлагат нетна картина на очакванията за това накъде е тръгнала цената на петрола.
Credit Suisse е имала най-много нетни къси позиции – 109 655 договора, или 2,7 пъти повече от банката с най-много нетни дълги позиции - Deutsche Bank с 41 338 лота. Всеки лот представлява 1000 барела петрол.
"Goldman Sachs, Morgan Stanley и други играчи на Wall Street доминираха пазара с петролни фючърси и така причиняваха огромни щети на икономиката“, посочва Сандърс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
След бавен старт на годината китайските автомобилни марки отново се разширяват в Европа
Високите цени на горивата ще оскъпят плодовете и зеленчуците у нас, посочват от бранша
КФН издаде окончателна забрана на търговото към миноритарите на "Момина крепост"
Експерт: С мултифондовете пенсионната система не става по-рискова, а по-ефективна
Служебният министър на икономиката: Ще трябва да понесем поскъпването на горивата
Италия разследва Sephora заради предлагане на продукти за възрастни на деца и юноши
МОН предлага по-високи такси: 545 евро за студент
Обедна емисия
Васил Михайлов пак избегна ареста след опит да подпали къщата на полицай
Лора Христова и Владимир Илиев триумфираха в Банско
Защитник на Левски със злощастен дебют за родината си
Иван Иванов гази експресно и е на полуфинал в Тарагона
Юве с офанзива за Роберт Левандовски
Ясно е дали Реал Мадрид взима носител на Златната топка
Луис Енрике отряза Манчестър Юн заради друг отбор
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Женски хороскоп за април 2026
Шведският музикант Jay-Jay Johanson за първи път в София
Здравословните мазнини – кои са добри за тялото и кои да избягваме
4 неочаквани ползи от черния кимион
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
Отпускат 102 хил. евро за задължения и заплати на персонала в Тубдиспансера във Варна
Предадоха на съд двама обвиняеми за смъртта на деветима възрастни хора при пожара в село Рояк
От 1 април се въвеждат летни разписания на автобусна линия №55 във Варна
Пролетен фестивал на куклите се открива във Варна на Цветница
Александър Димитров с критика към националите: Дано малко си променим манталитета
Какво ще бъде времето в събота?
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури
8 неща, които трябва да знаете за историческата мисия Artemis II
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози