Днес на посещение в Българската народна банка по линия на комуникационната стратегия за присъединяване на България към Европейския съюз бяха двадесет водещи журналисти, акредитирани към европейските институции. Те са в България в периода 17 – 20 април и са от Белгия, Великобритания, Франция, Германия, Португалия, Испания, Словакия и Словения, съобщиха от БНБ.
Целта на посещението е седмица преди подписването на договора за присъединяване журналистите да придобият повече информация за икономиката на България, както и за политиката на централната банка.
Основните теми, които бяха обсъждани по време на срещата, бяха действието на паричния съвет в страната, неговата роля за добрите икономически резултати, които България постига, както и перспективите по отношение на членството в еврозоната и участието на БНБ в евроситемата.
Управителят на БНБ очерта пътя, по който страната ще премине до членството й в еврозоната. България възнамерява да подаде молба за членство във Валутния механизъм II в началото на 2007 г., веднага след членството на страната в ЕС, при сегашното ниво на валутен курс от 1.95583 лева за едно евро, да бъде готова да изпълни Маастрихстките критерии, както и да стане пълноправен член на еврозоната през втората половина на 2009 г. или началото на 2010 г.
На поставения въпрос за подкрепата на съществуващия режим на паричен съвет управителят Искров подчерта ясно, че в обществото и в политическите партии съществува консенсус за запазване на режима на паричен съвет до членството на България в еврозоната.
По време на срещата управителят на БНБ запозна журналистите със законовата рамка, определяща дейността на централната банка, както и със стратегията на България по отношение членството й в еврозоната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мазе в Париж показва бъдещето на войната с дронове
Промяната на бойното поле в Украйна не решава хуманитарната криза в страната
53 области в Русия изпитват недостиг на гориво след украинските атаки срещу рафинерии
Мобилно приложение ще показва на потребителите къде най-евтино могат да закупят стоките си
Berkshire Hathaway изоставя учебника за инвестиции на Уорън Бъфет
Федералният резерв се нуждае от по-добра, а не от по-малко комуникация
Масирана полицейска акция: Над 14 000 проверки, десетки хванати с алкохол и наркотици
Мъж на 75 години се удави край Китен
Д-р Ахмед Хасанов е новият главен мюфтия
Катастрофата край Ботевград: Един от пострадалите остава в тежко състояние, работниците са от пътноподдържаща фирма
Локо Пловдив стартира лятна подготовка
Стоичков: В главата ми е победата над Аржентина в САЩ!
Паузите за "хидратация" променят цялата същност на футбола
Заради Реал Мадрид? Сити спря преговорите с Родри!
Ливърпул чупи касата за Диоманде
Барса и Ливърпул влизат в битка за румънска "пчеличка"
МОЛЕЦ стартираха лятното си турне пред 5000 души и със специална изненада от DARA
Поверия за 21 юни – най-дългият ден в годината
Баница със сирене и спанак за Еньовден
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Нумерологична прогноза за 21 юни
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
41 са регистрираните случаи на ухапване от кърлеж във Варненско за седмица
Трагедия: Възрастен мъж му прилоша и се удави край Китен
Организират благотворително бягане във Варна
Зловеща находка: Откриха труп на тийнейджър
45 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Безводието в Рогачево стигна чак до Брюксел
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни