Националният съвет на Младежкото движение за права и свободи (МДПС) предлага на парламентарната група на движението следващия секторен вот на недоверие да бъде "несправянето на правителството със сектора "младежка политика".
Решението на днешното заседание на Националния съвет на младежите от ДПС бе оповестено на пресконференция след форума.
Основната дискутирана тема е била кризата в младежкия сектор и по-специално - безработицата сред младежите. По официални данни тя е 22 процента, а по неофициални - между 30 и 35 на сто, което недвусмислено показва несправяне на правителството с този проблем, заяви Илхан Кючюк, член на ръководството на МДПС и заместник-председател на Младежкия национален форум.
От Националния съвет на МДПС одобряват създаването на Закон за младежта, но смятат, че в "този си вид проектозаконът е стерилен".
Младежите от ДПС не одобряват краткия срок, който Министерството на образованието, младежта и науката дава на младежките организации да направят консултации. Според тях няма достатъчно информираност по проектозакона, който е публикуван единствено в сайта на министерството.
Неодобрение буди и конституирането на младежкия консултативен съвет, в който според представители на МДПС не е спазен паритетният принцип, като съветът според тях е доминиран от представители на държавата.
По заложените критерии трябва да присъстват представители на младежки организации с членска маса 900 души, които да имат 30 процента представителност в общините в страната. По преценка на МДПС това са не повече от шест организации, три от които - политически, останалите - неправителствени, тоест едва шест процента от цялото младежко население в страната, което е повече от два милиона.
Анализ на участието на МДПС във властта показва, че от 37 кметове на общини от ДПС осем са в младежка възраст (до 35 години).
От 619 кметове на кметства на движението 196 са в младежка възраст, а от около 720 общински съветници почти 300 са младежи.

Стефан Добрев: Въпреки че AI е в начален етап на развитие, потенциалът е огромен
Нестандартните похвати на САЩ в преговорите с Кремъл смущават, но вече не изненадват Европа
Спасимир Маджаров: Европа продължава да предлага атрактивни възможности за стойност
Социалният министър: Всеки четвърти пенсионер ще получи коледни добавки
МВФ: Германия се нуждае от „смели“ реформи, иначе има риск за растежа
България в еврозоната - по-консервативна фискална политика срещу риск от прегряване на икономиката
КЕВР одобри компенсации за част от сметките за ток за октомври
Дядо със счупени ребра след жесток побой от внука си в София
Делото "Сияна": Сарафов иска ревизия на прокуратурата в Плевен
Масови нарушения край речните корита: Държавата започва премахване на незаконни строежи
Скандал в бюджетната комисия: Депутати почти стигнаха до бой (ВИДЕО)
Динко Динев яде бой в Пакистан
Треньорът на Лудогорец преди Селта: Ще бъде битка на стиловете
Ерик Гарсия: Беше тежка вечер
Джон Стоунс: Вечерта ми бе опетнена
Лоша новина за Лудогорец
Звезда на Ливърпул: Критиките към нас са основателни
4 малки трика за разширяване на пространството в дома
Трапезата на Андреевден
Зимна мода: 5 пуловера, които ще владеят гардероба
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Bulgaria ON ART представя: Слава Георгиева и дебютната ѝ стихосбирка „Предвидила съм и тази рана“
Поверия за Андреевден – 30 ноември
БАБХ претарифира цените си в евро
Ивелин Михайлов сезира европейските институции за акцията на КПК
Костадинов: Бюджетът е гръмнал още преди да бъде съставен
ПОС терминалите и банкоматите спират временно на Нова година
Международната корпорация КУБ представи своите варненски проекти на Residential Expo
Астери спечели два медала на държавното в Бургас
Amazon пуска конкурент на Starlink
Магнитното поле на Земята издава зловещи звуци: Чуйте как „пее“ нашата планета
Последна среща: Накъде ще поеме 3I/ATLAS след прелитането край Земята
Магнитна буря удря Земята днес, 26 ноември
Три ключови тенденции, които определят бъдещето на електроенергията
Учени предлагат на Луната да се създаде „резервно копие на живота“