IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Пенсионери протестират пред Министерския съвет за по-високи пенсии

Изразяваме протест срещу липсата на внимание и грижа към социалните и здравословни нужди на пенсионерите и жалкото им съществуване, каза Сашо Радев, председател на БСФ

Пенсионери протестират пред Министерския съвет за по-високи пенсии

Около 300 пенсионери протестират пред Министерския съвет с искания за увеличение на пенсиите и промяна в методиката на изчисляването им. Митингът е организиран от Българския социален форум /БСФ/, който обединява организации на пенсионери, социално слаби и безработни.

Изразяваме протест срещу липсата на внимание и грижа към социалните и здравословни нужди на пенсионерите и жалкото им съществуване, каза Сашо Радев, председател на БСФ. Той изрази опасенията на пенсионерите, че това, което днес струва един лев, от следващата година ще е на цена от едно евро, а пенсиите и заплатите няма да бъдат актуализирани по този начин.

Основно искане на пенсионерите е връщане на стандарта им на живот от 1990 г., когато с минималната пенсия е било възможно закупуването на 800 кг типов хляб, 180 кг замразена скумрия или 600 кофички кисело мляко. Възрастните хора искат преизчисление на пенсиите им върху действителните средни осигурителни доходи за годината.

Сред исканията им са незабавно увеличение на минималната пенсия на 100 лева, а на всички останали - средно с 20 на сто, както и осигуряване на минимална пенсия от 150 евро от 1 януари 2007 г.

"Престанете да крадете от пенсиите, отпуснати до 2000 г." и "Искаме незабавно преразглеждане на методиката за изчисляване на пенсиите, за да се прекрати този убийствен грабеж", се част от надписите върху плакатите.

Пенсионерите искат и приемане до края на 2006 г. на Закон за защита на интересите и правата на възрастните, който да регламентира тяхното организиране и взаимоотношенията им с органите на държавната и местна власт.

Представители на БСФ ще участват в четвъртия европейски социален форум в Атина от 4 до 7 май, където ще представи състоянието на българските пенсионери.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
София
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата