Писателят Стефан Цвайг веднъж написа, че европейската политика от векове е борба между две лидерски школи: Общото благо, подкрепяно от хуманиста Еразъм, и по-егоистичния стремеж към власт, насърчаван от Макиавели. Франция отчаяно се нуждае от първото, ако иска да излезе от задънената улица на парламента и да върне икономиката си в правилния път.
Извънредните парламентарни избори на 7 юли показаха, че френските избиратели са забележително единни в позицията си да не допуснат крайно десния лидер Марин льо Пен на власт, но са разделени по всички останали въпроси: Националният сбор на Льо Пен се класира на трето място след левия блок и центристите на Еманюел Макрон, но никой от тях не получи мнозинство.
В страните, които са свикнали с коалиционни правителства, това би било незабавен стимул за компромиси и преговори от другата страна на пътя, за да се изградят по-големи партньорства. Умерената левица, Зелените и центристите потенциално биха имали само няколко места, които не им достигат, за да контролират законодателния орган.
Коалиция на нежелаещите | Франция е една от малкото страни, които нямат скорошен опит с коалиции
Вместо това това, което започна като "Къща от карти", се превърна в нещо като епизод на "Сървайвър". Схватките вече започнаха: Крайнолевият Жан-Люк Меленшон бързо се закани, че няма да има компромис по отношение на главозамайващото увеличение на заплатите, данъците върху богатството и отмяната на реформите, част от програма, която според изчисленията на мозъчния тръст Institut Montaigne ще увеличи бюджетния дефицит със 179 млрд.
Останалата част от неговия Нов народен фронт не е толкова сигурна. Марин Тонделие от Зелените заяви, че трябва да се вземе предвид рискът от икономическа "катастрофа". Но равносметката от последните няколко дни е, че има много потенциални лидери в очакване, включително Оливие Фор от социалистите, но няма съгласуван кандидат и платформа.
Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.

"Градус" ще получи близо 10 млн. евро дивидент от дъщерното си дружество "Градус-98"
БНБ намали нивото на антицикличния буфер на 2,25% през третото тримесечие на 2027 г.
Мансур: Войната в Иран се отрази на разходите за строителство в Египат
OpenAI може да отложи листването си за 2027 г.
Джон Кери: Войната в Иран никога не трябваше да започва
БНБ очаква забавяне на икономиката и по-висока инфлация тази година
Катастрофа между кола и ТИР блокира Е-79 край Кресна в посока Гърция
Джокович демонстрира завидни футболни умения, докато си почива от тениса
Десетки касетки с бира се разляха при инцидент край село Прилеп (+ВИДЕО)
Демерджиев за "Баба Алино": Показания разкриват мрежа около корупционни практики
САЩ дадоха нова отсрочка за сделките с активи на "Лукойл"
Левски взима халф, играл срещу Манчестър Сити и Ювентус на Световното клубно първенство
Левски чупи рекорди: Над 14 500 шампионски фланелки и 11 000 абонаментни карти
Норвегия – Франция
Gol.bg приготви: Ето какво предстои за Левски
Сенегал – Ирак
Факундо Медина: Ще оставим всичко на терена, за да изпратим Меси по най-добрия начин
Кутмач (бял мъж) – традиционна рецепта за Петровден
Какви промени очакват всяка зодия през юли 2026
Трапезата за Петровден на 29 юни
Дневен хороскоп за 27 юни, събота
Модата обича Наоми Осака
Умни решения за повече пространство в малък хол
Богомил Николов за Бюджет 2026: Да го мислят децата ни
Цените на строителството на жилища в България са нараснали с най-висок темп в ЕС за периода 2015-2025 г
AI създаде ваксина срещу бъдещи пандемии, тестваха я върху хора
Юли ще е по-топъл от предишни години
Радев: Държавата и Българската православна църква споделят обща мисия за духовното здраве на нашия народ
Иван Шишков: За всяко незаконно строителство ще последва реакция
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък
За първи път откриха древна човешка ДНК по стените на пещера