Партиите и президентът Румен Радев си размениха остри реплики, а проф. Николай Габровски вече започна разговори за евентуален кабинет с първия мандат.
"Намираме се в политическа предизборна ситуация. Този мандат няма да бъде изпълнен. От една страна "Продължаваме промяната" и ДБ все още не са склонили, от друга страна - ГЕРБ още не са склонили да направят правителство с другите възможни партньори. В една такава ситуация има един изход - избори", каза политическият анализатор Кристиян Шкварек в "България сутрин".
Според социолога Елена Дариева кандидатурата на проф. Габровски е изненадваща, но и много сериозна. Тя също подкрепи коментара на Шкварек, че сме в предизборна ситуация.
Тя допълни, че в тази ситуация ГЕРБ опитват с нова стратегия. Ако миналата година на Дондуков 2 бяха изпращани чисто политически лица, днес решиха да постъпят различно, номинирайки проф. Габровски за премиер.
По думите ѝ, "когато говорим за шансовете този опит да се увенчае с успех, трябва да припомним, че вчера партийните лидери на три от политическите сили -"Продължаваме промяната", ДБ и БСП, казаха, че няма да дадат подкрепа за кабинет с мандат на ГЕРБ". "Възраждане" също направиха такива заявки още в понеделник.
"Ако тези четири политически сили не променят позицията си, разпределението в Народното събрание не позволява да бъде гласувано редовно правителство", констатира Дариева пред Bulgaria ON AIR.
Две са посоките оттук нататък след прехвърчането на остри реплики между част от партиите и президента.
"Това е нормална част от политическото говорене. Изненадващото е, че започна приятелски огън, визирам "Продължаваме промяната" и президента. Имаше дори преливане на гласове между привържениците им", коментира психологът Николай Димитров.
Шкварек подчерта, че от месеци се наблюдава обвинението за обединение на "Продължаваме промяната" и общи цели между президента и ГЕРБ. "От една страна, са заедно ГЕРБ и Радев срещу "Продължаваме промяната". Това да си срещу някого, особено в политическата игра, не означава, че сте в един отбор. Това означава, че има общо в този момент", допълни анализаторът.
Според Дариева задълбочаващите се противоречия не спомагат за поддържането на високия политически интерес. Тя обобщи, че "в поведението на ГЕРБ се разчита, че опитват да изтласкат разговора от терена на политическото и с номинацията на проф. Габровски демонстрират - ето ние ви предлагаме независим кандидат". "Опитват се да изместят акцента върху разговор за кризите", заключи социологът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones е напът да запише най-доброто си първо полугодие от 5 години*
България търси извънсъдебно споразумение по иска на "Лукойл"
Близо 95% от учениците в България използват изкуствен интелект за учебни цели
Директор от Meta и водещи български експерти в диалог за продуктите на бъдещето
Платформата за предлагане на ДЦК за граждани ще се създава за 15 месеца
Stellantis ще продава нов модел Jeep в Европа, който ще се произвежда в Китай
България вдигна извънредно МиГ-29 за охрана по сигнал на НАТО
НОИ обяви датите и промените за пенсиите през юли
Мъж блудствал с деца на 9 и 7 години в домашна среда
Али Юзеир търси нокаут в битката срещу Джошуа Акингбаде на SENSHI 32 Grand Prix
Огромен сюрприз! Бивш шеф в ЦСКА заема ключов пост в много титулуван гранд
ЦСКА обяви много важна новина
След огромната трагедия: Емоционален гол за Гакпо и феновете на „лалетата
Изненада! ЦСКА с трансфер от ЦСКА 1948
Тоталната чистка в Интер продължава
Пухкав японски чийзкейк
Месечен хороскоп за юли 2026
Психологът Виктория Дякова: Признаците на тревожност са гадене, нервен стомах, треперене
Защо жените над 40 трябва да тренират с тежести
Билки според месеца ни на раждане – за здраве и срещу негативна енергия
3 зодии с голям финансов успех през юли 2026
Учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ се връщат в сградата на училището от 15 септември
Какво показват резултатите от тазгодишните матури?
Али Юзеир търси нокаут в битката срещу Джошуа Акингбаде на SENSHI 32 Grand Prix
Предложиха пак Пламен Тончев за шеф на ДАНС
Вкарват обществените чешми във Варна в онлайн карта
95% от учениците у нас учат с изкуствен интелект
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Китай вече притежава най-бързия суперкомпютър в света
Учените са озадачени: Откриха една от най-големите структури във Вселената
Разминаване: Кога ще се случи първият безпилотен полет на индийския кораб „Гаганян“
Сондата „Арасе“ направи голямо разкритие за атмосферата на Земята
Откриха генетична мутация, която може да удължи живота