Азербайджан е ключов партньор за България в усилията й за подобряване на енергийната сигурност и постигане на енергийна диверсификация в нашия регион и Европа. Това заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков на срещата си с президента на Република Азербайджан Илхам Алиев, съобщи пресцентърът на НС.
Българска парламентарна делегация, водена от председателя на парламента, е на официално посещение в Република Азербайджан по покана на председателя на Милли Меджлиса проф. д-р Сахиба Гафарова.
Отличните отношения и стратегически диалог между нашите страни придобиват още по-голямо значение за диверсификацията на доставките на енергоизточници за българската икономика и особено след военната агресия на Русия срещу Украйна, отбеляза председателят на българския парламент.
Той припомни, че през октомври 2022 година беше пусната в експлоатация междусистемната газова връзка Гърция-България, а през миналата година и тази със Сърбия, с което страната ни започна да получава в пълен обем договорените количества азербайджански природен газ и увеличи транзитния си капацитет. В тази връзка Росен Желязков подчерта пред президента Илхам Алиев възможностите на България да увеличи транзитните доставки на газ както за страните от Западните Балкани, така и за Европа по оста юг-север. През миналата година беше подписан Меморандум за сътрудничество между пет оператора на газопреносни системи от България, Румъния, Унгария, Словакия и Азербайджан за удвояване на износа на газ от Азербайджан за Европейския съюз, подчерта Росен Желязков и уточни, че пускането на интерконектора между България и Сърбия значително допринася за енергийната сигурност в Европа.
Отношенията между Азербайджан и България са не само приятелски, те са издигнати до ниво стратегическо партньорство, което отвори нова страница в двустранните връзки, отбеляза президентът Илхам Алиев. Благодарение на това България имаше възможността да стане транзитираща държава за азербайджански газ, което вече е факт, и ние оценяваме високо партньорството в тази сфера, добави той.
Росен Желязков подчерта значението и интереса за присъединяване към споразумението за пренос на зелена енергия. Има неизползван потенциал в търговско-икономическите ни отношения, който се надявам скоро да бъде оползотворен, заяви Росен Желязков. Той отбеляза ключовата роля на Транскаспийския международен маршрут и значението на възможностите, които той предоставя в условията на нарушени логистични връзки между Азия и Европа.
България приветства избирането на Баку за домакин на Конференцията на ООН по изменение на климата, посочи Росен Желязков. По думите му това потвърждава ролята на Азербайджан като важен участник в глобалната енергийна политика. Председателят на Народното събрание потвърди, че страната ни е готова активно да сътрудничи за това международно събитие, включително да проведе съвместни подготвителни мероприятия в България.
В състава на българската делегация са народните представители от Групата за приятелство България – Азербайджан Десислава Трифонова (ПГ на ГЕРБ-СДС), председателят на Групата за приятелство България – Азербайджан Хамид Хамид (ПГ на ДПС) и депутатите Ангел Георгиев (ПГ „Възраждане“), Драгомир Стойнев (ПГ „БСП за България“ и член на Групата за приятелство) и Тошко Йорданов (ПГ „Има такъв народ“).

Войната в Иран кара световните лидери да преосмислят икономическата система
Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Световният пазар на дронове се очаква да достигне стойност от 250 млрд. долара до 2035 г.
Raiffeisen купува румънското звено Garanti на BBVA за 591 млн. евро
Цените на петрола и на зърното на световните пазари вървят нагоре
Общо 91% от левовете са изтеглени от обращение към 27 март 2026 г.
Сняг затрудни движението на прохода "Петрохан"
БАБХ спря месопреработвателен обект в Монтана след сериозни нарушения
Обедна емисия
Няма български туристи в засегнатия от войната Близък изток - длъжна ли е държавата да ни евакуира
От Ирландия до Бутово: История за любов към България и козунака (ВИДЕО)
22 години България в НАТО: Алиансът гарантира сигурността ни, заяви министър Запрянов
Тъжно! Голяма загуба в Лудогорец
Късметлии! Неста, Санети, Давидс, Бобан и Верон ще се докоснат до Божинов
Иван Иванов подчини руснак и е на финал в Испания
Ботев Враца смаза Славия от бой
ЦСКА надгради с новите и от лятото ще се види къде се намира
Стилияна Николова поведе в многобоя в София
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Хороскоп за 29 март 2026
МОСВ: Язовир "Камчия" е пълен на 99%
МВнР: Турция пое ангажимент да разреши строежа на консулството в Одрин
Папа Лъв Четиринадесети осъди задълбочаването на пропастта между бедни и богати
Сняг на "Петрохан", камион блокира трафика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури