УниКредит Булбанк ще отпуска заеми до 300 хиляди лева на МСП, пострадали от извънредната ситуация и епидемията от COVID-19, съобшиха от финансовата институция.
Банката, която е водещ партньор на бизнеса, се присъединява към гаранционната програма за преодоляване на икономическите последици от разпространението на COVID-19 на Българската банка за развитие;
Инструментът е приложим за микро-, малки и средни компании от различни сектори в икономиката.
УниКредит Булбанк подписа споразумение с Българска банка за развитие (ББР) за присъединяване към програмата за портфейлни гаранции в подкрепа на ликвидността на микро-, малките и средни предприятия, пострадали от пандемията от СOVID-19.
В рамките на програмата УниКредит Булбанк ще отпуска заеми до 300 хиляди лева, като клиентите могат да кандидатстват за ново оборотно финансиране, както и да заявят интерес за включване на съществуващи инвестиционни и оборотни кредити по програмата. Заемите са с дълъг гратисен период – до 3 години и се отпускат при облекчени изисквания за обезпечение – покритие за не повече от 20% от размера на търсеното финансиране.
Кандидатите трябва да отговарят на поне едно от следните изисквания: да имат спад на оборота заради пандемията от COVID-19, да имат неполучени вземания от клиенти или неразплатени суми към доставчици, да имат отменени договори за износ или прекратени доставки от внос, да са затворили производствените си съоръжения и офиси или да са намалили броя на своите служители.
Програмата е насочена към компании, изпитали затруднения през 2020 г. като пряк негативен ефект от пандемията COVID-19, които са обслужвали редовно кредитите си без да са изпадали в просрочие над 90 дни през миналата година.
Инструментът е приложим за микро-, малки и средни компании от различни сектори в икономиката, като данните на ББР показват, че най-засегнатите от пандемията сектори са: транспорт, туризъм, хотелиерство и ресторантьорство, търговия на едро.
„Ние вече си партнираме успешно с ББР по програмата за безлихвени кредити за физически лица като вече сме отпуснали над 1400 заема. С подкрепата, която оказваме и на бизнеса, заедно с ББР, банките сме част от решението на кризата, предизвикана от CoVid-19”, коментира Теодора Петкова, главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на УниКредит Булбанк.
При представяне на финансовите си резултати за полугодието миналата седмица, групата на УниКредит съобщи, че през второто тримесечие на годината във всички страни, в които групата присъства, е отпуснала държавногарантирани заеми и е дала възможност за отсрочване на кредити с общ размер над 41 млрд. евро.

Перспективата за членство в ЕС вече не е двигател на чуждестранните инвестиции
Свалянето на Мадуро няма да разтърси енергийните пазари в краткосрочен план
Русия е нанесла над 2000 въздушни удара срещу Украйна в седмицата на Нова година
Франция ще забрани вноса на храни със съдържание на забранени в ЕС пестициди
Рафинерията на сръбската петролна компания НИС ще заработи на 17 или 18 януари
Как да спасим САЩ от авторитаризма?
Централна емисия
Централна емисия
Пет навика за по-дълъг и по-здравословен живот
Трилър! Страхотен гол в края донесе 2:2 на Фулъм срещу Ливърпул
Няма Мбапе, няма проблеми! Гонсало Гарсия избухна с хеттрик
Ковънтри продължава с издънките в Чемпиъншип
Официално! Локо ГО има нов треньор
ЦСКА го махна и той се завърна в друг клуб от Първа лига
Отрязване! ЦСКА извади милиони за национал на Чили, той ги отказа
Поверия за Йордановден
Дневен хороскоп за 5 януари, понеделник
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
Седмична таро прогноза за 5 – 11 януари 2026
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Задължителни ястия за Йордановден (6 януари)
Ограничават движението на автомобили в центъра на Варна на Йордановден
Спартак назначи Пламен Гетов
Фратрия обяви програмата за подготовката си
Стотици блокираха Нова Загора след двойна смърт на пътя
Хороскоп за 5 януари 2026
Стотици отдадоха почит на Димитър Пенев на стадион "Българска армия"
На 4 януари 2004 г. роувърът „Спирит“ кацна на повърхността на Марс
Какво могат да ни разкажат физиците и астрономите за снега
Спря течът на въздух от руския сегмент на МКС
Дания получи зелена светлина от EКA за първата си лунна мисия
Вълчата Суперлуна на 3 януари 2026 г. ще бъде с 30% по-ярка
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари