Руският православен патриарх Кирил, близък поддръжник на президента Владимир Путин, е работил за съветското разузнаване по време на престой в Швейцария през 70-те. Това пишат два швейцарски вестника, като се позовават на разсекретени архиви, предаде Франс прес.
Според всекидневниците "Матен диманш" и "Зонтагсцайтунг" досието на федералната полиция за днешния духовен водач на Руската православна църква (РПЦ) потвърждава, че "монсеньор Кирил", както е назован той в документа, "принадлежи към КГБ", основната разузнавателна служба на СССР.
Двете медии са се запознали с досието в швейцарските федерални архиви.
В началото на 70-те патриархът, който пламенно подкрепя руската инвазия в Украйна, живеел в Женева, където официално представлявал Московската патриаршия пред Световния (икуменически) съвет на църквите.
На Кирил – тогава с оперативен псевдоним Михайлов, било възложено освен това да влияе върху този съвет, в който КГБ внедрил агенти през 70-те и 80-те.
Съветският съюз си поставял за цел да убеди женевската институция да осъжда САЩ и съюзниците им и по-умерено да критикува липсата на религиозна свобода в СССР, напомнят вестниците и изтъкват, че РПЦ "отказва всякакъв коментар по повод шпионската дейност на Кирил в Женева".
Световният съвет на църквите пък им заявил, че "няма информация" по темата. "Матен диманш" потърсил племенника на патриарха Михаил Гундяев, който го заместил като представител на Московската патриаршия в Женева; Гундяев твърди, че Кирил "не е бил агент", при все че е бил "строго контролиран" от КГБ.
И това "не се е отразило върху искреността на участието му в икуменическата дейност относно другите църкви", подчертава той пред вестника.
Изданието посочва също, че патриарх Кирил много харесва Швейцария, където е ходил "най-малко 43 пъти", например да кара ски и дори си е счупил крака на една от пистите в страната през 2007 г. "Религиозната дипломация, шпионажът и финансовата дейност постоянно са връщали Кирил (. . .) в Алпите или на брега на (езерото) Леман", се казва в материала. (БТА, Андрей Шарков)

Нов опит да бъде решена мистерията със самоличността на Сатоши Накамото
Най-богатите хора в света са забогатели с още 265 млрд. долара за ден
Наземни дронове отменят украинските войници в над 21 хил. мисии от началото на годината
Подкрепата на шефа на НАТО за Тръмп повдига някои въпроси у европейските съюзници
Обявеното от Тръмп временно примирие с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 8 април
Голямото пътуване за Великден: АПИ обяви важни промени по пътищата в страната
Акциите срещу купения вот: Задържаха мъж с над 40 000 евро в Ловешко
ЦКБ отбелязва 35 години доверие, стабилност и развитие
Цените на петрола отново тръгнаха нагоре
Луис Енрике: Искаме да бием Ливърпул и на "Анфийлд"
Новата синя звезда: Челси помага на Левски за Око-Флекс
Назоваха звездно каре, което ще донесе огромна радост на ЦСКА
Левски има шампионски отбор, Майкон е готов за европейски гранд
Великолепната седморка на ЦСКА или седем е добро...
Напрежението вече е при Левски
5 постни рецепти за Разпети петък
Губана – италиански козунак с плънка
10 знака,че той само ви губи времето
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Дневен хороскоп за 9 април, четвъртък
Нумерологична прогноза за 9 април
Слаби валежи от дъжд на някои места в страната днес
Съдът назначи експертиза по иска на МБАЛ "Св. Анна – Варна" срещу НЗОК
Набират доброволци за Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Двама откраднаха климатик в Девня, арестуваха ги
Мачовете и спортът по ТВ днес (9 април)
Виц на деня - 9 април
Животът на Луната: Какви предизвикателства крие за човешкото тяло?
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената