Типично майско време ще ни радва през следващия месец, показва прогнозата за времето на НИМХ.
Най-ниските температури през май у нас ще са предимно между 5 и 10 градуса, като по-ниски ще са в края на първото десетдневие, особено в котловините и по високите полета на Западна България, където ще има условия за слани. Най-високите температури през май ще бъдат между 28 и 33 градуса, съобщи за БТА Красимир Стоев - синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология.
По думите му през май се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в по-голямата част от страната е между 16 и 19 градуса, по Черноморието и във високите полета - 15-16 градуса, в планините - от 2 до 5 градуса по високите части над 2000 метра, до 12-14 градуса в по-ниските планински части.
Месечната сума на валежите ще бъде около и над нормата в западната половина от страната и около нормата - в източната. Месечната норма на валежите през май е между 50 и 70 литра на квадратен метър, по Черноморието и долината на река Струма - между 30 и 50 литра на квадратен метър, в планинските и припланинските райони - от 70 до 140 литра на квадратен метър.
В началото на първото десетдневие на май температурите относително ще се понижат и ще са по-ниски от обичайните. Облачността ще е по-често значителна и на места ще има краткотрайни валежи и гръмотевици.
Към 3-4 май се очаква затопляне, ще има и повече слънчеви часове. Купеста облачност ще се развива, главно над планинските райони, но само на отделни места ще превали и прегърми. През следващите дни до края на периода температурите ще се понижават. Облачността ще е често значителна и на много места ще има валежи и гръмотевични бури. В края на десетдневието, при изясняване и стихване на вятъра, по високите полета и в котловините ще има условия за образуване на слани.
В началото на второто десетдневие на май се очаква подобрение на времето и бавно повишение на температурите. В средата и в края на десетдневието отново ще е неустойчиво с развитие на купесто-дъждовна облачност и с краткотрайни валежи, гръмотевични бури и градушки. Температурите ще бъдат близки до обичайните.
През третото десетдневие температурите относително ще се повишат. Ще се задържи неустойчиво, с повече слънчеви часове преди обяд и с краткотрайни превалявания и с гръмотевични бури след обяд и преди полунощ. По-значителни и на повече места ще са явленията около 21 май, 25 май и в края на месеца.
В климатичната справка на НИМХ се отбелязва, че май е последният пролетен месец, през който слънчевото греене се увеличава и температурите се повишават чувствително. Климатично слънцето огрява страната ни 230-260 часа, в планините - 160-200 часа. В края на месеца температурата на морската вода обикновено достига 17-18 градуса.
Зачестяват нахлуванията на влажен океански въздух от северозапад и валежите се увеличават значително, съпроводени често с гръмотевични бури и градушки. Средно веднъж на десет години през май у нас се регистрират интензивни застудявания, при които в районите с надморска височина над 500-600 метра вали сняг. Във високите полета падат последните пролетни слани.
Астрономическата справка показва, че в началото на май слънцето изгрява в 6 часа и 22 минути, и залязва в 20 часа и 26 минути. Продължителността на деня е 14 часа и 4 минути. В края на месеца слънцето изгрява в 5 часа и 52 минути, и залязва в 20 часа и 57 минути. Продължителността на деня е 15 часа и 5 минути.
Фазите на луната през месеца са: на 5 май е новолуние, на 12 май - първа четвърт, на 19 май - пълнолуние, а на 26 май е последна четвърт.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Русия отбеляза ден 1500 от войната с нов ракетен удар, Киев се надява на системи THAAD
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Премиерата на третия сезон на "Еуфория" идва на фестивала Coachella
Яки пачки в Добруджа, за да спънат Левски
Локо Пловдив тресна 10 от Локо София
Дурата Ахметай
Томаш се издъни тотално в ЦСКА, а сега се гласи за Пловдив
Провал за Вили Вуцов в Перник
Артета иска от Арсенал да спечели требъл
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век