Партиите в парламента са на противоположни позиции чий човек е новият особен управител на "Лукойл" Румен Спецов и какви ще са правомощията му.
Депутатите спорят също за параметрите на бюджета и трябва ли да има коледни добавки за пенсионерите.
"Ситуацията изглежда, че не може да се промени и сме поставени пред свършен факт - Еврозона от 1 януари. Сигурна съм, че президентът нещо ще инициира", коментира политическият анализатор Ружа Райчева в предаването "България сутрин".
Според политолога Теодор Славев си заслужава да инвестираме обществени усилия за това какво ще се случи след 1 януари.
"Въпреки всички обяснения на държавата, че сме готови, се завишават изискванията към бизнеса. Какво прави правителството с инфлацията? Любопитно е Румен Радев какво ще направи - време няма", добави политологът пред Bulgaria ON AIR.
Бюджетът за следващата година
На въпрос колко големи са предизвикателствата пред Бюджет 2026, Райчева отбеляза, че наблюдаваме нов вид търг за пенсионерите, "които са ценен актив на политиците".
Даряват заплатите си, по-популистко нещо не е имало, заяви тя.
Славев се съгласи, че това са популистки действия, но отбеляза, че политическият елит, не само в България, може да показва солидарност с обществото, особено когато времената са трудни.
Според него нашата власт е изключително разточителна. Той отбеляза, че издръжката на живот непрекъснато расте, малки и средни бизнеси затварят, защото не могат да издържат на натиска на държавата.
Президентските избори
Славев подчерта, че социалното напрежение, което се трупа, е видимо. Той изрази мнение, че преломният момент за правителството ще бъдат президентските избори.
"Вече сме в кампанията за президентски избори, като на терена е Румен Радев. Той ще подкрепи кандидат", прогнозира политологът.
Славев очаква преформатиране на партийната система, защото е "изхабена".
Името на Румен Спецов - особен управител на "Лукойл," се появи от нищото. Това е изненада. "Аз прозирам, че г-н Спецов най-вероятно е зависим", посочи Райчева. Славев отбеляза, че има изисквания, на които Спецов не отговаря.
Според двамата гости назначението му е политическа подигравка с ПП-ДБ.
"Държавата трябва да е проактивна в това да се търсят международни инвеститори", заяви Славев.
"Хем сме окей със САЩ, хем с Русия - това не е възможно в днешно време", категорична е Райчева.
На въпрос кое е най-голямото предизвикателство за правителството, Славев отговори, че властта е станала много самонадеяна.
"Не успяваме да разберем защо еврото е добро за нас, намираме се в мъгла от страхове, в паника сме. Малко да се овладеят", призова управляващите Райчева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Primark отново търси растеж в Германия с отваряне на нови магазини
Може ли заради Бюджет 2026 бизнеси да напуснат България?
Adobe е близо до придобиването на софтуерната Semrush за 1,9 млрд. долара
Активите на пенсионните фондове надхвърлят 30 млрд. лева в края на септември
ЕК предлага план за скоростно подсилване на източната граница в случай на война
Правителството увеличи бюджета на КОНПИ с 1,53 млн. лв.
ВКС: Неизвестното лице с имунитет не променя подсъдността на делото срещу Коцев
Парламентът прие ключови промени за въвеждането на еврото в България
19-годишен катастрофира в светофар на бул. "Тодор Александров" в София (СНИМКИ)
Потвърдено: Звучен шамар за Реал Мадрид!
Намалиха наказанието на Локо Пловдив
Арсенал прекрати 8-годишна връзка
Контраудар по Карлос Насар! Нанесе му го бившата му приятелка
Сензационна раздяла в ЦСКА!
Стилиян Петров за Кръстев: Браво! Искрен, дълбок, точен, ясен
Дневен хороскоп за 20 ноември, четвъртък
Женски хороскоп за декември
Колко още остава до Коледа?
Витамин С и цинк – мощна комбинация за силен имунитет
„Носталгия“ от Мирча Картареску
Поверия за Вълча Богородица – 21 ноември
Лена Бориславова, за Коцев: СГС най-накрая прогледна, че той не е изначално компетентен
Георгиев с подробности след ареста на надзиратели във Варна: Затворът не е разграден двор
Задържаха сериен крадец край Варна
Пручват изграждането на многоетажен буферен паркинг до автогарата във Варна
Собственикът на футблен клуб Фратрия опроверга слуховете, че предстои обединение със Спартак
Продължава драмата с голямата авария, оставила без ток хиляди във Варна
Обсерваторията „Вера Рубин“ направи неочаквано откритие
Нов лазер може да пробива през дебел лед върху близки космически тела
Най-неуловимият кит на планетата е забелязан жив за първи път
Междузвездният обект 3I/ATLAS активно изхвърля струи газ: Какво се случва (видео)
Колко близо сме до глобален квантов интернет?
Нова невробиологична теория не успява да обясни преживяванията близо до смъртта