Цената на суровия петрол се понижи леко по време на азиатската борсова сесия, като загуби 21 цента до ниво от 57.25 долара за барел, след коментарите, че страните на ОПЕК могат и да прибегнат до ново увеличение на дневното си производство с 500 хил. барела на ден, съобщи Investor.bg.
Към тази мярка страните членки на картела могат да прибeгнат след рекордното повишение на цената на петрола, която започва да заплашва сериозно световния икономически растеж.
През изминалата седмица на среща на картела в усилието си да въздействат за прекратяване на силния ръст в цената на петрола страните повишиха дневното си производство с 500 хил. барела до дневен лимит от 27.5 млн. барела.
Цената на петрола е с близо 50% над нивата на суровината през същия период на миналата година, като само от началото на годината ценната суровина е добавила близо една трета към стойността си.
В мненията си анализаторите са разделени на две относно факта дали повишението от миналата седмица в дневния производствен лимит ще окажe въздействие върху пазара.
Една част от наблюдателите считат, че това ще има благоприятно въздействие за спад в цената на петрола със започването на второто тримесечие, когато традиционно търсенето намалява поради затоплянето на времето.
Друга част от анализаторите са на мнение, че увеличаването на производствената квота няма да окаже съществено въздействие на пазара, поради факта, че и преди това страните от ОПЕК произвеждаха над нея на ниво, близко до производствения им капацитет.
Малко са страните от картела, които разполагат със свободни производствени мощности, като единствено Саудитска Aрабия, която е и най-големият производител от ОПЕК, разполага с възможност да повиши дневния си добив от 9.5 млн. барела до 11 млн. барела на ден.
Допълнително напрежение на петролния пазар се внася и след заплахата, дошла от двата най-големи профсъюза в Нигерия, за стартиране на ефективни стачни действия от 11 април.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Европейските фондови пазари са във възход въпреки задълбочаването на конфликта в Иран
Украйна работи с две държави за алтернативи на Patriot
Над 200 тона отпадъци събраха 1000 доброволци в пролетното почистване на София
Избори 2026: Какво очакват в Бургас от новите депутати?
Централна емисия
Всеки трети няма да гласува - защо българите се отказват от правото на вот?
София Жук
Капитанът на Индонезия: Можехме да бием България
Йоанис Питас беше титуляр за Кипър
Важна новина за Карлос Алкарас
Флориан Вирц: Трудностите са зад гърба ми
Анчелоти каза как Бразилия ще стане световен шампион
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята