Лагерниците, някои облечени в бойни униформи, внимателно насочват пушките си. Инструкторът им ги съветва: Не мислете за мишената като за човешко същество.
Затова, когато тези момчета и момичета стрелят, те стрелят, за да убият.
Повечето са между 13 и 19-годишни, но някои са само на 8 години. Те са в създаден от една от украинските радикални националистически групи летен лагер, скрит в гора в западната част на страната, който беше посетен от Асошиейтед прес. Лагерът има две цели: да обучи децата как да защитават страната си от руснаците и техните симпатизанти и да разпространява националистическа идеология.
"Никога не насочваме оръжие срещу хора" им казва инструкторът Юри "Чорнота" Черкашин. "Но не броим за хора сепаратистите, малките зелени човечета, окупаторите от Москва. Затова можем и трябва да се целим в тях".
Националистите са обвинявани в насилие и расизъм, но те играеха централна доброволческа роля в конфликта на Украйна с Русия - и поддържаха връзки с правителството. По-рано тази година министерството на младежта и спорта отдели 4 милиона гривни (около 150 000 долара) за финансиране на някои от десетките младежки лагери, построени от националистите. Целта според министерството е "национално патриотично образование".
Говорителката на министерството Наталия Вернигова каза, че парите се разпределят от комисия, която следи за "признаци на ксенофобия и дискриминация, но не прави анализ на дейността на конкретни групи".
Черкашин е ветеран от битката с проруските сепаратисти в Източна Украйна; бил е ранен в сражение и по-късно дошъл да оглави "Сокил" (или "Сокол"), младежкото крило на партия "Свобода". Важно е, казва той, да утвърдим сред младите националистическото мислене, така че да могат да се борят с Русия на Владимир Путин, както и с "предизвикателства, които могат да разрушат напълно" европейската цивилизация.
Сред тези предизвикателства са: правата на ЛГБТ, които лекторите заклеймяват като пример за упадъчния Запад.
"Трябва да сте наясно с всичко това", каза инструкторът Руслан Андрейко. "Всички тези джендър неща, всички тези извращения на съвременните болшевики, дошли на власт в Европа и опитващи се да вкарат всички тези ЛГБТ неща като гей парадите част от образователната система".
Някои юноши дремеха по време на занятия, но други внимаваха. Очевидно, някои възприемаха.
По време на почивката тийнейджър изсвири националистически марш на китарата си. Тя беше украсена с лепенка, на която бели бомби удрят джамия и надпис: "Нашата цел е бяла Европа".
Като се изключат занятията и песните около лагерния огън животът на няколко десетки млади хора в лагера "Свобода" беше тежък.
Лагерниците бяха събуждани посред нощ с експлозия на зашеметяваща граната. Препъвайки се, докато излизаха от палатките си, обучаващите се войници се мъчеха да държат автоматите АК-47, които в някои случаи бяха толкова големи, колкото тях. Длъжни бяха да носят по цял ден тежкото оръжие, а едно от момичета избухна в сълзи от изтощение.
Осемнайсетгодишният Михайло беше най-възрастният от лагерниците. Той каза, че обучението е необходимо.
„В нашата страна нещата във всеки момент могат да се объркат. И човек трябва да е подготвен", каза той. "Затова дойдох в този лагер. За да уча как да защитавам себе си и хората, които обичам".
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Шефът на НАТО: Доналд Тръмп беше прав
Социалните мрежи в Австралия се провалят още при първата стъпка на проверката на възрастта
Биткойнът балансира цената между подкрепата на Тръмп и продажбите на Strategy
Деян Василев: Имотните сделки намаляват след евро-еуфорията
Toyota мести част от производството на пикапи от Мексико в САЩ срещу 3,6 млрд. долара
Оборотите в търговията на дребно у нас се увеличават през май
Радев от Турция: България дължи 360 млн. на "Боташ", ставаме силен търговец на газ
Возилата се с Бургазлиев Виктория направи разкрития за инцидента с АТВ-то в Слънчев бряг
"Започнах да крещя и тогава ми казаха, че вече я няма": Искат най-тежкото наказание за убиеца на Крисия
В "България сутрин" на 8 юли от 9:30 часа: Какво следва след замразяването на договора с "Боташ"?
Замразяването на договора с "Боташ" предизвика буря от политически реакции
Смело сърце: Колина би "контра" на Тръмп за рефера, изгонил Балогун
Веласкес запали искрата в Левски и се нареди до легенди
1,5 млн. евро спряха трансфера на Ерик Меса в ЦСКА
Веласкес с голяма дилема преди Борац! Сержиньо натиска за титуляр в Левски
Вижте групата на Левски за Борац
Делова напуска ЦСКА! "Армейците" прибират близо 1 млн. евро
Според астролозите: Най-важните дати през юли за всяка зодия
Айтен Христова: Инвитро пътят не трябва да бъде самотен
„Забраненият плод“ от Джоджо Мойс
Турски кюфтета от леща
Бананови минипалачинки
7 съвета как да влезете във форма месец преди сватбата
Един район във Варна остана без вода днес
Цените на горивата у нас започнаха да падат
ГЕРБ: Интересно защо замразяването на "Боташ" съвпада с провеждането на местните избори
Бронз, мрамор и въглен: Неджми Мурат открива изложба във Варна
Нова вълна от бобмбени заплахи във Варна
Варна отбеляза 135 години от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков
Учени разкриха кога New Horizons ще достигне границите на Слънчевата система
Антропогенният шум застрашава фауната в Антарктика
В Меделин засадиха близо 3,5 млн. дървета и други растения, температурата падна с 3 градуса
AI откри 73 нови подводни вулкана
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето