Опозиционни партии предлагат президентът да насрочи референдум за определяне на избирателната система.
Предложението е на Единната народна партия, Европейски демократичен път, "Новото време" и ДСБ.
Според Мария Капон, Елеонора Николова, Димитър Абаджиев, Емил Кошлуков и Нено Димов допитването трябва да се направи до октомври т. г.
"С това предложение ще тестваме искреността на президента, желанието му за промяна на избирателната система", обясни Абаджиев.
По думите му държавния глава няма извинение да не поиска насрочването на референдум, тъй като това влиза в правомощията му, а избирателната система е сред областите, по които може да бъде организирано национално допитване.
Опозиционните партии се обявиха за мажоритарни избори.
Според тях отговорността на депутатите ще бъде пред избирателя, а не толкова пред партийния лидер.
Политическите сили ще трябва да осигурят състезание на личности вътре в структурите си, смятат от опозицията.
"Мажоритарните избори ще накарат хората да разберат, че от тях зависи нещо, защото отровата на сегашната демокрация е разбирането, че от гражданите нищо не зависи", каза Елеонора Николова.