Нямало заложени мини и клопки, които да отклонят вниманието на новото правителство от организацията на предсрочните парламентарни избори на 2 октомври. Така бившият премиер Кирил Петков успокои служебния министър-председател Гълъб Донев.
"От името на нашето коалиционно правителство ви предавам управлението на страната. Преди всичко искам да отбележа, че противно на условията за апокалипсис - в страната няма такъв", обърна се той към своя наследник.
Петков отчете свършеното до момента, като наблегна на социалните мерки, компенсациите за бизнеса и диверсификацията.
"С пускането на газовата връзка с Гърция още от края на септември хората могат да усетят поевтиняването на цените. Създадохме и условия за получаване на количества газ, които да стигнат до пролетта. Няма да се наложи да гасите пожари в социалната система, за първи път извадихме пенсионерите над прага на бедността", подчерта той и предупреди служебните министри да внимават с корупцията.
По думите му кабинетът е свален толкова бързо, защото е ударил по схемата за милиарди, източени от пътно строителство, от граничния контрол, от жп транспорт, предава Bulgaria ON AIR.
От своя страна, новият премиер Гълъб Донев се обърна към служебните министри и ги посъветва да не се откъсват от хората, докато са във властта.
"Пожелавам ви характер, смелост и мъдрост, за да отстоявате с всеки свой подпис и решение националния интерес на България", призова той.
Като основни приоритети Донев посочи преодоляването на високите цените на природния газ, горивата, нивото на инфлация и проблема с поддръжката на пътища.
"Очаквам от всеки от вас умни решения с мисъл за всеки български гражданин", обобщи служебният премиер. С аплодисменти и ръкостискания кабинетът "Петков" предаде властта на кабинета "Донев". Официалният червен килим беше прибран до следващото си разстилане след изборите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Войната в Иран кара световните лидери да преосмислят икономическата система
Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Световният пазар на дронове се очаква да достигне стойност от 250 млрд. долара до 2035 г.
Raiffeisen купува румънското звено Garanti на BBVA за 591 млн. евро
Цените на петрола и на зърното на световните пазари вървят нагоре
Общо 91% от левовете са изтеглени от обращение към 27 март 2026 г.
БАБХ спря месопреработвателен обект в Монтана след сериозни нарушения
Обедна емисия
Няма български туристи в засегнатия от войната Близък изток - длъжна ли е държавата да ни евакуира
От Ирландия до Бутово: История за любов към България и козунака (ВИДЕО)
22 години България в НАТО: Алиансът гарантира сигурността ни, заяви министър Запрянов
Наградите "Икар": Отличихме най-добрите актьори у нас
Късметлии! Неста, Санети, Давидс, Бобан и Верон ще се докоснат до Божинов
Иван Иванов подчини руснак и е на финал в Испания
Ботев Враца смаза Славия от бой
ЦСКА надгради с новите и от лятото ще се види къде се намира
Стилияна Николова поведе в многобоя в София
Анархия в Тотнъм: Мощни фен групи не искат Де Дзерби за мениджър
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
МОСВ: Язовир "Камчия" е пълен на 99%
МВнР: Турция пое ангажимент да разреши строежа на консулството в Одрин
Папа Лъв Четиринадесети осъди задълбочаването на пропастта между бедни и богати
Сняг на "Петрохан", камион блокира трафика
Доц. Атанас Атанасов: Населението на България е 6.4 млн. души
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури