Той им направи забележка, че със свикването на извънредното заседание за неговото изслушване се нарушават карантинните мерки, “защото каква е разликата между това един театър да работи и парламента“.
Борисов благодари на лекарите и полицаите, които са напърва линия, както и на учителите, които в тези условия съумяха да водят учебен процес.
"Нашите мерки са изцяло съобразени с препоръките на СЗО и заради това създадохме щаб с най-добрите специалисти и всички медии могат да зададат какъвто искат въпрос в никаква контролирана среда", посочи той в отговор на критиките на Кристиан Вигенин от БСП, който го обвини, че не се отчита пред хората за мерките на властта в кризисната ситуация.
"Мерките са много добре прецизирани и съобразени с народопсихологията, на практика ние имаме най – либералните мерки в Европа, това което днес с такъм апломб се казва в Италия, че ще се разхлабват мерките, при нас въобще не са спирани нито строителството, нито магазините, нито движението. Няма държава, да не говорим за региона, където в Сърбия, Турция, Гърция има вечерен час и не ги пускат навън хората. Ние бяхме единствените, които не си затворихме църквите и манастирите и си проведохме обредите, българите могат неограничено да ходят до магазина до банката и никой не ги следи за това", каза Борисов.
Той съобщи, че благодарение на мярката 60:40 всеки ден се запазват межу 7 000 и 10 000 работни места.
"Голямата грижа е как ще се справим с туризма, защото още светът няма репецта как този сектор да бъде запазен. Работна група ще обсъди предложението на Валери Симеонов да се раздават ваучери, за да не превърнем хотелите в болници", призна премиерът.
Борисов припомни, че България е поръчала поръчала 1 милион теста за коронавирус през ЕК, но и до ден днешен няма нито един.
"Защо не могат да ги доставят? Въпросът с тестването предизвиква всеки ден полемика между учените. Средноевропейското тестване е 1 човек на 1000 души. Стараем се и ние да сме така. Ако са на 100% достоверни ще ги купим, само че някои държави купиха и сега се съдят и се чудят как да ги върнат, защото на 12 два са верни", коментира той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ и Иран договориха пътна карта за окончателно споразумение и план за Ливан
Москва затвори летищата заради дронове, Зеленски призова Лукашенко за деескалация
Амбициите на Тръмп целят да превърнат крехкото примирие в Либия в петролен бум
Кадър на деня за 21 юни
Иран прекрати преговорите със САЩ след заплахите на Тръмп
САЩ засилват икономическата си война, но враговете не трепват
Моряк загина при руски удар по товарен кораб в Черно море
ИПБ към Шишков: Кога ще започне събарянето на незаконните строежи на АМ "Хемус"?
Трима ученици са убити при стрелба в гимназия във Филипините
Музиката завладя улиците на Париж (СНИМКИ)
БАБХ започва засилени проверки на храните в училища и детски градини
10 години след референдума: Британците масово съжаляват за Brexit
Разкритие! Ясно е кой помага на Левски за шеметен трансфер
Вратар държи ЦСКА „на тръни“
Известен журналист разкри: Божков си иска парите от Левски, защото вече има богат собственик!
Руди Гарсия ревна след издънката на Белгия
Трансферен провал? Мечтан футболист каза „Да“, но не на ЦСКА
Огромна радост за Левски
Нумерологична прогноза за 22 юни
Супа от целина за отслабване
Дневен хороскоп за 22 юни, понеделник
Ястия за здраве и берекет на Еньовден
Седмичен хороскоп за 22 – 28 юни: Хубав период за Рибите
3 ритуала, които сбъдват желания на Еньовден
Виц на деня - 22 юни
Хороскоп за 23 юни 2026
Мачовете по ТВ днес (22 юни)
Без ток във Варна на 22 юни 2026
Честваме паметта на свещеномъченик Евсевий Самосатски
Времето във Варна на 22 юни 2026
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път