За 45 години комунистическа власт България натрупа 10 милиарда долара външен дълг, за 32 години преход от 1989 до средата на 2021 г. всички демократични правителства натрупаха 6 милиарда долара дълг, а само за три години от средата на 2021 г. до края на 2024 г. Асен Василев ни „оправи“ с нов дълг за 11 милиарда долара. Кой сега е номер 1? Това попита депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев, като насочи коментара си към "хора без розови очила" и е по повод на изявление на ПП-ДБ, според което кабинетът „Денков“ е оставил България с най-ниския дълг в целия ЕС – 22% от БВП.
Добрев цитира данните от Стратегията за управление на държавния дълг на Министерството на финансите за периода 2024-2026 г. От нея става ясно, че дългът на България ще нарасне само за няколко години от 36 млрд. на 65 млрд., а лихвите от 600 млн. лв. на 2,2 млрд.
„Тоест само лихвите по държавния дълг след 2026 г. ще са по една магистрала Хемус на година. Който иска да си носи розовите очила - това е въпрос на личен избор“, почерта Делян Добрев.
По-рано от ПП-ДБ се похвалиха, че кабинетът "Денков" е оставил България с най-нисък дълг в ЕС.
"Според последните данни на Евростат България продължава да бъде страната с най-нисък държавен дълг като процент от БВП в целия Европейски съюз – 22,6% от БВП, следвана от Естония (23,6%) и Люксембург (27,2%)", заявиха от партията и изброиха ключови точки:
- През първото тримесечие на 2024 г. дългът на страната намалява с 0,5 процентни пункта спрямо края на 2023 г.
- България е една от само седем страни в ЕС, които отбелязват намаление на дълга си през този период.
- За сравнение, държавите с най-голям дълг в ЕС са Гърция (159,8%), Италия (137,7%) и Франция (110,8%).
Самият Асен Василев, съпредседател на “Продължаваме Промяната", коментира тези резултати във Фейсбук: “Редовното правителство остави България с най-нисък дълг в целия ЕС. Евростат срещу лъжите, злобата и завистта."
И даде допълнителни данни:
- 20 държави членки регистрират нарастване на дълга си спрямо последното тримесечие на 2023 г.
- На годишна база дългът на България се повишава минимално с 0,5 процентни пункта, което е значително по-малко от увеличението в много други страни.
- Средното съотношение на държавния дълг към БВП в еврозоната е 88,7%, а в целия ЕС – 82%.

„Алтернатива за Германия“ изпревари партията на Мерц в ново социологическо проучване
Тр. Трайков: Временна промяна на схемата за емисии ще помогне за по-ниски енергийни цени
Тръмп и Израел притискат Иран преди изтичането на крайния срок за споразумение
Украйна и Турция договориха засилване на сътрудничеството в областта на сигурността
Американските плутократи подкопават демокрацията
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
ФБР арестува племенница на Солеймани и дъщеря ѝ в САЩ?
Народната певица Цветелина: За мен Цветница е възраждане и ново начало
Мъж е пострадал при пожар в хоспис в София
Кръвта спасява живот: Какво трябва да знаем преди да дарим
БАБХ иззе близо половин тон храни и забранени препарати на "Калотина"
ЦСКА спря прогреса и изпуска контрола на мачовете
Левски лети към титлата: Веласкес ще матира Ясен с три рокади
Йокич и Уемби сътвориха страхотно шоу в НБА
Левски е длъжен да бие в Добрич заради психологията
Артета след провала: Аз нося отговорността
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
"Артемис II" вече е почти на половината разстояние до Луната
Реставрация „на коляно“: безценни артефакти се спасяват във фургони зад музея във Варна
Кукленият театър във Варна ще зарадва децата днес с представлението "Пепеляшка"
Колко войници са загубили САЩ в Иран?
Цените на агнешкото месо продължават да скачат, цяло агне е 170 евро
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал