Бившият зам.-министър на енергетиката Валентин Иванов от кабинета “Станишев” е подписал договор с “Газпром”, без да го е чел, става ясно от постановление на прокуратурата, пише вестник „Труд“.
Бившият зам.-министър Валентин Иванов от ДПС обяснил пред ДАНС, че не е чел договора с „Газпром“ от 18 декември 2006 г., с който се вдигат цените. Той е представителят на държавата, подписал документа.
Румен Овчаров пък дал писмени обяснения пред ДАНС, че Сергей Станишев участвал лично в преговорите с „Газпром“.
Става дума не за формален контракт, а за меморандума от 18 декември 2006 г. с руския гигант, предвиждащ постепенно повишаване на цените за България.
Думите на зам.-министъра от квотата на ДПС в тройната коалиция са преразказани в постановление на Софийската градска прокуратура (СГП) от 25 юни т.г. От документа на обвинението, парафиран от прокурор Антон Стефанов, става ясно, че няма основание за завеждане на досъдебно производство срещу бившия енергиен министър Румен Овчаров.
Прокурорското постановление е излязло няколко дни преди премиерът Бойко Борисов да обяви, че ще сезира обвинител №1 Борис Велчев за газовите договори от времето на тройната коалиция.
Документът на СГП е резултат от сигнала срещу Овчаров, внесен от лидерката на Единната народна партия (ЕНП) Мария Капон. Бившата депутатка твърдеше, че заради анексите към газовите договори с Русия, подписани в края на 2006 г., в периода 2007-2010 г. България е ощетена с около 2 млрд. лв.
“Труд” се сдобил с постановлението от източници, близки до прокуратурата. То е в обем от 20 страници, 15 от които са “преразказ” на писмени обяснения в ДАНС на Румен Овчаров и хората, чиито подписи стоят под договорите с “Газпром” – бившия зам.-министър на икономиката и енергетиката Валентин Иванов, който е бил и шеф на Съвета на директорите на “Булгаргаз”, и изпълнителния директор на дружеството Кирил Гегов.
Има обяснения и от хора, участвали в т.нар. експертна група, сформирана за преговорите с “Газпром”, довели до промяната на цената на газа за България, преди да изтече предишният ни договор в края на 2010 г. В разказите си обаче повечето разпитани служители и експерти твърдят, че писмена заповед за съставяне на такава група няма, не е ясно кой точно и кога участва в нея.
Прокуратурата и ДАНС са установили, че инициативата за промяна на договора предсрочно е стартирала в края на 2005 г., началото на 2006 г. от руска страна. Всички разпитани потвърждават, че настояването цените за транзит и доставка на газ да достигнат пазарните е дошло от Русия. Преди анексите по договор от 1998 г. България е получавала газ на фиксирана цена от около 83 долара на 1000 куб. м при пазарна цена от около 200 долара.
В обясненията си пред ДАНС, цитирани в постановлението, подписалият анексите на 18.12.2006 г. зам. енергиен министър Валентин Иванов разказва как сме сключили неизгодните контракти. Той разказва, че през 2006 г. е имало среща между Овчаров като министър и делегация на “Газпром”, водена от вицепрезидента на руската компания Александър Медведев.
Според Иванов тогава руската страна е поставила условие работна група да продължи работата по предоговаряне на условията за транзит на газ през България и повишаване на цените.
Румен Овчаров обаче заявил, че българската страна не желае промяна. Руските представители отговорили, че “в такъв случай след изтичането на срока по договорите през 2011 г. цената и количествата на газа ще бъдат такива, каквито руската страна определи”.
Според показанията пред ДАНС Иванов хвърля “бомба”. Ето как прокуратурата преразказва думите му за деня на подписването на новите клаузи:
“Иванов заявява, че заедно с Кирил Гегов, Любомир Денчев и Димитър Гогов са извикани в сградата на Министерството на икономиката и енергетиката от министър Овчаров. (...) От страна на министър Овчаров им е обяснено, че в сградата на Министерския съвет ще бъде подписано споразумение с “Газпром”.
При пристигането им в МС при министър-председателя на България влезли Румен Овчаров и Алексей Милер (шеф на “Газпром” – б.р.). След това всички заедно се отправили към Гранитната зала на МС, където подписали в официален ред Меморандум за по-нататъшно развитие на българо-руското сътрудничество в газовия сектор.
Иванов твърди, че не е запознат с текста на меморандума и допълнителното споразумение към договора от 1998 г., нито разполага с информация от кого и по какви критерии са изготвяни условията по него.
Иванов обяснява, че неговият подпис е там по силата на условие в устава на “Булгаргаз” и Търговския закон, според което договорите на търговското дружество се подписват от изпълнителния директор и председателя на Съвета на директорите. Това обяснява и защо подписът на Румен Овчаров липсва.
Оказва се, че Валентин Иванов от квотата на ДПС е единственият представител на държавата, парафирал контракта. И то, без да го е чел.
Изпълнителния директор на “Булгаргаз” Кирил Гегов – негов е вторият подпис под договорите с “Газпром”, също е цитиран в постановлението. Той не твърди, че не е бил наясно със съдържанието на документите, които подписва, а че се е запознал с тях “на заседания на съвета на директорите, непосредствено преди тяхното подписване на 18.12.2010 г.”. Според Гегов съдържанието на меморандума е било договорено от Румен Овчаров, не от работна група.
Интересен е и преразказът на писмените показания на самия Овчаров пред ДАНС. Той уточнява, че на част от срещите с “Газпром” по време на преговорите е присъствал лично и тогавашният премиер Сергей Станишев.
Овчаров написал в обясненията си: “За хода на водените разговори е информирано висшето ръководство на държавата”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Продажбите на Johnson & Johnson надминаха очакванията на анализаторите
Ще изгради ли Старият континент дигитален суверeнитет с 28-я европейски режим
Пентагонът блокира публикуването на прегледа на програмата F-35 на стойност 1,6 трлн. долара
„Адванс Терафонд“ е продало над 6000 дка земеделска земя за полугодието
САЩ започват нова вълна от удари срещу Иран, анализатори предупреждават за "вечна война"
Фонд на фондовете ще осигури над 31 млн. евро за 720 стартиращи и социални предприятия
Как нетърпимата горещина "съблече" чиновниците в Япония
Конфискуват колата на шофьор в Бистрица с 4,6 промила алкохол в кръвта
Пуснаха Мавродиев под гаранция от 50 000 евро
Шест месеца след трагедията: Свалят полицейската охрана на хижа "Петрохан"
Пожар затвори пътя Асеновград - Кърджали (+СНИМКИ)
Сравниха Ерлинг Халанд с... кит!
ЦСКА 1948 губи защитник за старта на новия сезон
Родри беше навсякъде и скри топката на французите
Тотнъм иска 50 милиона евро за аржентински национал
Испания се гордее с Ла Фурия, но и с Хулио Веласкес
Ламин Ямал би шута на Франция, но изживя огромен стрес
Всяко слънчево изгаряне оставя следа: как да намалим риска от рак на кожата
3 рецепти за десерт без брашно
Поверия и забрани за църковния празник на 16 юли
Само минути до ежедневното банкиране с Postbank
Летен френски маникюр: 10 разкошни идеи (+Снимки)
Изберете златна мандала и вижте какво трябва да направите още днес
Цветелина Бориславова вече не е почетен консул на Исландия в София
Хванаха шофьор с 4,60 промила алкохол и конфискуваха колата му
Парламентът прие на първо четене законопроекта за Бюджет 2026
Свалят полицейската охрана на хижа „Петрохан“
Съдът във Варна уважи исканията на СГП за събиране на нови доказателства по делото „Хера“
Космическият боклук в орбита около Земята се увеличава – колко опасен е
Астрономи откриха нова екзопланета, по-голяма е от Юпитер
ДНК от фъстъци, банани, котки и пилета откриха по Торинската плащаница
Астрономи откриха 4 нови бели джуджета в близост до Слънцето
Полетите до Луната могат да заличат милиарди години история на Слънчевата система
Гобленът от Байо наистина изобразява Халеевата комета