Португалия призна: Върху България е упражняван натиск за Македония

Да уважаваме българската позиция, да не внасяме проблеми в ЕС, призова Ана Паула Закариаш
29 юни 2021 07:00, Анисия Иванова
289
Португалия призна: Върху България е упражняван натиск за Македония
Снимка: БГНЕС

Държавният секретар по европейските въпроси на Португалия Ана Паула Закариаш изрази надежда изборите през юли да доведат до намиране на решение върху ветото на България за започване на преговори със Северна Македония за членство в ЕС.

Министър Закариаш, чиято страна ще предаде ротационното председателство на Словения на 1 юли, очаква, че като страна от същия регион тя ще помогне за намирането на решение на проблема, но подчерта, че българската позиция трябва да се уважава и да не се внасят разногласия в ЕС. Министърката разговаря с журналисти в Лисабон, съобщи БНР.

"Това е много труден дебат, особено за България, свързан е с историята, културната идентичност на двете страни, както и с бъдещото сътрудничество. В момента те работят върху нещо като пътна карта, която да им помогне да се сработят, а за България да има гаранции, че когато Северна Македония влезе в ЕС, нещата ще тръгнат по-плавно. Северна Македония премина през тежки преговори с Гърция - спомнете си, че това промени името на страната. Но е много трудно, защото това е свързано и с България като култура и език. Явно е свързано с езика на Северна Македония, който някога е бил част от българския език и културните измерения на двете страни. В България ще има нови избори на 11 юли и аз мисля, че българските власти очакват техните резултати, преди да вземат решение как да действат".

Още по темата

Министър Закариаш определи като "важен момент" да не се внасят в ЕС разногласия между две страни:

"Ние трябва да уважаваме българската позиция и направихме това. И е важно в ЕС да не се внасят разногласия и проблеми между две страни. Искаме те да се решат преди дадена страна да се присъедини към Европейския съюз. Затова не можахме да започнем, защото трябваше да дадем време на България да реши това със Северна Македония преди свикването на междуправителствената конференция".
Министър Закариаш каза, че и върху България е упражняван натиск за намиране на компромис:

"Тук има баланс, така че ние оказвахме натиск и върху България, защото бяхме поставили на масата добро предложение - да се разгледа, да се види дали може да проработи. Също така работим и със Северна Македония и се опитваме да видим дали идва момент, в който да постигнем  съгласие по въпроса. Но този натиск все пак има граници".

На въпрос дали е реалистично тези избори да променят позиция, около която има много широк обществен консенсус, както и на репликата, че България не е против европейската перспектива на Северна Македония, а просто иска да спре с антибългарската реторика и съвместната историческа комисия да поднови заседанията си, министър Закариаш отговори:

"Това, което усещам е, че моментът не беше подходящ. На България ѝ трябваше повече време, за да обсъди тези въпроси. Дали ще има избори, или не, смятам, че преговорите със Северна Македония трябва да продължат, особено по отношение на пътната карта, която трябва да е ясна. И двете страни се опитват да изразят позицията си - България винаги е казвала, че не е против членството на Северна Македония в ЕС, напротив, иска да е там. Но добавя, че трябва да има яснота по някои аспекти. Затова понякога е необходимо повече време, повече предпазливост и дебатите трябва да продължат. Сигурна съм, че колегите ни от Словения, които са от същия регион, със сигурност могат да подкрепят този процес и да помогнат за придвижването му напред с всички сили.  Мисля, че нашите усилия бяха оценени и от България, и от Северна Македония. Но е необходимо време между баланса на натиска, който оказваме и разбирането на ситуацията, която трябва да се постигне. Като председателство ни се искаше да отбележим тази точка, но трябва да разберем обстоятелствата."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


289
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
220
0
 
0
 
! Отговори
Х преди 2 години
Министърката може да забрави, България да дава каквото и да е на маледония, която даже не заслужава и да съществува вече!
219
0
 
2
 
! Отговори
Portugal преди 2 години
Голямо благодаря на Португалия за подкрепата! Страхотна страна със страхотни хора! Viva Portugal!
218
0
 
4
 
! Отговори
ЬЬЬ преди 2 години
Абсолютно е недопустимо,както държави от Ес така и извън ЕС да оказват натиск върху България по отношение на РСМ.Никой не може да си присвоява правото да иска от нас да правим отстъпки(предетелства) спрямо собствената си история в името на една измислена от комунистите държава.Такъв ЕС ще се стреми да заличи историческите идентичности на хилядолетни държави в името на някакви смехотворни и популистки идеи.Такъв ЕС ще бъде осъден на разпад. Взаимоуважението трябва да е в основата на обединението.
217
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
политиците да не смеят да отстъпят от истината за историята и езика. Народа трябва да излезе на улиците и да защитят историята и си и достойнството си ако нашите политици се окажат марионетки и кукла на конци
216
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В Белгия и в Швейцария се говори и на френски език нали не се казва белгийски нито швейцарски. В Кипър се говори на гръцки и не знам да се казва кипърски. В Австрия се говори на немски и не сме чули да му викат австрийски както и в Германия се говори немски и не му викат германски. В Латинска Америка например в Мексико се говори испански но не му викат мексикански, а в Бразилия се говори португалски но не му викат бразилски макар че са двеста милиона а не някакви си има няма и два милиона.
215
1
 
2
 
! Отговори
Шо видоФ преди 2 години
А я от грагянскиот сектор дойдоф во Охрид на конференциа и шо видоФ? Видоф оти северната македонска конституциА е расистка ище во првото изречение - македонски народ е само половината популация во територията.
214
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Знаят португалците за какво иде реч. Все едно Бразилия да твърди, че говорят бразилски, а не португалски.
213
0
 
6
 
! Отговори
До анонимен 249 преди 2 години
На кого да вярваме- на изявлението на г-жа Закатиаш или на това,което г-н Димитров твърди по вашите медии?Как точно Португалия е оскърбила РСМ,за да има необходимост да се поднасят извинения? По-скоро се сещам за стар български филм,в който детето казваше : " Тате ще ми купи колело,ама друг път."
212
11
 
2
 
! Отговори
Истината преди 2 години
Става дума за едни пари- еврофондове. Но накрая пак опираме до глупости. Балканците трябва да загърбим ксенофобията и вредната твърдоглавост, но това няма да стане и ще си останем още хиляда години един беден регион на Европа и нищо повече. Матрял, айде сети се и почни да мислиш като цивилизованите хора.
211
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
а македонците не казаха ли че и вируса - короната е техен
210
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Македония в момента си е жалка държавица като България. Нека гражданите на тези две "държави" поблагодарят на техните управници!:))))))))))))))))
209
1
 
22
 
! Отговори
Антон преди 2 години
Пречи му да го наричат "бугар", "крадливо племе" и да се потискат хората с българско самосъзнание там. Иначе, ако имаме грешка ние или македонците в тълкуването на историята - можем спокойно да си стоим на различно становище.С насажданата омраза, обаче, няма как да се съгласим.
208
0
 
3
 
! Отговори
Марта преди 2 години
istorianasveta.eu Източната криза1875-1878 г.) автор Кирил Алексиев.Сега историята се повтаря.
207
32
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
българина нито помни нито се учи от историята.какво му пречат македонците?
206
6
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Долу Българофобската северномакденонска ***, крадци на чужда история! Ще видят ЕС никога! Само Албански съюз ще ги оправи!
205
7
 
4
 
! Отговори
Лойко преди 2 години
Имало е натиск и върху Македониа за България.
204
8
 
15
 
! Отговори
ОНЗИ преди 2 години
Господин ПРЕЗИДЕНТ РАДЕВ ВАШАТА ПОЗИЦИЯ ОТНОСНО Т.Н. БЪЛГАРСКА ДЪРЖАВА НАРЕЧЕНА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ Е МНОГО ТОЧНА !!!!
203
3
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Днешната македонска върхушка, чиите бащи и деди титовисто-хърватисти са тормозили хората с българско съзнание там че и сигурно и бой е имало и телесни повреди и повече, КАК ДА СЕ ОТРЕКАТ ОТ ПЪКЛЕНОТО ДЕЛО НА ДЕДЕТИЕ СИ ДА СЕ ОБЕЗРОДЯВАТ, ТЕ ЩЕ ИЗЛЕЗНАТ ЧЕДА НА ***. ЕЙ ЗАТОВА ВИЯТ КАТО БЕСНИ ОМАЗАНИ СА ИМ ФАМИЛИИТЕ ОТ ГЛАВАТА ДО ПЕТИТЕ. КЪРВАВИЯ БОЖИК, КОГАТО СА ИЗБИТИ 20 ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ТАМ КОЙ ГО Е ПРАВИЛ - НЕ СЪРБИТЕ, А ПРОДАЖНИЦИТЕ САМИ БРАТЯТА СИ. ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТ.
202
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какъв е този натиск да признаеш несъществуваща държава с несъществуващ народ. КОГАТО ГЕРМАНИЯ ПРИЗНАЕ ЧЕ АВСТРИЯ НЕ Е ГЕРМАНСКА ДЪРЖАВА И В НЕЯ ЖИВЕЯТ ПРИМЕРНО НЕ НЕМЦИ А ШОПИ, ТОГАВА ДА НИ НАТИСКАТ И НАС, НЕКА ДАДАТ ПРИМЕР ПО БЕЗРОДИЕ. гърция се взе всичко антично от македония и ние като си вземем всичко българско, то нищо няма да им остане. Нека си зборуват на сръбски или гръцки...
201
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЧЕРНОРИЗЕЦ Храбър, за който твърдят че е самият цар Симеон се нарича в За буквите славянин, Византия едва не е превзета от бунта на Тома Славянина, а нашите *** Ценовци и Пламен Пасковци, сПАРОТОЦИ си творят ФАНТАСМАГОРИИ ЗА ИСТОРИЯТА НИ...ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ Е НАПИСАЛ ДАЛЕЧ ПО-ПРАВДИВА ИСТОРИЯ ЗА ТЕХЕН СРАМ И ПОЗОР. Който се чувства тракиец да си ходи при каракачаните, те са траки и с гръцко самосъзнание. Да пасе каракаченски овци, кози и катъри и да лее гръцки патриотаризъм.