Първите данни от разследването на атентатите, отнели живота на повече от 300 души в Шри Ланка, особено в църквите, показват, че те са били извършени като отмъщение за масовото убийство в джамии в Крайстчърч в Нова Зеландия, обяви пред парламента заместник- министър на отбраната, цитиран от Франс прес.
"Първоначалните разследвания разкриха, че случилото се в Шри Ланка е било извършено като отмъщение за нападението срещу мюсюлманите в Крайстчърч", заяви Руван Виджевардене във връзка с нападението на 15 март, отнело живота на 50 души в две джамии във втория по големина град в Нова Зеландия.
Министър Виджевардене каза, че броят на загиналите при терористичните нападения на 21 април е нараснал на 321 души, предаде ТАСС. 521 души са били ранени.
В предупреждение, изпратено на 11 април до агенциите за сигурност на Шри Ланка, се е посочвало, че местна групировка планира самоубийствени терористични атаки срещу църкви в островната държава, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Приялал Дисанаяка - зам.-началник на полицията, е подписал писмо до директорите на 4 национални агенции за сигурност. Той е поискал четиримата директори "да обърнат допълнително внимание" на районите, за които отговарят, и на известни личности, които се намират там.
Разузнавателният доклад, прикрепен към писмото, посочва, че групировката Нешънъл Таухид Джамаат е взела на прицел "някои важни църкви" за самоубийствени атентати, планирани да бъдат извършени "скоро".
В доклада се изброяват имената на шестима души, които вероятно са щели да бъдат замесени в тях.
Министърът на здравеопазването на Шри Ланка вчера държеше копие от доклада, докато преразказваше съдържанието му, което повдигна въпроси как полицията е действала превантивно, за да предпази обществеността от нападенията, посочва АП.
Междувременно Групировката "Ислямска държава" пое днес отговорност за атентатите в Шри Ланка, но не представи доказателства за твърдението си. Изявлението на екстремистката групировка беше разпространено от нейната информационна агенция Амак.
"Извършителите на нападението, при което бяха взети на прицел граждани на страните от коалициите и християни в Шри Ланка онзи ден, са бойци на "Ислямска държава", заяви групировката.
Тя не представи снимки или видеозаписи, които да показват атентатори да се вричат във вярност на групировката.
"Ислямска държава", която загуби цялата територия, контролирана някога от нея в Ирак и Сирия, е правила по-рано редица неподкрепени твърдения за поемане на отговорност, отбелязва Асошиейтед прес.
Властите в Шри Ланка обвиняват местна ислямска екстремистка групировка за атентатите в неделя.

Христо Радичев: Турция може да се превърне в алтернатива на китайските електронни търговци
Unilever преструктурира бизнеса си в сделка за 45 млрд. долара
Ще остави ли Тръмп уран в Иран?
Бивш посланик на САЩ в НАТО: В наш интерес е да работим със съюзниците
SOFIX е сред най-засегнатите индекси в ЦИЕ от разпродажбите на пазарите през март
Войната в Иран е лоша за инфлацията, но е още по-опасна за икономическия растеж
След инцидента на 8-ия етаж в Ямбол: Родителите искат децата си обратно
КЗП стартира Великденска кампания срещу необоснованите цени
МВР предлага отнемане на контролни точки за превишаване на средната скорост
Пеевски: Цените галопират с бездействието на служебното "Сорос правителство"
Млада шофьорка от Враца влиза два пъти в ареста заради наркотици
Нов шеф на Локо Пловдив с любопитен призив
Страхотни новини за Норвегия и Арсенал
Жената на Сеск Фабрегас - Даниела Семаан
И легендата Дел Пиеро оплю Италия
Националка на България мачка в Египет
Спортът по телевизията днес, 2 април
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
„Сцената на изборите“: „Директно“ тръгва из страната, за да покаже проблемите на хората извън София
Модерната екранизация на „Брулени хълмове“ може да се гледа във Видеотеката на А1 ТВ
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
Питка за Цветница
Утре над Черноморието ще бъде предимно облачно
Труден сезон очакват оранжерийните производители у нас
Спипаха молдовец с хиляди кутии контрабандни цигари край Дуранкулак
Председателят на ОбС-Варна поиска от кмета информация за значими разходи на общината
Вълканов: Пазарът на храните е по-скоро спокоен
НСИ започва анкета, за да разбере как живеят хората във варненско
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия
Супервулкан в Япония се пробужда: Учени засякоха ново натрупване на магма
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната