Руският православен патриарх Кирил, близък поддръжник на президента Владимир Путин, е работил за съветското разузнаване по време на престой в Швейцария през 70-те. Това пишат два швейцарски вестника, като се позовават на разсекретени архиви, предаде Франс прес.
Според всекидневниците "Матен диманш" и "Зонтагсцайтунг" досието на федералната полиция за днешния духовен водач на Руската православна църква (РПЦ) потвърждава, че "монсеньор Кирил", както е назован той в документа, "принадлежи към КГБ", основната разузнавателна служба на СССР.
Двете медии са се запознали с досието в швейцарските федерални архиви.
В началото на 70-те патриархът, който пламенно подкрепя руската инвазия в Украйна, живеел в Женева, където официално представлявал Московската патриаршия пред Световния (икуменически) съвет на църквите.
На Кирил – тогава с оперативен псевдоним Михайлов, било възложено освен това да влияе върху този съвет, в който КГБ внедрил агенти през 70-те и 80-те.
Съветският съюз си поставял за цел да убеди женевската институция да осъжда САЩ и съюзниците им и по-умерено да критикува липсата на религиозна свобода в СССР, напомнят вестниците и изтъкват, че РПЦ "отказва всякакъв коментар по повод шпионската дейност на Кирил в Женева".
Световният съвет на църквите пък им заявил, че "няма информация" по темата. "Матен диманш" потърсил племенника на патриарха Михаил Гундяев, който го заместил като представител на Московската патриаршия в Женева; Гундяев твърди, че Кирил "не е бил агент", при все че е бил "строго контролиран" от КГБ.
И това "не се е отразило върху искреността на участието му в икуменическата дейност относно другите църкви", подчертава той пред вестника.
Изданието посочва също, че патриарх Кирил много харесва Швейцария, където е ходил "най-малко 43 пъти", например да кара ски и дори си е счупил крака на една от пистите в страната през 2007 г. "Религиозната дипломация, шпионажът и финансовата дейност постоянно са връщали Кирил (. . .) в Алпите или на брега на (езерото) Леман", се казва в материала. (БТА, Андрей Шарков)

Обявеното от Тръмп временно примирие с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 8 април
Русия увеличава разходите през март заради поскъпването на петрола
Ще ускори ли енергийния преход кризата с високите цени на петрола и газа?
Хакери на руското ГРУ са откраднали чувствителна информация чрез компрометирани рутери
Все повече представители на Фед са склонни да обмислят покачване на лихвите
Безопасни тренировки по време на бременността
Как да освежим мазната коса без измиване
Има доказателства за възкресението на Христос, твърдят учени
Балкански ветеринарни служби засилват контрола срещу болестите по животните в региона
Две грешки в храненето вредят на здравето на жените над 50 години
Късна емисия
Ханзи Флик се ядоса от загубата, но е категоричен: Можем да ги бием
Спортът по телевизията днес, 9 април
Слот обясни, защо не пусна Салах в Париж
Потвърдиха отнетите 6 точки на Лестър
Мачовете по телевизията днес, 9 април
Левски – Арда
Поверия за Велики четвъртък
Спектакълът на Театър „София“ с участието на Гринго – Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Тест: Изберете си перо и вижте посланието на вашите ангели пазители
Гърция с нови изисквания към шофьорите
Шуменец преби приятеля си по чашка
Как да избегнем преяждането по Великден?
Гърция въвежда наркотестове за шофьори
ЕС променя техническите прегледи на автомобили
Европейска държава разреши болничен за гледане на домашен любимец
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие- веси
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?