Мексиканският телекомуникационен магнат 72-годишният Карлос Слим оглави за трета поредна година списъка на най-богатите хора в света на американското списание Forbes със състояние 69 милиарда долара благодарение главно на активите на телекомуникационната си империя, съобщи Ройтерс. Богатството му обаче е намаляло с 5 милиарда в сравнение с предходната година, отбелязва Франс прес.
На второ място в класацията на милиардерите е съоснователят на Microsoft Бил Гейтс, като богатството му е достигнало 61 милиарда долара.
След него се нарежда американският инвеститор Уорън Бъфет, чието богатство възлиза на 44 милиарда долара.
На четвърто място е французинът Бернар Арно, собственик на марката луксозни стоки Louis Vuitton Moet Hennessy - LVMH със състояние от 41 милиарда долара.
На пето място е испанецът Амансио Ортега, създател на модната марка Zara, със състояние от 37,5 милиарда долара.
Основателят на социалната мрежа Facebook Марк Зукърбърг се класира на 35 място със състояние от 17,5 милиарда долара. За една година той е забогатял с 4 милиарда долар.
Има няколко нови лица сред милиардерите. Сред тях са съоснователят на Pay Pal и основател на Tesla Motors Елън Мъск. Той е на 634-то място, след като стойността на акциите на компанията му за електрически коли се повиши. Вдовицата на основателя на Apple Стив Джобс Лорейн Пауъл Джобс зае неговото място в класацията. Едно от най-интересните нови попълнения тази година е Сара Блейкли, основател на компанията за оформящо тялото беля Spanx. 41-годишната Блейкли е най-младата жена, която сама е натрупала състоянието си.
Общият брой на милиардерите в света е достигнал рекордните 1226 души, уточнява Forbes, като средно на всеки се падат по 3,7 милиарда долара. Това е с 16 повече в сравнение с предходната година, допълва Франс прес. Тогава пак се говореше за рекорден брой на милиардерите по света. Всички тези хора, сред които има и 104 милиардерки, притежават богатство, оценявано на общо 4,6 трилиона долара.
Преди 25 години милиардерите в света бяха едва 25. Тогава Forbes публикува първата си класация. Те имаха общо състояние от 295 милиарда долара.
САЩ имат най-много милиардери в света - 425. Сред тях e кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг, основател на едноименна компания за финансова информация. Той има 22 милиарда долара и се качва от 30 на 20 място в класацията.
Русия има 96 милиардери, следвана от Китай с 95 милиардери.
Иначе в Москва са съсредоточени най-много милиардери в света (78). Следват Ню Йорк и Лондон, със съответно 58 и 39 милиардери.
Най-големият губещ сред милиардерите според класацията е индийският бизнесмен Лакшми Митал, президент на ArcelorMittal. През 2011 г. той е изгубил 10,4 милиарда долара и за първи път от 2004 г. насам изпада от челната десeтка.
Общо милиардерите в класацията са от 58 страни. В нея дебют прави Мароко с трима милиардери.
Сред жените най-високо се нарежда наследничката на веригата хипермаркети WalMart американката Кристи Уолтън със състояние от 25,3 милиарда долара. Тя е на 11 място в класацията и за седма поредна година е най-богатата жена в света, отбелязва БТА.

Силното представяне на AI сектора се вижда във все повече отчети, успокоявайки опасенията за балон
Испания е продължила да отбелязва силен растеж и през третото тримесечие
Пауза вместо понижение - разумният ход за Федералния резерв?
Японският индекс Nikkei 225 премина границата от 51 000 пункта за първи път
"Булгаргаз" осигури нужните количества газ за зимата и не се чака рязка промяна в цената
Booking зарадва инвеститорите с добра прогноза за цялата година
Защо не използваме дефибрилаторите? Кампания за първа помощ спасява животи
Продажбата на "Лукойл" минава през САЩ – възможни купувачи са SOCAR и Cengiz Holding
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер назначи психолог за вратаря убил инвалид
Спалети пристига днес в Торино, представят го утре
Конте: Надявам се оплакванията да не повлияят на съдиите
ОФИЦИАЛНО: Лудогорец призна за треньорската рокада
Лукман отказа да потвърди, че е щастлив в Аталанта
Евра сравни пропадането на Юве с Манчестър Юнайтед
Хапвайте райски ябълки за щитовидната жлеза и при високо кръвно
3 рецепти за лесен протеинов обяд
6 напитки за баланс на кръвната захар
Театър „София“ пуска билети с 50% намаление за Деня на будителите
Нумерологична прогноза за 29 октомври
Закуска, която обича тялото ви: протеинови овесени ядки с банан
Кабинетът одобрява парите за компенсация на неприетите деца в ясли и градини
Вътрешният министър разяснява на варненци позите от еврото
Гена Трайкова учи на медийна грамотност аспаруховци
Трагедия! Влакът от Варна за София блъсна и уби човек
Откриха безжизненото тяло, на обявен за издирване мъж
Пробата на младеж, спрян за проверка в центъра на Варна, светна за амфети
Микроби от облаците ще помагат в търсенето на живот на други планети
Повечето пластмаса, попаднала в океана, не плава на повърхността: Къде изчезва?
Загадъчно: Свързват появата на ярки точки в небето с периодите на ядрени опити
За първи път заснеха изхвърляне на плазма от звезда – аналог на Слънцето
Изумително откритие: Живот под ледената шапка на Арктика
Вулкан в Космоса: За първи път е открит спътник на планета извън Слънчевата система