Премиерът Бойко Борисов призова опозицията да не бърза да се радва, ако членството на България в Шенгенското пространство се отложи с няколко месеца.
Той беше провокиран от въпрос на предшественика си Сергей Станишев, който посочи, че страната ни плаща скъпоструващата охрана на външна граница на Европейския съюз, без да се възползва от премахването на граничния контрол с останалите държави членки.
Борисов веднага върна топката към Станишев, като му припомни, че хората, на които червеният премиер бил възложил същата задача, сега са без американска виза.
„През 2011-а България ще има възможност да охранява пълноценно външните граници на ЕС. Ние водим открит и аргументиран политически диалог срещу атаките на членството ни в Шенген”, посочи премиерът.
Според него основният проблем за присъединяването ни към Шенген, който дойде от френския президент Никола Саркози, е заради кризата с нелегалното пребиваване на нашите роми там.
Бойко Борисов обаче не изключи Саркози да се е ядосал заради неизпълнението на „някои договори”, завещани от тройната коалиция, за които нямаме пари.
„Фрегати, корвети и така нататък”, уточни все пак министър-председателят.
„Няма как аз да нося отговорност за договори, сключени от по-предишното правителство или такива, които не са сключени изобщо, визирам корветите”, отвърна Станишев.
А що се отнася до позицията на Франция, Холандия и редица други европейски държави към присъединяването на България, Станишев се похвали, че неговият кабинет е успял да постигне консенсус с 25 други, за да влезем в ЕС.
Бойко Борисов обаче е категоричен, че България е по-напреднала от Румъния в изпълняването на критериите за Шенген.
„Дали ще ни разделят от тях, не знам, но да положим усилия”, посочи министър-председателят.
Той допълни, че на предстоящата среща на върха на Европейската комисия ще постави въпроса дали действията на Франция срещу българското присъединяване са в унисон с европейските практики.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Обявеното от Тръмп временно примирие с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 8 април
Русия увеличава разходите през март заради поскъпването на петрола
Ще ускори ли енергийния преход кризата с високите цени на петрола и газа?
Хакери на руското ГРУ са откраднали чувствителна информация чрез компрометирани рутери
Все повече представители на Фед са склонни да обмислят покачване на лихвите
Велики четвъртък е: Традиции и забрани
Времето в четвъртък: Дъжд, облаци и сняг на места
Хороскоп за 9 април: Любов, работа и възможности за всяка зодия
Безопасни тренировки по време на бременността
Душан Косич: Важното е, че не загубихме дербито
Балтанов: Ботев можеше да победи Локо Пловдив
Конте е човекът за Италия
Разклатеният Левски приема Арда без право на грешка
Световен шампион с Германия гушна трета щерка
Лига Европа: Порто и Болоня са фаворити в 1/4-финалите
Нумерологична прогноза за 9 април
Техника за шарени яйца за Великден с бита сметана
Велики четвъртък е!
Поверия за Велики четвъртък
Спектакълът на Театър „София“ с участието на Гринго – Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Гърция с нови изисквания към шофьорите
Шуменец преби приятеля си по чашка
Как да избегнем преяждането по Великден?
Гърция въвежда наркотестове за шофьори
ЕС променя техническите прегледи на автомобили
Европейска държава разреши болничен за гледане на домашен любимец
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие- веси
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?