Комунистите си казват шумно "сбогом" с БСП. В деня, в който лидерката Корнелия Нинова регистрира новата коалиция "БСП за България" за изборите, "Съюзът на комунистите в България", който е част от нея, обяви, че я напуска.
В съвместно изявление до медиите комунистите и Движение "Че Гевара" отправиха остри критики към шефката на социалистите и я обвиниха, че е загърбила социалистическите идеи за сметка на едрия капитал.
"Повече от ясно е, че Корнелия Нинова няма намерение да реализира социалистически идеи, предпочита да се бори, привидно, с ГЕРБ, но не и да ликвидира причината за катастрофата в страната - капиталистическия обществен строй, което е в пълен разрез със същността на първооснователите на Партията на Благоев, от която БСП твърди, че произлиза", се казва в позицията на комунистите.
Според тях в лявата коалиция, водена от червената партия, остават само послушни коалиционни партньори.
"С огромно удоволствие и удовлетворение напускаме Коалицията, още повече, че "Лява България" и фактически бе ликвидирана на 49-ия Конгрес", се казва още в съобщението от комунистическия съюз.
На най-висшия си форум в неделя БСП преименува коалицията си от "БСП Лява България" на "БСП за България".
"На Корнелия Нинова пожелаваме лични печеливши контакти с едрия капитал. А когато окончателно ликвидира БСП, може спокойно отново да се преметне, както в миналото, в друга партия", пишат още комунистите по адрес на лидерката на социалистите.
В съобщението си "Съюзът на комунистите в България" и Движение "Че Гевара" излагат и част от предизборната си програма, за да стане ясно защо няма да останат в коалицията на БСП.
В нея се казва, че когато комунистите вземат властта ще изискат депутатите да работят за благото на България безвъвмездно и под контрола на избирателите си, които могат да ги отзовават. Те предвиждат излизане от ЕС и НАТО и установяване на двустранни взаимоотношения с всички приятелски странни.
"Включване на представители на наемните работници в органите на властта на различни нива, засилване на работническото самоуправление, защита на правата на наемните работници чрез система от задължителни колективни трудови договори в държавните и частните предприятия", е сред другите им приоритети. А също прекратяване на очернянето на българската история за периода 1944-1989 година.
Сред другите приоритети са правителство на народното доверие, национални институции, опиращи се на принципа на народната власт, народен контрол над производството и доходите в страната и др.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната с Иран забавя подкрепата за Украйна
Samsung обогатява A серията си смартфони с два нови модела и повече AI
Тръмп ще посети Китай на 14 и 15 май за среща със Си Дзинпин
Европейските фондови борси затвориха с повишения
Meta съкращава стотици работни места в различни отдели, включително в Reality Labs
Правителството даде дерогация за внос на руски части за АЕЦ "Козлодуй"
Цвета Рангелова: МВР да назове партиите, които купуват гласове
Владимир Георгиев: Борисов нямаше воля да смени ВСС и главния прокурор
Д-р Антон Койчев: "Кутията на Пандора" с разходите я отвори ПП-ДБ, България има нужда от стабилност
Майк Тайсън: Дейвид Бенавидес беше третиран несправедливо в бокса
Петър Витанов: Търсим партньори само сред тези, които не искат нови сглобки
Мартин Димитров: Светим на червено заради 600 млн. евро дефицит в бюджета
Поправителен: Италия започва похода си към Мондиал 2026
Майо Барбейто
Цунами надъха Левски в битката за титлата + ВИДЕО
ФИФА с важна новина за Мондиал 2026
Сенегал обжалва пред КАС скандалното решение за Купата на Африка
Легенда на Ливърпул е с деменция
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Средната скорост дава ефект: Има по-малко инциденти в участъците
Пак скачат таксите: Висшето образование се превръща в лукс
Иран каза кораби на кои държави могат да преминават през Ормузкия проток
Близо 100 аборта на момичета под 15 години са направени у нас за 2025 г.
Експерт: Данъчните ставки в България би трябвало да се хармонизират със страните в ЕС
Какво време ни очаква утре?
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната