Заради замърсяването на Черно море са изчезнали някои видове риба, а други се срещат все по-рядко. За тази тревожна тенденция сигнализираха бургаски рибари.
Според статистиката 50 от общо 120 вида риби, които хилядолетия са обитавали Черно море, са застрашени от изчезване.
Хората от селището Ченгене скеле, които се препитават с риболов, се страхуват, че може да останат без поминък.
“Спомням си, че през 1968 година видях последната черноморска скумрия. Надяваме се някой ден пак да се появи. Тъжно е, че текстът на песента на „Тоника“ още от далечната 1996 година ще се окаже пророчески. Там се казва: „Заливът угасва сред мазут и тъмна пяна, цаца даже не остана“, разказва Стоян Боев – Сербеза. Той е председател на Сдружение “Рибарски сговор” и неформален кмет на селището Ченгене скеле.
Популацията на попчето и на най-известната за нашите географски ширини риба – цацата, е намаляла застрашително, казват рибарите. Виждали са и цели мъртви мидени полета.
“За съжаление с годините морето става все по-мръсно. Реките от цяла Европа се вливат тук. Дунав довлича в Черно море мръсотия от Централна Европа. Индустриализацията оказва негативно влияние върху околната среда”, коментира Сербеза.
Макар че хората от рибарското селище редовно почистват брега от боклуци, при всяко по-силно вълнение морето изхвърля нови отпадъци и превръща пясъчната ивица в бунище.
Най-големи щети, според рибарите, нанесло прокопаването на канала за пристанище Бургас. Строителните работи довели до замътване на водата, вследствие на което намаляла сериозно популацията на много морски видове.
“Миналата година започна прокопаването на канала и оттам се получиха аномалии. Тази дренажна маса, тинята отдолу се качваше на драги, които бяха с люкове. Този материал трябваше да се изхвърли на 30 мили зад острова. Но това не се правеше, за да се пести гориво”, разказват рибарите.
“С лодката ги наблюдавах как изхвърлят товара си близо до острова и си тръгват. Оттам течението грабва отпадъците, завърта ги и пак ги връща тук, защото нашият залив е затворен. Така започна трагедията“, разказва неформалният лидер на рибарите.
Боклуците останали по дъното и задушили водораслите, с които се хранят скаридите. Отпадъците задушили раците и мидите.
Само по себе си рибарското селище Ченгене Скеле прилича на държава в държавата. Тук хората са си създали уникална и добре работеща организация.
В местността има около 500 къщи, като по неофициални данни броят на жителите е около 1500. През лятото техният брой нараства на 4000 души. По каналите на Ченгенето могат да се видят около 1200 лодки.
Всички в селището се познават и винаги са готови да си помагат. Тук действат строги правила, които всеки знае и уважава. Реда нарушават единствено външни хора, които често идват да крадат.
За спокойствието на жителите в селището се грижат неформалният кмет и шерифът, който е поел напълно функциите на полицейски патрул.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Катар изпрати първата си доставка на LNG през Ормузкия проток от началото на войната
По-скъпият петрол увеличи печалбата на Saudi Aramco с 26%
Съюзниците в НАТО се подготвят Тръмп да изтегли още войски от Европа
ЕС се отдалечава от неолиберализма
Trump Media отчете загуба от 405 млн. долара основно заради криптоинвестиции
Симеон Наковски стана европейски шампион на WKN
Тайната на перфектно приготвената сьомга – рецепта
България е сред лидерите в ЕС по поскъпване на жилищата
Свекърва срещу снаха, зет срещу тъща: Защо възникват семейните конфликти и как се постига хармония
Арсенал вади скрит коз в битката за титлата
Разпадът започна? Лудогорец изгони звезда
Мачовете по телевизията днес, 10 май
Безредици в Прага: Ултраси на Славия нахлуха на терена и нападнаха фенове на Спарта
Левски не спечели титлата с пари, а със сърце. Дори ЦСКА ще помни този син подвиг
Сватби се отменят, Левски е шампион! + ВИДЕО
Аплодисменти, смях и силни емоции посрещнаха „Огледалце, огледалце“ на премиерата в Театър ARTVENT
Half-moon маникюрът: Красив и различен (+Снимки)
Психолог Радостина Минина: Уязвими на стрес са хората, които трудно казват "не"
Задължителни ястия за 11 май
Тест: Изберете си рибка и вижте дали ще се изпълни желанието ви
Седмична таро прогноза за 11 – 17 май
Черно море Тича падна от Балкан в продължението на първия мач от полуфиналната фаза от плейофите
Майка от Русе пропищя от мъж с варненски скутер, карал по тротоара (ВИДЕО)
Спипаха с дрога мъж от Несебър при рутина проверка в Кубрат
Синът на Джо Дасен пристига във Варна
Олимпик (Варна) загуби от Устрем (Дончево) у дома
Последен ден на Джирото у нас: Проблеми за шофьорите
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus